Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

εντάξει τότε αφού συμφωνείς γιατί διαμαρτύρεσαι και δεν της τα δίνεις

ενώ από την άλλη την υπερασπίζεσαι -ενώ δεν ενεργεί νόμιμα 

αφού ακόμη και   ψέματα σου λέει για να σου κάνει  την έξυπνη!

Link to comment
Share on other sites

salpigoal

Συνάδερφε αυτό που είπες βγάζοντας τον θυμό σου, δικαιολογημένα για εμένα, αυτό εννούσα και εγώ πρίν με αυτό που έγραψα κάπως πιό συγκαλημένα....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για να ενημερωθεί πρέπει να πατήσεις το κουμπί αφού τικάρεις τα κουμπάκια ότι συμφωνεί ο ιδιοκτήτης, κλπ, έτσι ώστε να "πάρει" τις αλλαγές. 

Το κάνω και αυτό αλλά πάλι μου εμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόστιμο με το αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ξαναέγραψα 3 φορές και σε άλλα θέματα και σε αυτό λίγες σελίδες πίσω

 

Πουθενά στο νόμο δεν γράφει ότι απαιτείται περαίωση και κακώς σου το ζητάει.

Οπότε ή να σου φέρει την εγκύκλιο που ισχυρίζεται ότι διάβασε ή να διαβάσει η ίδια καλύτερα τη νομοθεσία.

 

Δες και εδώ

http://www.michaniko...ανικο/?p=946369

και εδώ

http://www.michaniko...ανικο/?p=946580

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα του συστήματος για ν πας τη δήλωση από οριστική σε περαιωμενη;

 

Ας λύσουν οι συμβολαιογράφοι κι αυτό αφού τα ξέρουν όλα.

Καμία περαίωση δε θα δώσω για συμβόλαιο πριν την ώρα που μου επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία με τους συμβολαιογράφους σε γενικές γραμμές είναι ομαλή και ο ένας βοηθά τον άλλον, αλλά κατά καιρούς έχουν παρουσιαστεί θέματα με ειδικές απαιτήσεις σχετικές με τους νόμους των ρυθμίσεων. Αυτο που γράφει ο συνάδελφος, πως του ζητήθηκε δηλαδή "περαιωμένη" δήλωση, μου έχει τύχει και εμένα. Συνήθως αυτές οι ειδικές απαιτήσεις ξεκινούν από αποφάσεις του συλλόγου τους. Και καμιά φορά αυτές οι αποφάσεις δεν πατάνε και τόσο στέρεα στο κείμενο του νόμου.

 

Για το συγκεκριμένο δε νομίζω πως το αναφέρει σαφώς ο νόμος και -κατά τη γνώμη μου - κακώς το ζητούν επιτακτικά. Από τη μια έχεις τη λογική που λέει πως είναι καλύτερο να είναι περαιωμένες για να κλέινουν οι δηλώσεις και όλα να είναι τακτικά και ξεκάθαρα. Συμφωνώ πως είναι καλύτερο. Αλλά όπως ανέφερε άλλος συνάδελφος για την ΜΣΕ δίνεται 5 χρόνια προθεσμία. Εκει τι κάνεις?

Νομίζω πως ο νόμος το έχει προβλέψει και για αυτό δεν αναφέρει σαφώς για περαίωμένες δηλώσεις. Όταν έχεις ένα κείμενο νόμου τότε η λογική είναι εκείνη του κειμένου. Αν κρίνεις πως μια "εγκυκλιος" συλλόγου δεν βασίζεται στο κείμενο γιατί πρέπει να την σεβαστείς ? Το ΤΕΕ από την άλλη γιατί δεν βγάζει αντίστοιχες εγκυκλίους ώστε να απαντήσει σε εκείνες του συμβολαιογραφικού συλλόγου ?

 

Και για μένα λογικότερο είναι οι ισόγειες αποθήκες και τα ισόγεια γκαράζ να έχουν μειωμένο συντελεστή στον προσδιορισμό του προστίμου, γιατί βάσει κτιριοδομικού είναι βοηθητικοί χώροι, αλλά ο νόμος δεν αναφέρει ειδική κατηγορία μειωμένου συντελεστή για αυτούς τους χώρους. Τι θα πρέπει να κάνω ? να πάω με την κοινή / τεχνική λογική ή με τη λογική που απορρέει από το κείμενο του νόμου ? δυστυχώς μέχρι στιγμής το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ας λυθεί αυτό πρώτα όταν πάω να το προχωρήσω σε περαιωμένη με όλα τα αρχεία ανεβασμένα και όλο το πρόστιμο/παράβολο πληρωμένο

post-1685-0-34944700-1515743757_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Θόδωρε

ακόμη και εγώ ο παππούς ήλπιζα ότι αυτό το τόσο απλό

ήδη  θα είχε διορθωθεί από  ειδικούς και νέους επιστήμονες μέσα σε 5-10 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

 

Ο ωφελημένος της υπόθεσης είναι ο κλειστός Η.Χ. της διπλανής οριζόντιας ιδιοκτησίας, ο οποίος και τακτοποείται στο σύνολό του (επιφάνεια ημιυπαιθρίου μαζί με τμήμα κλιμακοστασίου βάσει αδείας) ως υπέρβαση δόμησης της οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κάθε όροφο, σωστά?Το σωστα στο επιβεβαιωνω Άρα η αυθαιρεσία καλύπτεται,Ομως αν το κλιμακοστασιο εχει χιλιοστα, Υπαρχει διαμερισματωση? 

 

Από ό,τι έχω καταλάβει από την περιγραφή του/της συναδέλφου το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο. Άρα λίγο δύσκολο να έχει χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.