Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε μια νέα δήλωση που έβαλα στο σύστημα και έχω και λοιπές παραβάσεις μου υπολογίζει το πρόστιμο των λοιπών παραβάσεων στα 200ευρώ αντί για 250ευρώ. Τι παίζει ?Κάνει την έκπτωση του 20% λόγω πρώτου εξαμήνου από μόνο του το σύστημα? Όλα τα πρόστιμα είναι αυτόματα μειωμένα λόγω 1ου εξαμήνου κατά 20%?

 

Ναι, ακριβως αυτο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια υποθεση, η οποια μυριζει ψευδη βεβαιωση νομιμοτητας απο την πλευρα συναδελφου.

Εχω τη βεβαιωση στα χερια μου και τη δηλωση που τη συνοδευει (μηδενικο προστιμο), αναφερει οτι ολα ειναι νομιμα, αλλα δεν υπαρχει κανενα αποδεικτικο νομιμοτητας.

Μιλησα με το μηχανικο και περαν απο καποιες ασυναρτησιες που ελεγε, μου ειπε οτι εχει γινει δηλωση τακτοποιησης, αλλα ακομα περιμενω να μου τη στειλει και κανεις ποτε δεν την ειδε.

 

Υπαρχει τροπος να γινει αιτημα στο ΤΕΕ απο τον ιδιοκτητη, να ελεγξουν αν εχει γινει δηλωση με βασει το ΑΦΜ του?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω ηλεκτρονικό αριθμο δηλωσης, αφου δεν εχω δηλωση στα χερια μου.

Εγω θελω να ψαξω ΑΝ εχει γινει δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω ηλεκτρονικό αριθμο δηλωσης, αφου δεν εχω δηλωση στα χερια μου.

Εγω θελω να ψαξω ΑΝ εχει γινει δηλωση.

 

To γνωρίζει και η οικεία πολεοδομία του ακινήτου και το ΤΕΕ...... "Καλές σχέσεις" χρειάζονται.... "Επίσημα" δεν απαντούν......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως απαντούν!!! :) :) :)

Έχω λάβει απάντηση και μάλιστα σχετικά άμεση για βεβαίωση, που τελικά ποτέ δεν κατατέθηκε.

Δες το επισυναπτόμενο...

Αίτηση ΤΕΕ για παροχή δηλώσης.pdf

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές του χρόνου έβγαλα βεβαίωση γιά ακίνητο με μικρές αυθαιρεσίες και πληρώθηκαν παράβολο -πρόστιμο. Η συμβολαιογράφος καθυστέρησε και η ισχύς βεβαίωσης λήγει. Πρέπει να γίνει φαντάζομαι νέα δήλωση και να ανέβουν όλα τα στοιχεία εξ'αρχής ; Στην περίπτωση αυτή θα πληρωθεί κάποιο παράβολο ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανοίξεις νέα δήλωση για έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας μόνο, αναφέροντας στην τεχνική έκθεση η στα σχόλια ,τον αριθμό δήλωσης με την οποία έκανες την τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.