Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους στην ομάδα. Διάβασα τα σχόλια των τελευταίων 23 σελίδων, γιατί όπως όλοι σας έχω και εγώ περιπτώσεις τις οποίες διστάζω να μεταφέρω αν και ο πελάτης συμφωνεί και θα ήθελα τα φώτα σας. Αφορά οριστική δήλωση στον 4178 με όλα τα έγγραφα ανεβασμένα, Δελτίο Δομική Τρωτότητας Χ και με πρόστιμο σε δόσεις που εξακολουθεί και τρέχει και πληρώνεται κανονικά. Εστιάζω στο ΔΔΤ Χαμηλό γιατί τελικά διαβάζοντας το νόμο δεν έβγαλα άκρη αν μεταφέροντας τη Δήλωση στον 4495 ώστε να μειωθεί κατά 20% το πρόστιμο (δεν θα αλλάξω κάτι στα δεδομένα) θα πρεπει να κάνει ΜΣΕ. Πρόκειται για κατοικία οπότε Σ2 κατηγορία. Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι όσοι λουφάραμε, λουφάραμε...

Με πήρε συμβολαιογράφος τηλέφωνο και μου ζήτησε το 5σέλιδο μιας τακτοποίησης με Ν.4495/2017, να είναι σε περαίωση και όχι απλά σε οριστική υπαγωγή και οτι λέει τους έχει έρθει εγκύκλιος απ τον Σύλλογο. Αυτό σημαινει οτι πρέπει να έχουν ανεβει όλα τα αρχεία που ζητάει ο νόμος...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό γιατί μίλησα και με κάποιους δικούς μου συμβολαιογράφους και δεν είχαν ιδέα...η ουσία είναι οτι ξεκίνησαν να τα ζητάνε και ενδεχομένως σύντομα να το ζητάνει όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάποια στιγμή όλοι να καταλάβουμε -ούνε ,ότι χωρις βεβαίωση μηχανικού  συμβόλαιο δεν γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι εγκυκλιοι της συντονιστικης  των συμβ/φων...μεχρι χτες

 

 

http://enotariat.gr/?page_id=322

 

[και δεν μπορει να μιλανε για εγκυκλιο, που δεν εχει ακομα ανακοινωθει...]

 

τεσπα.....θα δουμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Με πήρε συμβολαιογράφος τηλέφωνο και μου ζήτησε το 5σέλιδο μιας τακτοποίησης με Ν.4495/2017, να είναι σε περαίωση και όχι απλά σε οριστική υπαγωγή και οτι λέει τους έχει έρθει εγκύκλιος απ τον Σύλλογο. Αυτό σημαινει οτι πρέπει να έχουν ανεβει όλα τα αρχεία που ζητάει ο νόμος...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό γιατί μίλησα και με κάποιους δικούς μου συμβολαιογράφους και δεν είχαν ιδέα...η ουσία είναι οτι ξεκίνησαν να τα ζητάνε και ενδεχομένως σύντομα να το ζητάνει όλοι...

ο νόμος στην παρ. 10 Α 83 αναφέρει ότι κατ ελάχιστον απαιτείται να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου για να γίνει η μεταβίβαση. Έτσι η δήλωση με την εξόφληση αυτή (όπως και στο ν. 4178) θα μπορεί να πάει σε οριστική υπαγωγή, ενώ τα συνημμένα σχέδια θα φέρουν δήλωση ότι συνοδεύουν την με α/α δήλωση υπαγωγής ν. 4495 και είναι ταυτόσημα με αυτά που θα αναρτηθούν στο σύστημα του ΤΕΕ εντός της προθεσμίας που ορίζει ο νόμος.

Η περαίωση είναι νέο φρούτο στο νόμο αυτό και έχει να κάνει με το ανέβασμα όλων των στοιχείων. Αν δεν υπάρχει Μ.Σ.Ε ενώ αυτή απαιτείται μπορεί η δήλωση να περαιωθεί; Νομίζω πως όχι, παρά το ότι ο νόμος δίνει προθεσμία 5 έτη για κατηγορία Σ2.

 

10. Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού 
προστίμου ή ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) αυτού 
ή κατ’ εξαίρεση μετά την καταβολή του παραβόλου στις 
περιπτώσεις ακινήτων που ανήκουν σε πρόσωπα των 
παραγράφων 6 και 7 του άρθρου 103, επιτρέπεται, για 
το ίδιο χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρό-
ντα, κατά το ποσοστό ιδιοκτησίας που του αντιστοιχεί 
η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος 
στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κα-
τασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, τη δε 
υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας, αναλαμβάνει 
ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιο-
γραφικό έγγραφο.
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος που τα ζητάει αυτά, προσπαθεί ίσως να προασπίσει τα συμφέροντα του πελάτη της που είναι ο αγοραστής.

Σου λέει γιατί να μην είναι ανεβασμένα και τα αρχεία για να είναι τελειωμένη μια και καλή η υπόθεση?

Αυτό που ξεκίνησε με τον 4014 επειδή δεν είχαν έτοιμο και στην ωρα τους τον σερβερ για να ανεβαζουμε τα αρχεια, με αποτελεσμα να γινονται συμβολαια χωρις να ειναι απαραίτητα περαιωμενη η Β φάση του νομου, ήταν λάθος κατ εμε και επρεπε να σταματησει καποια στιγμη.

 

Τουλαχιστον μ  αυτον τον τροπο θ αναγκαστουν ΟΛΟΙ να κλεινουν τις δηλωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γράφω και παραπάνω.

Μπορείς να κάνεις περαίωση χωρίς να εισάγεις Μ.ΣΕ παρά το ότι ο νόμος δίνει το δικαίωμα να συνταχθεί η μελέτη μετά από 5 έτη;

Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος δεν αναφέρει κάπου να υπάρχει περαίωση προκειμένου να γίνει μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος, αλλά αναφέρει εξόφληση προστίμου ή εξόφληση του 30%. 

Αν αλλάξει ο νόμος και απαιτείται περαίωση τότε το ξαναβλέπουμε. Προς το παρόν θα λαμβάνουν οριστική υπαγωγή με τις γνωστές δηλώσεις επί των προβλεπόμενων σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω κι εγω οτι υπαρχει εγκυκλιος....απο μονη της το ζηταει για να προστατεψει τον πελατη της.

 

Παρολο που δεν το αναφερει πουθενα και κανενας νομος και θα μπορουσα να την διαολοστειλω, νομιζω οτι υπαρχει μια λογικη πισω απ ολο αυτο......

 

ΥΓ: Δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε αυτο για συμβολαιογραφο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.