Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Ναι κατάλαβα τι λες.

Εμείς το είχαμε κάνει για να περάσουν φτερά ανεμογεννητριών. Ξανακοιτώντας το αρχείο κανονική ο.α. είχε βγει. Ένα άλλο ενδεχόμενο, που μπορεί να καλύπτει, είναι να είχε γίνει λήψη χώματος για κάποιο δημόσιο έργο εκεί κοντά.

Νομίζω για το συγκεκριμένο είναι ντρίπλα αυτό με το αδόμητο, περίπου σαν να δίνεις αδομήτου για πέργκολα >50μ² ή όποια άλλη εργασία του άρθ. 30 (αν και αυτό είναι 29.1) , δεν νομίζω να το ρίσκαρα για την αμοιβή της βεβαίωσης.
 

edit: ακόμα γελάω με το πόσο ίδια είναι τα γήπεδα!

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει ξεκαθαρισθεί εάν αυτο το "όρυγμα" προηλθε σπο εκσκαφη ενος ολοκληρου γηπεδου

ή εάν ειναι τμημα ενος μεγαλυτερου?

[βλεπω κατι σαν  φραχτες απο πανω και κατι σαν πουρναρια και δενδρα "δασικα"...]

δασικους χαρτες ειδες?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το όρυγμα είναι όλο μέσα στο οικόπεδο. Έχουμε εξακριβώσει τα σύνορα και δεν τίθεται θέμα δασικών χαρτών, καθώς εκεί είναι εντός οικισμού & τα δέντρα πάνω που φαίνονται είναι ελιές. Η εκσκαφή υπάρχει εκεί πάνω από 30 χρόνια και δεν έχω ανακαλύψει ακόμα για ποιό λόγο έγινε!

Επίσης, δεν μπορώ να το εντάξω στον Ν4495/17, καθώς η κατηγορία 5 έχει κλέισει..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε δες τπτ α/φ μήν είναι και πάνω από 50 και πάει κατ2 (ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αποδεικτικό μπορεί να 'βρεθεί') , αλλιώς άδεια νομιμοποίησης!!

Ρε τι τραβάμε με τους 'άκαπνους' στα υπουργεία...

Link to comment
Share on other sites

'ενδιαφέρον'

στη δικιά μου περίπτωση είχαμε ακολουθήσει την όδο που προτείνει ο didonis στο λινκ που έβαλες, άδεια περίφραξης (το πως δικαιολογήθηκε η εκσκαφή είναι αλλουνού παππά....)

τέσπα, άρα δεν είναι 29.1, άρα ούτε νομιμοποίηση γίνεται, άρα ή το παίρνει η Ελένη πάνω της να δώσει αδομήτου ή ο ιδιοκτήτης να εμφανίσει στοιχείο προ 83 ή καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην το παει σε παραβαση του 29/γ  για

"εκσκαφες και επιχωσεις..."?

Βεβαια, το αρθρο αυτο, ορίζει,  "με σκοπο την δομηση"

αλλά,  δεν ισοπεδωσε το συμπαν για να εχει μια "ισιάδα"....

Eιναι και εντος οικισμου,

και "φαινεται"...και πιθανον να εχει καποιο προβλημα απο την περιγραφη   των ομορων στο συμβολαιο... και οι " ϊσουψείς" βγαζουν ματι

το θεμα ειναι:

"πώς πρεπει να τακτοποιησει, μια εργασια που "που δεν αντιστοιχει σε τμ κτισματος"?

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι κατ5, αν είναι μετά το 1983 😕
 

@dimitris GM To 29.1.γ έλεγα και εγώ, βάση της άλλης συζήτησης δεν γίνεται, αλλά πάμε στον όρισμο 2.23:

Εργασίες εκσκαφής, επίχωσης ή επίστρωσης που εκτελούνται για άλλο σκοπό εγκρίνονται από την
εκάστοτε αρμόδια αρχή. Για το ποια μπορεί να είναι αυτή η αρχή έχει αρκετές απόψεις στο νήμα που έβαλες.

Αν υπήρχε ή υπάρξει (ή 'υπάρξει') μια τέτοια έγκριση θα ήταν οκ.

Ίσα ίσα επειδή είναι εντός οικισμού (και έχει και καλή μόστρα) έχει αρκετές πιθανότητες να το βρει μπροστά της σε μια πιθανή μελλοντική Ο.Α. (είτε από αυτήν είτε από άλλο), οπότε καλύτερα να το λύσει 1000% από τώρα και να μη βασιστεί στο 'ελα μωρέ ποιος θα ασχοληθεί'.

@ΙΑΣΟΝΑΣ έχουμε και λεβέντισσες στη συζήτηση, θα σου παραπονεθούν!!

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.