Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μια περίεργη περίπτωση βεβαίωσης αδομήτου και δεν ήξερα σε ποιο topic να δημοσιεύσω το ερώτημα.

Θα δίνατε βεβαίωση αδομήτου στο παρακάτω οικόπεδο?

Ναι μεν δεν υπάρχει κτίσμα, όμως έχει γίνει αυθαίρετη εκσκαφή ύψους 15μ.

Αν θα δίνατε βεβαίωση, που θεωρείτε ότι θα μπορούσε να μπερδέψει το θέμα αργότερα?  

0-02-05-abf81e6e22ec98b2432fe5125ed4c3d99019d3fc145dd8d1dc1f58bd65df5e59_9dfaf348.jpg

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eleni_civil said:

Καλησπέρα, έχω μια περίεργη περίπτωση βεβαίωσης αδομήτου και δεν ήξερα σε ποιο topic να δημοσιεύσω το ερώτημα.

Θα δίνατε βεβαίωση αδομήτου στο παρακάτω οικόπεδο?

Ναι μεν δεν υπάρχει κτίσμα, όμως έχει γίνει αυθαίρετη εκσκαφή ύψους 15μ.

Αν θα δίνατε βεβαίωση, που θεωρείτε ότι θα μπορούσε να μπερδέψει το θέμα αργότερα?  

 

Εγώ προσωπικά θα έδινα . Στη βεβαίωση του συστήματος επιλέγεις αδόμητο οικόπεδο - χωρίς κτίσμα !!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 4:56 ΜΜ, Polytexnitis said:

Καλησπέρα, 

υπάρχει γενικό πρόβλημα με την υπηρεσία ΘΕΑΣΗ του Κτηματολογίου, υπάρχει σχετική ανακοίνωση και από το ΤΕΕ. Θα αποκατασταθεί σύντομα λένε.

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα.

Σε νέα δήλωση με ημερομηνία υπαγωγής στις 24/11/2020, πληρώθηκε το παράβολο και προχωρώντας τη δήλωση σε υπαγωγή, υπολογίζει το υπόλοιπο πρόστιμο χωρίς την προσαύξηση του 20% που ισχύει από 01/10/2020.

Δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα ακόμα ώστε να συμβαδίζει με τη νομοθεσία; Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο "πρόβλημα"; Μήπως κάνει άλλο έλεγχο το σύστημα όταν πας για περαίωση και σου εμφανίζει υπολειπόμενο ποσό τότε;

Ευχαριστώ

 

On 26/11/2020 at 6:59 ΜΜ, zazeng said:

Δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο. Λοιπή παράβαση 300€ δεν στη βγάζει;

Η δήλωση μου έχει ένα φύλλο κατηγορία 1 και 2 φύλλα κατηγορία 3.

Εγώ περίμενα ότι θα υπολογίσει το πρόστιμο ως εξής

250€ για την Κατ. 1 +250€ για την Κατ.3 = 500 * 1,20 (η προσαύξηση από 01/10) = 600€ και μετά θα έμπαιναν οι όποιες εκπτώσεις ανάλογα τον τρόπο εξόφλησης.

Τώρα μου υπολογίζει πρόστιμο 500€ και δεν κάνει καμία προσαύξηση. 

Για αυτό ρωτάω, αν το έχει παρατηρήσει και άλλος. Ενδεχομένως το ΤΕΕ κάνει αντάρτικο και δεν εφαρμόζει την νομοθεσία!!! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, eleni_civil said:

Καλησπέρα, έχω μια περίεργη περίπτωση βεβαίωσης αδομήτου και δεν ήξερα σε ποιο topic να δημοσιεύσω το ερώτημα.

Θα δίνατε βεβαίωση αδομήτου στο παρακάτω οικόπεδο?

Ναι μεν δεν υπάρχει κτίσμα, όμως έχει γίνει αυθαίρετη εκσκαφή ύψους 15μ.

Αν θα δίνατε βεβαίωση, που θεωρείτε ότι θα μπορούσε να μπερδέψει το θέμα αργότερα?  

