Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα & καλό μήνα,

στην υπεύθυνη δήλωση μηχανικού στο Ν4495 στα σχέδια γράφουμε οτι:

α) έχω στη διάθεσή μου όλα τα δικαιολογητικά και θα τα υποβάλλω κλπ κλπ εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας

β) το παρόν σχέδιο είναι ταυτόσημο με αυτό που έχει υποβληθεί στο σύστημα (όταν πρόκειται για συμβόλαια λέμε έχει υποβληθεί, διαφορετικά θα υποβληθεί).

Συμφωνείτε?

Έχω κάνει περαίωση σε δήλωση, έχω γράψει έχει υποβληθεί, έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά και η συμβολαιογράφος επιμένει οτι:

1. πρέπει να γράψω οτι έχω ήδη υποβάλλει τα διακιολογητικά

2. στην περιγραφή της ιδιοκτησίας να γράψω οτι δεν απαιτείται ΜΣΕ ενώ το γράφω στην τεχνική έκθεση και στην Τ.Ε. στατικού ελέγχου

3. στην περιγραφή της ιδιοκτησίας να γράψω τα εμβαδά των αυθαιρεσιών αναλυτικά

κλπ κλπ. Προκύπτουν αυτά από κάπου?

 

Επίσης μπορεί να γίνει μεταβίβαση πλέον αν δεν έχουν ανέβει στο σύστημα όλα τα δικαιολογητικά?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

έκανα αίτημα για επαναφορά δήλωσης σε υπαγωγή έκανα την διόρθωση  και η μεταβολή που προκύπτει είναι >20%. Πλέον για να επαναπροωθηθεί σε  οριστική υπαγωγή ζητάει έγκριση από επιτροπή σύμφωνα με την Κ.Υ.Α. αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631/2017.  Πώς κάνω αίτημα για έγκριση;  Γίνεται μέσα από το σύστημα; 

 

Αν είσαι μηχανικός διόρθωσε την ειδικότητά στο προφίλ σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περιπτωση που την αιτηση για ενταξη την υποβαλει ο μισθωτης. Στην καρτελα ιδιοκτητες/αιτουντες ποιανου τα στοιχεια βαζουμε;

Εγω προσπαθησα να βαλω και του ιδιοκτητη με ποσοστο συνιδιοκτησιας 100% και του μισθωτη με ποσοστο συνιδιοκτησιας 0%. Αλλα  δεν σε αφήνει να βάλεις ποσοστό συνιδιοκτησίας 0% θελει 0.01% ελαχιστο. Παραλογο, γιατι στις επιλογη  Επώνυμο - Όνομα - Ιδιότητα μπορεις να επιλεξεις μισθωτής  σαν ιδιότητα αλλά σων και ντε πρέπει να έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας ο μισθωτής.... εχει κανείς λύση  για το συγκεκριμένο;

EDIT:

Μολις βρηκα τη λυση: Αν  αφησεις το ποσοστό συνιδιοκτησίας ΚΕΝΟ το περνάει.....

Edited by pitsirik0s
EDIT
Link to comment
Share on other sites

 Άρθρο 99 
(...)
Την αίτηση υποβάλλει : 
αα)  ο  ιδιοκτήτης  του  ακινήτου  στο  οποίο  έχει  εκτελεστεί η  αυθαίρετη  κατασκευή  ή  έχει  εγκατασταθεί 
αυθαίρετη χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος 
για  τις  περιερχόμενες  σε  αυτόν  συνεπεία  εργολαβικού  προσυμφώνου  ιδιοκτησίες,  ο  μισθωτής 
εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών 
προσώπων  ο  νόμιμος  εκπρόσωπος  αυτών,
 καθώς  και  ο  φερόμενος  ως  ιδιοκτήτης  επί  του  οποίου 
έχουν καταλογιστεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, 

 

