Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 1/10/2021 at 8:09 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αρκεί βεβαίως να συμπεριλάβεις όλες τις αυθαιρεσίες που υφίστανται επί του οικοπέδου.

Σωστά. Δεν μπορεί. Χρειάζεται κι ο τρίτος ή έστω πληρεξούσιός του για το σκοπό αυτό (αν είναι σε θέση να το κάνει, αν όχι "χαιρέτα μου τον πλάτανο").

Λάθος. Δεν μπορεί. Επίσης, δεν υπάρχουν στο συγκεκριμένο οικόπεδο κοινόχρηστοι χώροι. Θα υπάρξουν όταν γίνει η ΣΟΙ.

 

Την καλησπέρα μου Δημήτριε!!!

 

Σωστά ως προς την συσταση.. Εγώ θυμόμουν τροποποίηση σύστασης ο.ι βάσει του άρθρου 98 παρ. 5 του 4495. 

 

Κτίριο με χρήση ''εργαστήριο γεωργικών μηχανημάτων'' έχει εγκατασταθεί παράνομα σε οικόπεδο εκτός σχεδίου όπου στο οικόπεδο βρίσκεται και μία κατοικία με οικ.άδεια και τακτοποιημένες παρανομίες.

Έχει πληρώσει εδώ και έναν χρόνο το παράβολο διότι είναι κατηγορίας 5 και επομένως μπορεί να προχωρήσει σήμερα την υπόλοιπη διαδικασία.

Το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να ελέγξω τις επιτρεπόμενες χρήσεις γης της περιοχής και ενδεχόμενες ειδικές διατάξεις (ΓΠΣ, ΖΟΕ κλπ) ώστε αν επιτρέπεται η εν λόγω χρήση τότε και μόνο να προχωρήσω ενώ αν δεν επιτρέπεται να σταματήσω. Υπάρχει τέτοιος περιορισμός στον 4495? Κοιτώντας το άρθρο 89 με τις απαγορεύσεις δεν διακρίνω τέτοιο περιορισμό. Ξέρεις κανεις κάτι επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω περίπτωση κατασκευής μάντρας σε οικόπεδο άνευ άδειας, λοιπή παράβαση και κατηγορία 3 δεν προχωράει στο σύστημα, πως αντιμετωπίζεται η περίπτωση αυτή από την στιγμή που δεν υπάρχει άδεια και η κατασκευή δεν εμπίπτει στις κατηγορίες 1 η 2?
Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Μην ανοίγεις νέο θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο. Το θέμα συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, εφόσον στο οικόπεδο δεν υπάρχει άδεια τότε η μάντρα ειναι κατ.5 που δυστυχώς δεν τακτοποείται στην παρούσα φάση. Οπότε είτε το ρίχνει νύχτα, είτε περιμένει για την ενεργοποίηση της κατ.5 εντός '22 όπως λένε οι τελευταίες πληροφορίες και με την όποια έξτρα επιβάρυνση. Η κατ.3 δεν κατάλαβα που ακριβώς κολλάει, ανήκει η μάντρα σε κάποια από τις παραβάσεις της κατ.3; Δε νομίζω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι προσπαθώ να προχωρήσω σε αλλαγή μηχανικού δήλωσης 4495 απο συνάδελφο σε μένα,αλλά μάλλον κάτι κάνω λάθος.

Ο συνάδελφος στα "αιτήματα", προχώρησε σε παραίτηση με αιτιολογία λόγους υγείας. Ακόμα και σήμερα μετά απο 1+ μήνα δεν υπάρχει καν χρέωση της υπόθεσης σε υπάλληλο.

 

Στο σύστημα γράφει οτι μπαίνω σε οποιαδήποτε δική μου δήλωση, πάω αιτήματα και θεωρητικά θα δω κάπου "αποδοχή δήλωσης".....που δε το βλέπω πουθενά.

 

Μήπως πρέπει να στείλει ο παλιός Υ.Δ. στο ΤΕΕ? Έχασα κάποιο επεισόδιο?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, Alsterwasser said:

....

Ο συνάδελφος στα "αιτήματα", προχώρησε σε παραίτηση με αιτιολογία λόγους υγείας. ...

