Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Τι εννοείς; Στον Ν.4178/13 δεν προβλέπεται 10ευρο για ξεκλείδωμα της δήλωσης.

4495 είναι η δήλωση μου βγάζει μόνο πληρωμή σε τράπεζα,όχι το σύμβολο να πληρώσω με κάρτα

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, χαιδω said:

4495 είναι η δήλωση

Οκ είχα δει το 4178 από πάνω και νόμισα είναι εκεί, νομίζω η κάρτα δεν έχει κάποιο καιρό που την καταργήσανε επειδή είχε προβήματα ανέκαθεν; Εκτός αν αφορά την πρόσφατη αναβάθμιση, αν είναι στείλε μειλ στo helpdesk.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

Οκ είχα δει το 4178 από πάνω και νόμισα είναι εκεί, νομίζω η κάρτα δεν έχει κάποιο καιρό που την καταργήσανε επειδή είχε προβήματα ανέκαθεν; Εκτός αν αφορά την πρόσφατη αναβάθμιση, αν είναι στείλε μειλ στo helpdesk.

βιαζόμουν λίγο,θα το πληρώσω στην τράπεζα ελπίζω να φανεί γρήγορα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε περίπτωση συναδέλφου που έχει αναλάβει ένα αυθαίρετο και είναι σε κατάσταση υπαγωγής, εγώ προσπαθώ να τον βιηθήσω γιατί δεν έχει εμπειρία... θέλει να μετατρέψει το τρόπο πληρωμής από δόσεις σε εφάπαξ, αλλά ως απάντηση από το ΤΕΕ στο αντίστοιχο αίτημά του του απάντησαν ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα διότι έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες από την υπαγωγή (αναφέρονται στο άρθρο 101) . Πράγματι έχουν περάσει 2 χρόνια ωστόσο το πρόστιμο από 10000€ επανυπολογίστηκε 20000€ διότι είχε κάνει τότε τελείως λάθος υπολογισμούς...δεν ξέρω έχει βρει άκρη κανένας κάποιο παραθυράκι σε κάτι παρόμοιο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Roukat said:

Καλημέρα, σε περίπτωση συναδέλφου που έχει αναλάβει ένα αυθαίρετο και είναι σε κατάσταση υπαγωγής, εγώ προσπαθώ να τον βιηθήσω γιατί δεν έχει εμπειρία... θέλει να μετατρέψει το τρόπο πληρωμής από δόσεις σε εφάπαξ, αλλά ως απάντηση από το ΤΕΕ στο αντίστοιχο αίτημά του του απάντησαν ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα διότι έχουν περάσει πάνω από 2 μήνες από την υπαγωγή (αναφέρονται στο άρθρο 101) . Πράγματι έχουν περάσει 2 χρόνια ωστόσο το πρόστιμο από 10000€ επανυπολογίστηκε 20000€ διότι είχε κάνει τότε τελείως λάθος υπολογισμούς...δεν ξέρω έχει βρει άκρη κανένας κάποιο παραθυράκι σε κάτι παρόμοιο?

Η δήλωση σε τι κατάσταση είναι ? Αν είναι σε οριστική την γυρνάς σε υπαγωγή με τις όποιες συνέπειες.

Δες και το παρακάτω:

Αν η δήλωση επιστρέψει σε «Υπαγωγή» και κατά την επανυποβολή της διαπιστωθεί ότι oι τροποποιήσεις επιφέρουν μεταβολή του προστίμου> 20% (αύξηση ή μείωση), θα απαιτηθεί η έγκριση από την αρμόδια Επιτροπή της παρ.2 του αρθ.2 της ΚΥΑ 27454/2631
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4495/nomothesia/KYA%2027454-2631_14-11-17.pdf προκειμένου η δήλωση να επαναπροωθηθεί σε οριστική υπαγωγή. Η υποβολή του αιτήματος προς την επιτροπή για μεταβολή γίνεται από τον μηχανικό-διαχειριστή της δήλωσης. Πριν την υποβολή του αιτήματος επαναφοράς της δήλωσης σε προηγούμενη κατάσταση θα πρέπει ο μηχανικός να εκτυπώσει και να αποθηκεύσει στον υπολογιστή του την Αναφορά της δήλωσης (pdf), αφενός για να έχει διαθέσιμη την πρότερη κατάσταση της δήλωσης πριν τις όποιες τροποποιήσεις και αφετέρου για να την υποβάλει στην αρμόδια επιτροπή εφόσον αυτό απαιτηθεί.

Δες και το Εγχειρίδιο χρήσης ηλεκτρονικών αιτημάτων ΤΕΕ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@veneziaκαλησπέρα, αν δεις το μήνυμα μου το λέω είναι σε κατάσταση υπαγωγής....αυτά που μου λες είναι για οριστική υπαγωγή...μήπως γνωρίζεις κάτι γι' αυτή την περίπτωση? Από το εγχειρίδιο διαβάζω για τις προθεσμίες του άρθρου 101, οκ σωστά απάντησαν από το ΤΕΕ. Εγώ ψάχνω κάποιο παραθυράκι που ίσως δεν έχω υπόψη...θα ορκιζομουν πάντως ότι το 2018 εγώ είχα κάνει μετατροπή σε εφάπαξ σε δικό μου πελάτη πολύ μετά τους 2 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμα δεν γίνεται! Σωστά σου απάντησαν από το ΤΕΕ! Μάλλον έφτιαξαν το σύστημά τους και δεν το δέχεται....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε προς την κατεύθυνση νέας δήλωσης, αφού πρώτα αντικατασταθεί η υπάρχουσα με άλλη... Με την προϋπόθεση ότι, είναι εφικτό λόγω Κατηγορίας υπαγωγής, ότι συμφέρει οικονομικά κ.λπ. Διαφορετικά ξέχασέ το...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.