Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

1 ώρα πριν, getsakna said:

Ακίνητο με ο.α 10/1982 θέλει ο ιδιοκτήτης του να το εντάξει στον 4495 για ορισμένες αυθαιρεσίες.

Σκέφτομαι αν θα το βάλω ως κατηγορία 2 προ 1983 ή ως κατηγορία 4 1983-1993 διότι ναι μεν πήρε άδεια τον 10/1982 αλλά κτίστηκε αργότερα και ρεύμα έλαβε το 1984. 

Εμένα και τον ιδιοκτήτη μας συμφέρει ως κατηγορία 2 φυσικά αλλά θέλω να ακούσω και γνώμες..

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν λεω αυτό, αναφέρεις ότι το συγκεκριμένο ακίνητο έχει αυθαιρεσίες, εμείς δεν ξέρουμε καν ποιές είναι αυτές και πότε φτιάχτηκαν. Οπότε εγω θεωρώ ότι το πότε φτιάχτηκε η αυθαιρεσία ή οι αυθαιρεσίες αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί .

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, harc said:

δεν λεω αυτό, αναφέρεις ότι το συγκεκριμένο ακίνητο έχει αυθαιρεσίες, εμείς δεν ξέρουμε καν ποιές είναι αυτές και πότε φτιάχτηκαν. Οπότε εγω θεωρώ ότι το πότε φτιάχτηκε η αυθαιρεσία ή οι αυθαιρεσίες αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί .

Οι αυθαιρεσίες είναι ενσωματωμένες στον αρχικό φέροντα οργανισμό του κτιρίου. Δεν ξεχωρίζουν, δεν είναι προσθήκες κατ' επέκταση, ύψος κλπ. Αλλιώς θα το ανέφερα και δεν θα έλεγα ότι έχει παρει ρεύμα το 1984 το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω υπόθεση αυθαίρετων κατασκευών σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο που θέλουν να κάνουν σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.
Οι ιδιοκτήτες είναι τρεις με ποσοστά 50-25-25.
Έχω την ανάθεση από τους δύο που έχουν το 25%.
Ο τρίτος που έχει το 50% είναι σε ίδρυμα και όπως μου έχουν πει δεν έχει επίσημα κάποιον αντιπρόσωπο.
Τον χρειάζομαι για να προχωρήσω την τακτοποίηση;
Αν ναι, προφανώς δεν είναι δικό μας θέμα να βρούμε την λύση αλλά κάποιων δικηγόρων φαντάζομαι.

Προφανώς απ' ότι κατάλαβα, οι ιδιοκτήτες σκοπεύουν μέσω δικηγόρου να πάρουν τις "ιδιοκτησίες" που εκμεταλλεύονται τόσα χρόνια και ο τρίτος το ίδιο.
Δηλωμένα στο Ε9 ως ιδιοκτησίες και όχι ως όλα τα κτίσματα με τα παραπάνω ποσοστά.
Δηλαδή ο Α ιδιοκτήτης δήλωνε το κατάστημα 70τμ που εκμεταλλεύεται τόσα χρόνια και ο Β ιδιοκτήτης το ίδιο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 11:19 ΠΜ, domerg87 said:

Καλημέρα σας,

Έχω υπόθεση αυθαίρετων κατασκευών σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο που θέλουν να κάνουν σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.
Οι ιδιοκτήτες είναι τρεις με ποσοστά 50-25-25.
Έχω την ανάθεση από τους δύο που έχουν το 25%.
Ο τρίτος που έχει το 50% είναι σε ίδρυμα και όπως μου έχουν πει δεν έχει επίσημα κάποιον αντιπρόσωπο.
Τον χρειάζομαι για να προχωρήσω την τακτοποίηση;
Αν ναι, προφανώς δεν είναι δικό μας θέμα να βρούμε την λύση αλλά κάποιων δικηγόρων φαντάζομαι.

Προφανώς απ' ότι κατάλαβα, οι ιδιοκτήτες σκοπεύουν μέσω δικηγόρου να πάρουν τις "ιδιοκτησίες" που εκμεταλλεύονται τόσα χρόνια και ο τρίτος το ίδιο.
Δηλωμένα στο Ε9 ως ιδιοκτησίες και όχι ως όλα τα κτίσματα με τα παραπάνω ποσοστά.
Δηλαδή ο Α ιδιοκτήτης δήλωνε το κατάστημα 70τμ που εκμεταλλεύεται τόσα χρόνια και ο Β ιδιοκτήτης το ίδιο.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα Συνάδελφε,

Μπορείς να κάνεις τακτοποίηση με το 50% των ιδιοκτητών αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αργότερα μπορείς να προβείς σε σύσταση χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του τρίτου.

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Civil Gangster said:

Καλησπέρα Συνάδελφε,

Μπορείς να κάνεις τακτοποίηση με το 50% των ιδιοκτητών αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αργότερα μπορείς να προβείς σε σύσταση χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του τρίτου.

 

Καλή δύναμη!

Μπορείς και σύσταση αρκεί να μην καταλαμβάνεις κοινόχρηστο χώρο, απ' ότι θυμάμαι..

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα

ενα οικόπεδο ανηκει σε  τρείς εξ αδιαιρετου

εχουν χτισει το ετος.... με αδεια....τμ αλλα δεν εχουν κανει συσταση και διανομη

Εχουν και καποια αυθαιρετα. [δεν λες]

Το τι δηλωνουν στα Ε9 δεν αλλαζει το "εξ αδιαιρετου"

Η τακτοποιηση θα γινει με το 98 παρ. 4 [κτισμα χωρις συσταση εντος σχεδιου]

 Ενα θεμα ειναι η"πνευματικη" ικανοτητα του συγκυριου.

Χρειαζεσαι

-μηχανικο

-δικηγορο

- και συμβ/φο

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Civil Gangster said:

Μπορείς να κάνεις τακτοποίηση με το 50% των ιδιοκτητών ..........

Αρκεί βεβαίως να συμπεριλάβεις όλες τις αυθαιρεσίες που υφίστανται επί του οικοπέδου.

1 ώρα πριν, Civil Gangster said:

........ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αργότερα μπορείς να προβείς σε σύσταση χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του τρίτου.

Σωστά. Δεν μπορεί. Χρειάζεται κι ο τρίτος ή έστω πληρεξούσιός του για το σκοπό αυτό (αν είναι σε θέση να το κάνει, αν όχι "χαιρέτα μου τον πλάτανο").

1 ώρα πριν, getsakna said:

Μπορείς και σύσταση αρκεί να μην καταλαμβάνεις κοινόχρηστο χώρο, απ' ότι θυμάμαι..

Λάθος. Δεν μπορεί. Επίσης, δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο οικόπεδο κοινόχρηστοι χώροι. Θα υπάρξουν όταν γίνει η ΣΟΙ.

 

Την καλησπέρα μου Δημήτριε!!!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.