Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έχω μια δήλωση στην οποία έχει πληρωθεί το αρχικό παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ και έχει προχωρήσει σε Υπαγωγή (εφάπαξ πληρωμή του 30% του προστίμου). Έχει επίσης πληρωθεί το 30 % και τώρα απομένουν οι επόμενες δόσεις, όμως εντόπισα ένα λάθος στην εισαγωγή ενός εμβαδού που αυξάνει το πρόστιμο (αύξηση μικρότερη του 20 %). Πως θα γίνει επαναϋπολογισμός του προστίμου χωρίς η δήλωσή μου να μεταβεί σε Οριστική Υπαγωγή (διότι όταν πατώ το κουμπί της Υποβολής με πάει σε Οριστική Υπαγωγή)?

Επίσης, γνωρίζετε αν θα γίνει η αλλαγή του εμβαδού στη δήλωση μετά τις 8 Οκτωβρίου αν θα "χάσει" η δήλωση την έκτπωση του 20% που έχει ήδη πάρει λόγω επαναϋπολογισμού?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσεις ότι πρέπει να διορθώσεις και θα ξανακάνεις υποβολή. Η δήλωση εφόσον αλλάξει το πρόστιμο και ξαναυποβληθεί θα ξαναπάει σε υπαγωγή απλά 

θα ενημερωθούν οι εντολές πληρωμής. Λογικά προσπαθείς να το επαναυποβάλεις μη αλλάζοντας τπτ για αυτό σε πάει απευθείας σε οριστική υπαγωγή.

 

Ερώτηση-poll.

Σε παλιές αδειες (προ του 83) όπου δεν υπάρχει ΔΚ η μαλλον ΔΚ και τοπογραφικό πανε πακέτο. Τι ανεβάζετε σε περίπτωση μεταγενέστερων αυθαιρεσιών.

Συγκεκριμένα σε περίπτωση που οι μεταγενέστερες (>83 Κ4  η Κ5) είναι μόνο λοιπές παραβάσεις κιόσκια κλπ.

α)Σημείωμα οτι εφόσον οι μεταγενέστερες είναι παραβάσεις αναλυτικού δεν απαιτείται υποβολή ΔΚ

Β) Αντιγραφο του ΔΚ αδείας με σημειωση των παραβάσεων

γ)Αν εχει γίνει, συγχρονη αποτύπωση ιδιοκτησίας-κτισμάτων.

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό παίρνει να εμφανιστούν οι πληρωμές (παράβολο και ανταποδοτικό ΤΕΕ) στο σύστημα..
Οι πληρωμές έγιναν (μου στειλαν και τα αντίγραφα των πληρωμών_) χτες  ηλεκτρονικά (web banking) γύρω στη 1,30μμ ...αλλά ακόμη το σύστημα του ΤΕΕ δεν τις έχει "δεί".
Πρέπει να περιμένω ή να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ..;

Link to comment
Share on other sites

1 ή 2 εργάσιμες. Εξαρτάται απο την ώρα που πλήρωσες. Ισως βγούν και κατα τη διάρκεια της ημέρας σήμερα.

Βεβαια, λόγω e-banking μπορεί να εχει λίγο παρπάνω καθυστέρηση λόγω τράπεζας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 4:37 ΜΜ, Ilias Bitsis said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Εργάζομαι σε εταιρεία ως μηχανικός με σύμβαση ΙΚΑ (έχω κάνει διακοπή ΔΠΥ). Η εταιρεία είναι εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ ως τεχνική Εταιρεία. Στη δήλωση και υποβολή τακτοποίησης ποιος υπογράφει και ποιος ελέγχεται ως προς την ορθότητα των δηλούμενων στοιχείων? Εγώ, η εταιρεία ή και οι δύο? Ποιος φέρει την αστική ευθύνη περί ορθότητας?

Σας ευχαριστώ

Κατά τη γνώμη μου και την εμπειρία μου (οι οποίες έχουν διασταυρωθεί και τηλεφωνικά με το ΤΕΕ) μελέτες και επιβλέψεις υπογράφονται από μηχανικό. Όχι από εταιρία. Από κει και πέρα, εφόσον η ανάθεση και η σύμβαση έργου έχει γίνει με την εταιρία, το όποιο έργο/παραδοτέο θα τιμολογηθεί στην εταιρία.

Αυτό σημαίνει ότι μια μελέτη, μια επίβλεψη, μια Τεχνική Έκθεση, ένα Σχέδιο τα υπογράφει και τα σφραγίζει ο μηχανικός.

