Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Εμένα σε οριστικές υποβολές με όλα τα αρχεία ανεβασμένα μου βγάζει το σφάλμα που γράφω παραπάνω. Παρόλα αυτά αν πατήσεις το κουμπί γίνεται περαίωση και απλώς το έντυπο αντί για οριστική υποβολή γράφει βεβαίωση περαίωσης διαδικασίας.

 

Οι συμβολαιογράφοι σε όσα συμβόλαια έχω κάνει μου ζητάνε μόνο οριστική υπαγωγή, εξάλλου αυτό λέει ο νόμος και μπορεί να έχει εξοφληθεί μόνο το 30% του προστίμου άρα είναι λογικό.

 

Λογικά η περαίωση αφορά μόνο στις ΥΔΟΜ και γενικά σε οτιδήποτε δημόσιο. Εγώ πάντως καλού κακού περαιώνω όλες τις δηλώσεις μου. Το μόνο κακό είναι ότι μετά αν έχει κάνει κοτσάνα δεν μπορείς να ανεβάσεις αρχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου βγάζει αυτό το μήνυμα ότι δε μπορεί να γίνει η μετάβαση και τους εστειλα mail και αναμένω.

Δεν το προχώρησα όμως να το πατήσω όπως λέει ο nik από πάνω γιατί πρώτα περιμενω να μου απαντήσουν

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σε ευχαριστώ, αλλά μέχρι να συσταθεί η σχετική επιτροπή τι γίνεται;

 

Πχ. έχω δήλωση του 4178 που μου την γυρίσανε από οριστική σε υπαγωγή άμεσα αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτεί τις αλλαγές συν την εντολή πληρωμής...

Eπειδή έχω αντίστοιχο θέμα με τροποποιήση δήλωσης του 4178 και κοιτάζοντας τη συζητηση σας στα προηγούμενα αλλα και απο δικό μου ψάξιμο-ερώτημα εδώ παλαιότερα, καταλήγω ότι 

δεν υπάρχει κάποιο θέμα.. Δεν το εχω κάνει ακόμη καθώς περιμένω τον πελάτη να του εξηγήσω τι και πως πρίν προχωρήσω στην

διόρθωση-προσθήκη φ.κ.κλπ. Άλλωστε, έχουμε ενα 10μηνο ακομα προθεσμία για τον 4178.

 

Υ.Γ Είναι το πρώτο μου μύνημα για το 2018. Καλή χρονιά σε όλο το φόρουμ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, (+1) και εγώ ακριβώς έτσι είμαι σε συνεννόηση με τον ενδιαφερόμενο άλλωστε υπάρχει χρόνος ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά! Υπάρχει κάποια σαφής άποψη τελικά? Δήλωση του 4178/2013 σε οριστική υπαγωγή για την οποία έχει εξοφληθεί πλήρως το πρόστιμο και έχουν ανέβει όλα τα αρχεία, μπορεί να μεταφερθει στον 4495? Και αν ναι τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι δύο:

1. Με τον τρόπο που περιγράφεται στην ΚΥΑ 3976Β/14-11-2017, άρθρο 2? Δηλαδή πώς? Μέσω ΥΔΟΜ? Μέσω ΣΥΠΟΘΑ? Το έχει κάνει καποιος?

2. Και σημαντικότερο: η μεταφερόμενη στον 4495 σε τί κατάσταση είναι? Είναι επεξεργάσιμη?Μπορούν να προστεθούν/διορθωθούν/σβηστούν φύλλα καταγραφής και να επαναυπολογιστεί το πρόστιμο?Αυτό το περιθώριο 20% (πρόστιμο 4495 < 1,20 * πρόστιμο 4178) ουσιαστικά αφήνει ένα παράθυρο ότι για αυτές τις δηλώσεις όπου ισχύει η ανίσωση θα είναι ευκολότερη και γρηγορότερη η μεταφορά?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η παρ 7 του άρθ 99??

είναι στην σελίδα 3211:    "   Αν έχει μεταβιβαστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που έχει ρυθμιστεί με το ν. 4014/2011 ή το ν. 4178/2013, τη διαδικασία μετάβασης της δήλωσης στον παρόντα μπορεί να κάνει ο νέος ιδιοκτήτης."

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς -αλλά με μετάβαση στο 4495/17 

 

Μένει όμως το ερώτημα αν η μετάβαση

1.σημαίνει μεταφορά της δήλωσης

ή 

2. υποβολή  νέας αίτησης με α) νέο  παράβολο και β) συμψηφισμό των καταβληθέντων προστίμων 

που μπορεί να μην σου συμφέρει ?

 

Επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει καλύτερα τηλεφωνικά ή με email να απευθύνεις το ρώτημα  στο σύστημα ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω τετραγωνικά (μειώνω) και μόλις πάω να κάνω εποβολή εκ νέου δεν αλλάζουν τα πρόστιμα και προχωράει σε οριστική υπαγωγή. Στις μεταφερόμενες δηλώσεις όταν το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο για να αλλάξει θα πρέπει να αυξηθουν είτε τετραγωνικά είτε λοιπές παραβάσεις.

Έχει σημασία που είναι επίσης από μεταφορά από 4014 ΝΑΙ και από άλλο μηχανικό ΟΧΙ; Η μεταφορά και η πληρωμή του παραβόλου έχουν γίνει 

on time πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν συμβολαιογραφος να μου ζηταει την περαιωση για το συμβολαιο;

 

Δε το γραφει πουθενα και αυτοί το ζητάνε.

 

Ακόμη βεβαια δε με εχει ενημρωσει το ΤΕΕ για το γιατί δεν προχωράει την οριστική υπαγωγή σε περαιωμένη και μου βγαζει σφαλμα το σύστημα.

 

Τι προχειρότητες και ερασιτεχνισμοί ρε γμτ από όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.