0-02-05-abf81e6e22ec98b2432fe5125ed4c3d99019d3fc145dd8d1dc1f58bd65df5e59_9dfaf348.jpg

Π.χ. πρόβλημα θα μπορούσε να προκύψει αν το ακίνητο πάει για ανέγερση και η περιοχή απαιτεί έγκριση Αρχαιολογίας. Είναι καθαρά θέμα υπαλλήλου πως θα το δει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Εγώ περίμενα ότι θα υπολογίσει το πρόστιμο ως εξής

250€ για την Κατ. 1 +250€ για την Κατ.3 = 500 * 1,20 (η προσαύξηση από 01/10) = 600€ και μετά θα έμπαιναν οι όποιες εκπτώσεις ανάλογα τον τρόπο εξόφλησης.

Τώρα μου υπολογίζει πρόστιμο 500€ και δεν κάνει καμία προσαύξηση. 

Είναι παράβολα και τα 2, δεν εφαρμόζεται το +20%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, κατάλαβα. 

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Νόμιζα ότι η προσαύξηση θα λειτουργεί όπως ίσχυαν οι εκπτώσεις λόγω χρόνου υπαγωγής.Αν δεν θυμάμαι λάθος, περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερα λάμβαναν έκπτωση.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, eleni_civil said:

βεβαίωση αδομήτου

Η βεβαίωση έχει να κάνει με την ύπαρξη ή μη αυθαιρεσιας όχι κτίσματος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@eleni_civil-Καλημέρα Ελένη-Όπως σωστά σου λένε οι συνάδελφοι παραπάνω ,η βεβαίωση ότι είναι αδόμητο σίγουρα δεν έχει πρόβλημα όταν  είναι αδόμητο (αυτό βεβαιώνει και μόνο).Από εκεί και πέρα όμως υπάρχει μια σημαντική-κατά την γνώμη μου -διαφορά: ποιο είναι το οικόπεδο για το οποίο δίνεις βεβαίωση?έχεις ελέγξει τα όρια του και ο ιδιοκτήτης σου δήλωσε ότι έσκαψε μόνος του αυθαίρετα αυτήν την πλευρά?Έχεις τοπογραφικό διάγραμμα?Είναι μέσα το τμήμα της εκσκαφής?

Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί εσύ καλά θα βεβαιώσεις,αλλά ο τελικός στόχος είναι ένα σωστό συμβόλαιο που δεν θα απαιτεί διόρθωση γιατί φέρει και το σωστό τεμάχιο.Το κομμάτι της εκσκαφής είναι πάνω σε άσφαλτο.Αν έχει γίνει κάποια απαλλοτρίωση?Τα έχει ερευνήσει κάποιος όλα αυτά?Εκεί θέλω να καταλήξω...Αν ναι,τότε βγαίνει βεβαίωση ασυζητητί...

Edited by ChristinaK
δεν μου άρεσε η διατύπωση μου
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ, αλλά μεγάλα παιδιά είμαστε...

Σε τρομακτικά παρόμοια εκσκαφή, τόσο που νόμιζα ότι ήταν το ίδιο χωράφι, βγάλαμε εεμκ για τις εκσκαφές με έγκριση από αρχαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα zazeng-νομίζω ότι δεν διαφωνούμε και πολύ-ως προς το σκέλος της βεβαίωσης ίσως,μεμονωμένα,της οποίας το λεκτικό είναι "στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα",κάτι που δίνει στον μηχανικό το δικαίωμα να βεβαιώσει ότι πράγματι δεν υπάρχει κτίσμα στο ακίνητο.Από εκεί και πέρα,και εμένα θα με ξένιζε μια τεράστια εκσκαφή μέσα στο ακίνητο και θα με κρατούσε πίσω,και γι αυτό ρώτησα την Ελένη αν έχει εξακριβωθεί το όριο του γηπέδου,γιατί ενδεχόμενα να υπάρχει μια άλλη- λογική- εξήγηση γιατί κάποιος έσκαψε ένα πρανές 15 μ.

Όπως ανέφερα και παραπάνω,είναι σημαντικές κάποιες λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε εμείς για το ακίνητο..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.