Στα αιτήματα θα πρέπει να επιλέξει μεταφορά δήλωσης σε άλλο Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος με αυτό, με ρώτησε γνωστή η οποία είχε κάνει τακτοποίηση με τον τελευταίο νόμο, αν μπορεί να μάθει κάπως πόσες δόσεις οφείλει ακομα. Ο μηχανικός ήταν του πρώην συζύγου και δεν έχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας προς τα εκεί.

Αυτή η κατάσταση τι άλλο πρόβλημα θα μπορούσε να της δημιουργησει? Πχ βεβαίωση περαίωσης πως θα έπαιρνε?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, katrmp said:

... ήταν του πρώην συζύγου και δεν έχει καμία δυνατότητα επικοινωνίας προς τα εκεί.

...

Το ακίνητο ιδιοκτησιακά σε ποιόν ανήκει ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιά να το πληρώνει μάλλον δικό της θα είναι.

Αν είναι δικό της λοιπόν, και αν έχει 5σελιδο της δήλωσης με τον ηλεκτρονικό κωδικό και το αφμ της στο λινκ στην τελευταία σελίδα κάτω κάτω (ο κωδικός είναι κ εκεί) ξανακατεβαζει το 5σελιδο με ενημερωμένες τις πληρωμές κ αυτές που απομένουν.

Επίσης στο 5σελιδο φαίνονται τα αρχεία που έχουν ανέβει και η κατάσταση της δήλωσης (υπαγωγή, οριστική υπαγωγή, περαίωση) και αν έχει εκδοθεί ποτέ βεβαίωση για μεταβίβαση κατεβαίνει κ αυτή από κει.

Αν δεν το έχει, μόνη λύση το ΤΕΕ. Κανονικά αν κάνει αίτημα αλλαγής μηχανικού, το ΤΕΕ πρώτα επικοινωνεί με τον μηχανικό αν συμφωνεί με το αίτημα κ μετά το ικανοποιεί. Φαντάζομαι κάπου εκεί θα καταλήξει το θέμα.

Αν δεν είναι δικό της δεν έχει νόημα να πάει στο ΤΕΕ προφανώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Γνωρίζει κανείς αν μετά την οριστική υπαγωγή μπορούμε να ανεβάσουμε αρχεία;  π.χ. στατική μελέτη, γιατί έχω την δήλωση ακόμα σε υπαγωγή και η στατική μελέτη έχει διορία σύμφωνα με το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 1:47 ΠΜ, Didonis said:

Το ακίνητο ιδιοκτησιακά σε ποιόν ανήκει ?

Ιδιοκτησιακά δικό της. Του πρώην συζύγου ήταν ο μηχανικός λέει και δεν μπορεί να έχει καμία επικοινωνία

 

On 20/10/2021 at 2:14 ΠΜ, zazeng said:

Γιά να το πληρώνει μάλλον δικό της θα είναι.

Αν είναι δικό της λοιπόν, και αν έχει 5σελιδο της δήλωσης με τον ηλεκτρονικό κωδικό και το αφμ της στο λινκ στην τελευταία σελίδα κάτω κάτω (ο κωδικός είναι κ εκεί) ξανακατεβαζει το 5σελιδο με ενημερωμένες τις πληρωμές κ αυτές που απομένουν.

Επίσης στο 5σελιδο φαίνονται τα αρχεία που έχουν ανέβει και η κατάσταση της δήλωσης (υπαγωγή, οριστική υπαγωγή, περαίωση) και αν έχει εκδοθεί ποτέ βεβαίωση για μεταβίβαση κατεβαίνει κ αυτή από κει.

Αν δεν το έχει, μόνη λύση το ΤΕΕ. Κανονικά αν κάνει αίτημα αλλαγής μηχανικού, το ΤΕΕ πρώτα επικοινωνεί με τον μηχανικό αν συμφωνεί με το αίτημα κ μετά το ικανοποιεί. Φαντάζομαι κάπου εκεί θα καταλήξει το θέμα.

Αν δεν είναι δικό της δεν έχει νόημα να πάει στο ΤΕΕ προφανώς.

Σε ευχαριστώ. Πολύ αναλυτικό!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.