Άρα, εφόσον ο μισθωτής έχει το δικαίωμα δυνάμει της μισθωτικής σύμβασης να προβεί σε αίτηση υπαγωγής θεωρώ ότι θα πρέπει να γράψεις τα δικά του στοιχεία στη δήλωση και το δικό του ΑΦΜ, αναφέροντας ίσως ένα σχόλιο στην ΤΕ ότι στο ακίνητο κύριος είναι ο τάδε αλλά η δήλωση γίνεται από το μισθωτή (παρ. αα Αρθρ. 99). Αν δεις προσεκτικά στην καρτέλα "ιδιοκτήτες" του συστήματος έχει πτυσσόμενο μενού και μπορείς να επιλέξεις "μισθωτής".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τις αλλαγές στο πληροφοριακό σύστημα για τις επιλογες τύπου αυθαιρεσίες και περιγραφή των απαιτούμενων δικαιολογητικών στην τελευταία σελίδα του  "5 σέλιδου"  τις έχετε εντοπίσει ???

Το σύννομο με αδυναμία νομιμοποίησης  έχει πρόβλημα εφαρμογής νομίζω..

Τα παραδείγματα εφαρμογής θα μας απαντήσουν 

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση ν 4495 έχω υποβάλει όλα τα αρχεία κανονικά και φαίνεται 0 στα απαιτούμενα αρχεία.

Πλην όμως όταν για επιβεβαίωση κατεβάζω 2 συγκεκριμένα αρχεια pdf  (ΥΔ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ & ΑΕΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ-ΔΗΜ. ΕΓΓΡΑΦΑ) αυτά δεν εμφανίζονται και μου βγάζει μήνυμα ότι το συγκεκριμένο αρχεία ακυρώθηκε ή αποσύρθηκε.

Τα άλλα όλα αρχεία εμφανίζονται κανονικά....

Επανέλαβα αρκετές φορές τη διαδικασία αλλά πάλι το ίδιο.

Δοκίμασα και σε προηγούμενη δήλωσή και μάλιστα σε οριστική υπαγωγή και μου βγάζει το ίδιο ....

Το ΤΕΕ δεν απαντά στα τηλεφωνήματά μου....

Μήπως ξέρετε τί μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2018 at 11:01 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

H "μ@λακία" τους συνεχίζεται....!!! Στην ίδια δήλωση σήμερα, μου κάνει ακριβώς το ίδιο, με το αρχείο της ΥΔ, που είναι τικαρισμένο από το ίδιο το σύστημα, ενώ πήρε κανονικά κι εμφανίζει το αρχείο ΦΕΜ, που δεν ήταν καν τικαρισμένο..... Εγώ δεν πρόκειται να κάνω απολύτως τίποτα..... ΑΊ σιχτίρ....

Καλό είναι πάντα όλοι μας να "τσεκάρουμε" εκ των υστέρων όλα τα έγγραφα κ.λπ., που έχουμε κάνει upload, αν γίνεται το download (έτσι απλώς για λόγους στατιστικούς κι ενημέρωσης μεταξύ μας).....

 

Μην ασχολείσαι.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το ΤΕΕ  απάντησε . Μου είπε " μην ασχολείσαι" ...Πιθανόν το αρχείο να σώθηκε σε μια μορφή που δεν τον διαβάζει ο υπολογιστής μου....

Το ΤΕΕ πάντως διαβάζει το αρχείο. :???:

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Η εξόφληση αιτήματος επαναφοράς δήλωσης σε "Υπαγωγή" γινόταν on-line μέσω της εφαρμογής με χρέωση πιστωτικής κάρτας. Το είχα κάνει δυο φορές. Για λόγους αναβάθμισης, από αρχές Ιουλίου 2018, η δυνατότητα αυτή έχει ανασταλεί. Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο πληρωμής μέσω τραπέζης; πχ κάποιον κωδικό πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

agior

αφού μπεις στην δήλωση και κάνεις το αίτημα, δες στην καρτέλα "οικονομικά στοιχεία" μήπως υπάρχει εντολή πληρωμής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.