Σύμφωνα με τα ανωτέρω, η δήλωση μπορεί να γίνει στην πλατφόρμα του ΤΕΕ ως Τεχνική Εταιρία, αλλά την Τεχνική Έκθεση που θα ανεβάσεις την υπογράφεις και τη σφραγίζεις εσύ, με την επισήμανση "εκ μέρους της ΤΑΔΕ ΑΕ". Το ίδιο και τα σχέδια. Οπότε, τα σχέδια και η Τεχνική Έκθεση που θα ανέβουν στην πλατφόρμα μπορούν να υπογράφονται/σφραγίζονται από οποιονδήποτε μηχανικό συμμετέχει στην Τεχνική Εταιρία (είτε ως εταίρος είτε ως μισθωτός).

Τώρα βέβαια... εφόσον η πλατφόρμα δέχεται αιτήσεις/ρυθμίσεις αυθαίρετων από Τεχνική Εταιρία.... θα μπορούσαν όλα να σφραγιστούν από την Εταιρία την ίδια... η οποία βέβαια δεν έχει "σφραγίδα μηχανικού"... ποιος θα το ελέγξει άλλωστε... Εμένα βέβαια η άποψή μου είναι η ανωτέρω, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει και το ζήτημα του ποιος αποφασίζει πως και τι θα δηλωθεί για τη ρύθμιση των αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, laxanos said:

Ερώτηση-poll.

Σε παλιές αδειες (προ του 83) όπου δεν υπάρχει ΔΚ η μαλλον ΔΚ και τοπογραφικό πανε πακέτο. Τι ανεβάζετε σε περίπτωση μεταγενέστερων αυθαιρεσιών.

Συγκεκριμένα σε περίπτωση που οι μεταγενέστερες (>83 Κ4  η Κ5) είναι μόνο λοιπές παραβάσεις κιόσκια κλπ.

α)Σημείωμα οτι εφόσον οι μεταγενέστερες είναι παραβάσεις αναλυτικού δεν απαιτείται υποβολή ΔΚ

Β) Αντιγραφο του ΔΚ αδείας με σημειωση των παραβάσεων

γ)Αν εχει γίνει, συγχρονη αποτύπωση ιδιοκτησίας-κτισμάτων.

 

Έχω την ίδια απορία εν γένει.

Θεωρώ σωστό το γ. Και όχι απλά αν έχει γίνει. Λες στον πελάτη ότι πρέπει να γίνει. Και από εκεί θα προκύψει και "ο όγκος" των αυθαιρεσιών που έχουν γίνει.

Δέχομαι και κάνω και το Β βέβαια εφόσον δεν μου έχει αποδειχθεί μέχρι στιγμής ότι είναι λάθος (που θα ήθελα να μου αποδειχθεί), αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό, λόγω του ζητήματος της υπογραφής του νέου σχεδίου που θα παραχθεί. Είναι σαν να εμπιστεύεσαι "γουρούνι-στο-σακί" την παλιότερη δουλειά συναδέλφου (που περιλαμβάνει τοπογραφική αποτύπωση!).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ο νόμος αναφέρει-ζητά το Β. Όμως, προσωπικά, για πρακτικούς λόγους, κάνω το Γ συνήθως γιατί με βολεύει

ότι το ΔΚ βγαίνει απευθείας από την αποτύπωση με total. Η αλήθεια όμως είναι ότι και το Α έχει κάποια βάση εφοσον πχ συνδυάζεται Κ2

που δεν ζητάει ΔΚ με λοιπές, οι οποίες λοιπές εαν δηλωθουν ώς αποκλειστική παράβαση δεν απαιτείται ΔΚ. Γενικά απο συναδερφους εχω

ακούσει και τα 3. Η πλειοψηφία, ειδικά οι παλαιότεροι, είναι στο Β.

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Μπορεί να γίνει διόρθωση των συντεταγμένων του αυθαίρετου αν είναι εντελώς λάθος, όταν έχει γίνει οριστική υπαγωγή του αυθαίρετου στο Ν.4495/2017 στην φάση πρίν γίνει ολοκλήρωση της δήλωσης από τον μηχανικό με φόρτωση όλων των απαραίτητων συνημμένων αρχείων (σχεδια κ.λ.π.) ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μηχανικός ο οποίος έχει συνταξιοδοτηθεί αλλά διατηρεί τους κωδικούς του στο τεε και έχει πλήρη χρήση της εφαρμογής, έχει δικαίωμα να μεταφέρει δήλωση του 4014 στον 4495 ώστε να μειωθεί το πρόστιμο του πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.