Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

7 ώρες πριν, janna said:

Η συμπλήρωση των δικαιολογητικών για τις δηλώσεις του ν.4495/17 είναι ως τέλος Δεκεμβρίου 2022;θα δοθεί παράταση;

Λες και δεν τους ξέρεις τόσα χρόνια....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η παραίτηση μηχανικού από περαιωμένη δήλωση προκειμένου να την αναλάβει άλλος μηχανικός; Πρέπει πρώτα να την πάει σε υπαγωγή και μετά να κάνει παραίτηση;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vagias said:

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η παραίτηση μηχανικού από περαιωμένη δήλωση προκειμένου να την αναλάβει άλλος μηχανικός; Πρέπει πρώτα να την πάει σε υπαγωγή και μετά να κάνει παραίτηση;

Γειά σου Βάγια, αν η δήλωση είναι περαιωμένη και δεν μπορείς να κάνεις αίτημα, τότε ναι, θα πρέπει να κάνεις αίτημα να έρθει σε υπαγωγή και μετα εκ νέου αίτημα για αλλαγή μηχανικού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γειά σας σε όλους και καλημέρα, έχουμε ένα πρόβλημα - μικρό δεν το λέω- ρυθμίζω ένα ακίνητο και έχω μια λοιπή παράβαση, την πρόσθεσα στο σύστημα και έβαλα πάλι ένα φύλλο καταγραφής και δήλωσα πάλι ρύθμιση κλεισίματος ημιυπαίθριων που είχε γίνει παλιά με Ν.3843/10.
Επίσης πρόσθεσα το πρόστιμο με τον Ν.3843/10 που είχε πληρωθεί για το κλείσιμο των ημι/χώρων, το οποίο δεν ήταν καθόλου μικρό!!
Το περίεργο είναι ότι ενώ πάω να πατήσω "υποβολή" να φέρω την δήλωση σε "υπαγωγή". Το παραθυράκι που εμφανίζεται στην οθόνη, εμφανίζει την στήλη αριστερά, τα πρόστιμα ως έχουν σήμερα. Και στην δεξιά πλευρά φαίνεται ποιά θα είναι μετά την υποβολή.
Το πολύ περίεργο, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ότι η στήλη δεξιά εμφανίζει πάλι μεγάλα τα πρόστιμα μετά την υποβολή. Σαν το σύστημα να μην αφαιρεί τα ποσά που ήδη έχουν πληρωθεί και έχουν ρυθμιστεί πιο παλιά το κλείσιμο των ημιυπαίθριων παλιά με τον Ν.3843/10. Τι φταιεί?
Εχει πάλι κάποιο πρόβλημα πάλι το πληροφοριακό σύστημα μας με το ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Arche said:

Ξέρετε αν θα έπρεπε να κάνω κάτι ώστε να αφαιρέσει τα ποσα που ήδη έχουν πληρωθεί???

Έβαλες το παλιό πρόστιμο του 3843 στα πρόσθετα στοιχεία δήλωσης  ?

image.png.ebeb220b888a591a04b8605f743cfd7d.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πας πρώτα τι δήλωση σε κατάσταση "Υπαγωγή" και μετά να κάνεις τις ενέργειες για τον 3843....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Venezia τα έβαλα, βέβαια εμένα δεν μου τα εμφανίζει εκεί που τα δείχνει το "πινακάκι" που δείχνεις εσύ, 
δεν ξέρω μπορεί να φταίει ότι εγώ α/αριθμό συστήματος αμοιβών Μηχ. Δεν έχω βάλει ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arche said:

@Venezia τα έβαλα, βέβαια εμένα δεν μου τα εμφανίζει εκεί που τα δείχνει το "πινακάκι" που δείχνεις εσύ, 
δεν ξέρω μπορεί να φταίει ότι εγώ α/αριθμό συστήματος αμοιβών Μηχ. Δεν έχω βάλει ακόμα. 

Για να σου βγάλει τα ποσά όπως στα δείχνει ο συν/φος, θα πρέπει να πάς πρώτα στην καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" και μετά να κάνεις "εισαγωγή παλαιότερων προστίμων", διαφορετικά δεν πρόκειται να στο βγάλει. Όλα αυτά όσο η δήλωση είναι σε υπαγωγή όπως είπε ο @ΙΑΣΟΝΑΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, akis73 said:

Για να σου βγάλει τα ποσά όπως στα δείχνει ο συν/φος, θα πρέπει να πάς πρώτα στην καρτέλα "πρόσθετα στοιχεία" και μετά να κάνεις "εισαγωγή παλαιότερων προστίμων", διαφορετικά δεν πρόκειται να στο βγάλει. Όλα αυτά όσο η δήλωση είναι σε υπαγωγή όπως είπε ο @ΙΑΣΟΝΑΣ.

ο συν/φος ποιος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.