Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μπορεί! Δεν πρόκειται όμως εγώ ν' ασχοληθώ περισσότερο, ούτε από περιέργεια.... Αϊ σιχτίρ πια με δαύτους....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγω κάτι...

Έχει διευκρινιστεί τελικά τι ισχύει με την επιλογή νομέας & κάτοχος χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας στην ιδιότητα του ιδιοκτήτη;

Σε ποιες περιπτώσεις το βάζουμε; Π.χ. σε χρησικτησία;

Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει στις περιπτώσεις που χρησιμοποιείται και που ακριβώς αναφέρεται στον νόμο;

Η μόνη περίπτωση που πέτυχα το νομέας είναι στο άρθρο 113...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

εκανα αιτημα επαναφορας σε υπαγωγη για διορθωση προστιμου που υπερβαινει το 20%. Και τωρα μπλοκαρα. Συμφωνα με τις οδηγιες πρεπει εγω να υποβαλω αιτημα για επανυποβολη σε οριστικη υπαγωγη μετα τη διορθωση, ΑΦΟΥ υποβαλω ενα αιτημα στην αρμοδια επιτροπη. Ποια ειναι η επιτροπη; το παρατηρητηριο δεν εχει συσταθει ακομα νομιζω, οποτε πολεοδομια. Και πώς γινεται το αιτημα; παω εκει και συμπληρωνω αιτηση και πρωτοκολλω; εχει τυχει σε κανεναν να ξερει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσπαθώ να κάνω για πρώτη φορά δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ, θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχω καταλάβει καλά την διαδικασία.

1. Δηλώνω όλα τα στοιχεία του έργου και πατάω υποβολή.

2. Μετά την υποβολή εκτυπώνω το πρόστιμο και το πληρώνει ο πελάτης. (η περίπτωση που θέλω να δηλώσω έχει πρόστιμο 250Ε). Ή πρέπει να έχει πληρωσει το παράβολο πριν κάνω την υποβολή?

3. Ανεβάζω όλα τα δικαιολογητικά στο σύστημα. (υπάρχει περιθώριο 6 μηνών?)

4. Προχωράω σε οριστική υποβολή.

Σωστά ή κάτι μου διαφεύγει?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, skyclad said:

Επειδή προσπαθώ να κάνω για πρώτη φορά δήλωση στο σύστημα του ΤΕΕ (ν. 4495/2017), θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχω καταλάβει καλά την διαδικασία.

1. Δηλώνω όλα τα στοιχεία του έργου και πατάω υποβολή. Σωστά και αυτό θα σε οδηγήσει σε κατάσταση "αρχικής υποβολής"

2. Μετά την υποβολή εκτυπώνω το πρόστιμο τέλος υπαγωγής (παράβολο: πιθανόν 250 €) και το ποσοστό ανταπόδοσης του ΤΕΕ (15 €) και τα πληρώνει ο πελάτης. (η περίπτωση που θέλω να δηλώσω έχει πρόστιμο 250Ε). Ή πρέπει να έχει πληρωσει το παράβολο πριν κάνω την υποβολή?

3. Αφού φανούν οι ανωτέρω καταβολές στο σύστημα ( περίπου επόμενη εργάσιμη) ανεβάζω την ανάθεση και την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και πατάω πάλι υπαγωγή που οδηγεί σε κατάσταση "υπαγωγής"

4. Ανεβάζω όλα τα δικαιολογητικά στο σύστημα. (υπάρχει περιθώριο 6 μηνών? ναί και ο χρόνος μετράει από την πληρωμή του παραβόλου)

5. Προχωράω σε οριστική υποβολή, αφού ελέγξω καλά την τεχνική έκθεση !!!

6. Στη συνέχεια προχωράω σε περαίωση της δήλωσης

Σωστά ή κάτι μου διαφεύγει?

Το μόνο που μας διαφεύγει είναι ότι όσο είναι ανοιχτή η δήλωση, ψηφίζονται νόμοι/ΥΑ/ΚΥΑ κλπ που προσθέτουν έξτρα δουλειά στη δήλωση ... 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, σε βεβαίωση για αδόμητο (δεν υπάρχει κτίσμα) πρέπει να πάμε την δήλωση σε κατάσταση "περαιωμένη" ή το οριστική είναι αρκετό;

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.