Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Συνέδελφοι!

Σε δήλωση η οποία βρίσκεται σε αρχική υποβολή (υπαγωγή στις 30.09.2020) όταν πραγματοποιήσεις διορθώσεις και επανυπολογισμό προστίμου χάνεις την έκπτωση για τις υποβολές έως 30.09;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, όπως το περιγράφεις έχει πληρωθεί το παράβολο πριν τις 30/9/20 άρα όχι δεν χάνεις την έκπτωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Μήπως εννοείς την εφάπαξ πληρωμή προστίμου; (έκπτωση 20%)

Όχι την πληρωμή του παραβόλου πριν τις 30.09.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω περίπτωση δήλωσης Ν4495 που έχει πληρωθεί το παράβολο και ένας εκ των 4 ιδιοκτητών έχει πεθάνει!
Ο πελάτης μου (γιος του), μου αναφέρει πως κληρονόμοι είναι αυτός και ο αδερφός του οπότε τους μοιράζω το ποσοστό.
Εγώ τι κάνω ακριβώς;
Περνάω τα νέα ποσοστά όπως μου τα ορίζει ο γιός του (ο οποίος είναι και δικηγόρος οπότε φαντάζομαι πως γνωρίζει την όλη κατάσταση) και διαγράφω από την δήλωση τον πατέρα που έχει πεθάνει;
Με τους τίτλους κτήσης χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω; Εννοώ με πιθανή κληρονομιά και αποδοχή αυτής;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, domerg87 said:

Ο πελάτης μου (γιος του), μου αναφέρει πως κληρονόμοι είναι αυτός και ο αδερφός του ....

Που το ξέρει; Έχει κάποιο χαρτί που το αποδεικνύει; Έκανε αποδοχή κληρονομιάς;

Αν δεν σου παραδοθεί νόμιμο έγγραφο που τον/τους αναφέρει ως συνιδιοκτήτη/ες δεν ασχολείσαι μαζί τους. Εγώ μέχρι να μου προσκομιστεί τέτοιο έγγραφο θα συνέχιζα την εργασία μου, σαν να μην γνώριζα ότι, πέθανε εις των συνιδιοκτητών.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.