Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

@Roukat

Στο άρθρο 5 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507/2018, αναφέρεται ότι:

Σε περίπτωση που η μελέτη Στατικής Επάρκειας εκπονηθεί και υποβληθεί μετά την προώθηση της δήλωσης σε Υπαγωγή, ο μηχανικός υποβάλει ηλεκτρονικό αίτημα στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ ώστε να επιλεγεί το πεδίο «Υποβολή Μελέτης Στατικής Επάρκειας», να υπολογιστεί το πρόστιμο με την προβλεπόμενη έκπτωση και να αναπροσαρμοστούν οι ανεξόφλητες δόσεις. Τυχόν υπερβάλλοντα ποσά προστίμου δεν επιστρέφονται.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε-μου διέφυγε το αίτημα για την υποβολή και σε υπαγωγή,που πράγματι υπάρχει και στο σύστημα.Σ ευχαριστώ  για την επισήμανση.

Link to comment
Share on other sites

@Enigmatic αυτό διάβασα κι εγώ! Το θέμα είναι αν έχεις κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος αυτήν την διαδικασία...Με απασχολεί το γεγονός ότι έχουν περάσει 3 χρόνια από την υπαγωγή🙃

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 7:49 ΜΜ, ΜΕΜΟΣ ΜΟΣΧΑΚΗΣ said:

Καλησπερα, χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Μια ερωτηση. εχω να δωσω 5 βεβαιωσεις οπου οι ιδιοκτητες ειναι 24. υπαρχει τροπος copy paste στο συστημα του τεε?  

 

On 5/5/2021 at 8:01 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

δεν υπάρχει-Τα επίθετα πατρώνυμα διευθύνσεις πατώντας τα αρχικά τα καταλαβαίνει ως πρόσφατα-αλλά εγώ αφού κάνω την μια μετά το ανοίγω σε chrome και με mozila μεταφέρω στοιχεία με copy στο άλλο. Φυσικά ζαλίζομαι! 

Καλημέρα!

Τα Windows έχουν προνοήσει γι' αυτό!
Υπάρχει το copy paste που το ξέρουμε όλοι μας!
Όταν λοιπόν κάνεις copy περισσότερα του ενός κείμενα, τότε αποθηκεύονται στο πρόχειρο!
Για το αντίστοιχο paste τους, πατάς, αντί το ctrl+V, πατάς το κουμπί των windows και το V και σου βγάζει όλα τα copy που έχεις κάνει!
Βέβαια πρέπει να θυμάσαι ποιος ιδιοκτήτης έχει ποιο AFM, τηλέφωνο, διεύθυνση κτλ!
Αλλά όσο να 'ναι βοηθάει! 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Απορία: Έχω περίπτωση που πρόκειται να μου μεταφερθούν δηλώσεις 4495 για ένα ακίνητο που δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας!
Ναι, έχουν γίνει τρεις δηλώσεις με διαφορετικά παράβολα και πρόστιμα και έχουν πληρωθεί μέρος αυτών.
Εγώ προφανώς, αφού δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου θα κρατήσω την μία.
Το θέμα μου είναι, πως θα σώσω τα παράβολα και τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί στις άλλες δηλώσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είναι κατηγορία 1 που ο νόμος ορίζει ρητώς ότι πρέπει να γίνουν διαφορετικές δηλώσεις, τα αφήνεις ως έχουν για να μη χαθούν οι πληρωμές που έχουν γίνει

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, domerg87 said:

Εγώ προφανώς, αφού δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου θα κρατήσω την μία.

Και πολύ ορθώς θα πράξεις!

5 ώρες πριν, domerg87 said:

Το θέμα μου είναι, πως θα σώσω τα παράβολα και τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί στις άλλες δηλώσεις;

Δεν σώζονται! Τα ξεχνάς! Γι' αυτό φρόντισε να είναι τα μικρότερα ποσά.... (Πες όμως στον ιδιοκτήτη ότι, οι μαμακίες πληρώνονται).

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Και πολύ ορθώς θα πράξεις!

Δεν σώζονται! Τα ξεχνάς! Γι' αυτό φρόντισε να είναι τα μικρότερα ποσά.... (Πες όμως στον ιδιοκτήτη ότι, οι μαμακίες πληρώνονται).

Έλα που δεν φταίει ο ίδιος αλλά ο μηχανικός. Τέλος πάντων! Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ο "μηχανικός" ποιανού ήταν επιλογή; Οπότε, την πρώτη μαμακία ο φίλτατος ιδιοκτήτης την έκανε. Αυτή πληρώνει... Για το λεβέντη το "συνάδελφο" δεν τολμάω να γράψω τίποτα, διότι φοβάμαι το μαύρισμα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρουσιάζεται και σε άλλους πρόβλημα ημερομηνίας  όπως στην παρακάτω εικόνα που η εισαγωγή της δήλωσης υπαγωγής είναι μεταγενέστερη της λήξης πληρωμής ?

image.png.18a964d5c68ef66bb8fa5c507b816339.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.