Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω δήλωση στο Ν.4495/17 σε κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗΣ και επειδή άλλαξα κάποια στοιχεία στα φύλλα καταγραφής (όχι επιφάνειες, απλά πρόσθεσα λοιπές παραβάσεις και άλλαξα χρήση σε κάποια Φ.Κ από άλλη κατοικία σε Υπηρεσίες, αφαίρεσα και ένα Φ.Κ.) θέλω να  κάνω επανυπολογισμό προστίμου, πώς το κάνω? Αν πατήσω  «Υποβολή Δήλωσης» μου βγαίνει μήνυμα: Το πρόστιμο ή το παράβολο δεν έχει μεταβληθεί από την τελευταία υποβολή. Για την οριστικοποίηση της δήλωσης απαιτείται να έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου

οκ το παράβολο δεν έχει αλλάξει ,το πρόστιμο όμως σίγουρα έχει αλλάξει, τι κάνω?

Μετά από πολλές προσπάθειες επιτέλους μου έβγαλε τελικά μήνυμα: 

«Προειδοποίηση

Επιβεβαίωση ΕΠΑΝΑΥΠΟΒΟΛΗΣ υπαγωγής δήλωσης: η υποβολή ενδέχεται να μεταβάλλει τα ποσά στις προεπιλεγμένες δόσεις και να απαιτείται νέα έκδοση εντολών πληρωμής.»
Edited by Roukat
Απαντάω μόνη μου
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

μετα την  συσταση κάθετης

εχεις "ξεχωριστα" οικοπεδα και "ξεχωριστες" οικοδομές

αυτη ειναι η εννοια του 107 παρ. 2

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ . Όμως επειδή 1) η άδεια βγήκε μετά τη σύσταση της καθετησ και 2) επειδή από μόνη της η κάθε κάθετη δεν είχε δικαίωμα δόμησης λόγω μικρότερης επιτρεπόμενης αρτιότητας , δεν γίνεται να κάνω μια δήλωση ; Θα ρωτήσω και συμβολαιογράφο να δω τι θα μου πει ...

Link to comment
Share on other sites

προφανως καθε καθετη -αν την παρεις ξεχωριστα- δε εχει αυτοτελες δικαιωμα δομησης, αλλά εδω δεν κανεις "κατάτμηση"

το οικόπεδο θεωρειται ενιαίο

Γι αυτο λεμε οτι:

Με την συσταση της κάθετης, διανεμεται  σε καθε καθετη το δικαιωμα δομησης που αντιστοιχει σε ολοκληρο το οικοπεδο, αναλογα με τα εξ αδιαιρέτου  ποσοστά καθε μιάς,  σε ολοκληρο το οικοπεδο = σδ

τα λεμε

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω, πρακτικά, αν υπάρχει ο περιορισμός των 6 μηνών, από την Υπαγωγή, για υποβολή δικαιολογητικών. Δηλαδή, αν πας να ανεβάσεις στους 10 μήνες από την Υπαγωγή, θα απορρίπτονται;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάμε με τη λογική του προγενέστερου, 4178, αυτό το εξάμηνο σαν προθεσμία δεν τηρήθηκε ποτέ. Ούτε στα 

απέρριπτε αν έκανες υποβολή μετά το 6μηνο...Βεβαία, εφόσον δεν έχω κάτι χειροπιαστό που να αναιρεί το 6μηνο στον 4495

ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να σκαρφιστούν για παραπάνω έσοδα...Προσωπικά, ότι μπορώ το κλείνω στο 6μηνο για να μαι 

καλυμμένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση που έκανα στο ΤΕΕ σε περίπτωση που δεν έχει πληρωθεί ο μηχανικός εντός του εξαμήνου αν είναι υποχρεωμένος να ανεβάσει τα αρχεία εντός εξαμήνου μου απάντησαν πως ο Νόμος λέει ότι πρέπει να κλείσει η δήλωση εντός εξαμήνου, αλλά πέραν αυτού δεν έχουν καμία άλλη ενημέρωση και γενικά για το εξάμηνο ακόμα και αν έχει πληρωθεί ο μηχανικός και δεν τα έχει ανεβάσει δεν έχουν καμία ενημέρωση για το αν θα υπάρξουν κυρώσεις σε αυτή την περίπτωση, γενικά δεν ήξεραν καθόλου τι θα γίνει με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου απάντησαν έτσι

.... μου απάντησαν πως ο Νόμος λέει ότι πρέπει να κλείσει η δήλωση εντός εξαμήνου,

Τότε.....

Η υπουργική απόφαση γράφει:

1. Ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός της παρ. 2 του άρ-
θρου 1 της παρούσας απόφασης, υποχρεούται μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του
παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στο
πληροφοριακό σύστημα.

Δεν γράφει για  κλείσιμο-περαίωση της δήλωσης.

Και πως να γράψει άλλωστε για κλείσιμο -περαίωση εντός εξαμήνου ,αφού ο νόμος δίνει δικαίωμα υποβολής για ΜΣΕ και ηλεκτρομηχανολογική έκθεση εντός πενταετίας.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2018 at 12:30 ΜΜ, ΠΑΝΟΣ27 said:

Το καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ . Όμως επειδή 1) η άδεια βγήκε μετά τη σύσταση της καθετησ και 2) επειδή από μόνη της η κάθε κάθετη δεν είχε δικαίωμα δόμησης λόγω μικρότερης επιτρεπόμενης αρτιότητας , δεν γίνεται να κάνω μια δήλωση ; Θα ρωτήσω και συμβολαιογράφο να δω τι θα μου πει ...

On 10/10/2018 at 12:34 ΜΜ, dimitris GM said:

προφανως καθε καθετη -αν την παρεις ξεχωριστα- δε εχει αυτοτελες δικαιωμα δομησης, αλλά εδω δεν κανεις "κατάτμηση"

το οικόπεδο θεωρειται ενιαίο

Γι αυτο λεμε οτι:

Με την συσταση της κάθετης, διανεμεται  σε καθε καθετη το δικαιωμα δομησης που αντιστοιχει σε ολοκληρο το οικοπεδο, αναλογα με τα εξ αδιαιρέτου  ποσοστά καθε μιάς,  σε ολοκληρο το οικοπεδο = σδ

τα λεμε

 

Στο συμβολαιογράφο που ρώτησα, μου είπε ότι το κάθε τμήμα πηγαίνει ξεχωριστά (απαιτεί έκαστο μία αίτηση), όταν θέλουν να το  μεταβιβάσουν/πουλήσουν. Όταν όμως του είπα ότι η ρύθμιση γίνεται με σκοπό αφ' ενός να είναι νόμιμα τα κτίρια και αφ ' ετέρου να γίνει τροποποίηση της κάθετης, δεν ήξερε εάν θα πρέπει να πάνε σε μια ενιαία δήλωση ή σε ξεχωριστές... μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάποια αντίστοιχη περίπτωση;

μόλις τώρα διαπίστωσα ότι στην ε/α 1628 του Ν.4495/17 λέει πως μπορεί να γίνει μια ενιαία δήλωση (για το καλό όλων..)

 

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.