Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

dimitris GM, με την ΥΔ δεν μπορώ να προχωρήσω ως μηχανικός? ο λόγος που δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία, όπως μου είπε, είναι γιατί έγινε μεν η αγωγή αλλά δεν πήγε μετά να πληρώσει κάποιοιυς φόρους και δεν προχώρησε. 

σκέφτομαι να το προχωρήσω σε υπαγωγή και μέχρι την οριστική αν αλλάξει κάτι ή μου φέρουν τα παραπάνω τα κρατώ για αρχείο. είναι πιο πολύ νομικά και εγώ ως μηχανικός ρυθμίζω τώρα το ακίνητο.

 

ΥΓ. έχω πράξη με τίλο "Αγωγή χρησικτησίας" που μου έδωσε ο γιος. 

το α) που λες είναι η τελεσίδικη απόφαση του Ειρηνοδικείου? Αυτή δεν υπάρχει ακόμα, την ξέρω γιατί σε άλλο ακίνητο του ιδίου υπήρχε και μου παραδόθηκε η αγωγή και η Απόφαση του ειρηνοδικείου (2 δηλαδή ξεχωριστά συμβόλαια). 

το β) και το γ) τί είναι? είναι κάτι που συνοδεύει την αγωγή και θα υπάρχει ήδη απλά δεν το είχε ο "ιδιοκτήτης"? μπορεί να την πάρει από κάπου ο δικηγόρος του ή ο ίδιος και να μου τη φέρει καθώς προχωρώ την ρύθμιση?

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

οπου εχεις ενα απο τα τρια,

δικαστικη αποφαση ή πρακτικο δικαστικού  ή πρακτικο εξωδικου συμβιβασμου,

τοτε  εχεις ιδιοκτητη, εχεις και εντολεα και τακτοποιεις.

Οπου δεν εχεις δεν προχωρας.

Πιο απλο δεν γινεται.

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Έχω περίπτωση όπου έχω τους δύο ιδιοκτήτες με άνω του 60% ποσοστό ιδιοκτησίας αθροιστικά και έχω ανάθεση από αυτούς.

Το πρόβλημα είναι το υπόλοιπο όπου και δεν γνωρίζουμε τα στοιχεία των ιδιοκτητών καθώς και δεν έχω ανάθεση από αυτούς.

Έχετε καμία ιδέα με το πως προχωράω την διαδικασία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω μία δήλωση οριστική και θέλω να την πάω σε υπαγωγή ώστε να αλλάξω την παλαιότητα.Με την αλλαγή αυτή το πρόστιμο θα μειωθεί >20%.Και στην πρώτη υπαγωγή και στην διορθωμένη το προστιμο είναι μικρότερο του παραβόλου. Χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση αίτημα στην αρμόδια επιτροπή για έγκριση ή το πάω χωρίς έγκριση επειδή η μεταβολή >20% καλύπτεται απο το παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/6/2021 at 11:25 ΠΜ, jimyleon1970 said:

Χρειάζεται σε αυτή την περίπτωση αίτημα στην αρμόδια επιτροπή για έγκριση ή το πάω χωρίς έγκριση επειδή η μεταβολή >20% καλύπτεται απο το παράβολο;

Μια δοκιμή θα σε πείσει. Πατάς το κουμπί κ αν χρειάζεται στο λέει από κάτω με πορτοκαλί γραμματάκια. Πες μας κ εμάς να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μπει ως νέος διαχειριστής (αλλαγή μηχανικού δήλωσης) σε δήλωση του 4178/13 η οποία είναι περαιωμένη δίχως όμως να έχουν ανέβει όλα τα αρχεία αλλά και δίχως να έχουν συμπεριληφθεί όλες οι υπερβάσεις.

Θα κάνω αίτηση για επαναφορά κατάστασης από "οριστική" σε "υπαγωγή" και μετά μεταφορά στις διατάξεις του νόμου 4495/17?

Δηλαδή θα εισάγω το αίτημα για επαναφορά και αφού περαιωθεί αυτό το αίτημα,
θα υποβάλω στην συνέχεια και δεύτερο αίτημα για την μεταφορά
ή μπορώ να τα υποβάλω διαδοχικά τα δύο αιτήματα δίχως να περιμένω την περαίωση του πρώτου αιτήματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε ακίνητο το οποίο ανήκει σε γονείς που έχουν αποβιώσει, κατοικεί η κόρη η οποία δεν έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Μπορεί να προχωρήσει η ίδια τη διαδικασία ή πρέπει να ολοκληρωθεί η αποδοχή?

Link to comment
Share on other sites

@Brasco
Μεταφέρεις την δήλωση του 4178 (όπως είναι, σε οριστική) στον 4495.
Εκεί κάνεις τις απαιτούμενες τροποποιήσεις. 

@Aenor
Μπορεί, δεν χρειάζεται να έχει γίνει η αποδοχή.
Μετά την διαδικασία στην εφορία (φόρος κληρονομιάς), ιδιοκτήτρια είναι η κληρονόμος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.