Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

On 13/10/2018 at 9:40 ΜΜ, Pavlos33 said:

και σε δήλωση σε επεξεργασία το γράφει πλέον. Προφανώς ενημερωτικό μήνυμα είναι να μη ξεχαστεί κανένας και μείνει στο παλιό πρόστιμο.

Πράγματι, έτσι είναι.

Ρώτησα σήμερα το ΤΕΕ και πήρα την ίδια απάντηση.

Αλλά στις περαιωμένες δηλώσεις δεν έχει νόημα να μπεί (αφού δεν μπορούν πλέον να γίνουν αλλαγές και επανυπολογισμός προστίμου) και επειδή κάποιους μπορεί να τους μπερδεύψει (όπως και εμένα)  μου είπαν ότι πρόκειται να το αφαιρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, laxanos said:

Αν καταλαβα καλά εχεις αλλαγή χρήσης δίχως ΥΔ καθώς ο χώρος είχε ήδη προσμετρήσει στη δόμηση. Απλά εκανες ενα ΦΚ χωρίς τμ.

Γιατί δεν έβαλες n λοιπές παραβάσεις ανάλογα με τον προϋπολογισμό για τη συγκεκριμένη παράβαση?

Προφανώς βάζοντας τ.μ παίζει να αλλάξει το παράβολο καθώς αυτό πάει με βάσει πόσα τ.μ βλέπει το σύστημα και τη χρήση.

 

 

Χίλια ευχαριστώ, κιεγώ αυτό υπέθεσα απλώς ο υπάλληλος που μου απάντησε στο αίτημα μου στο σύστημα του ΤΕΕ μου είπε να τα βάλω έτσι κιαλλιώς, κιεγώ κακώς τον άκουσα νομίζοντας ότι θα το περαιώσω επιτέλους... Θα τους ταράξω στα τηλέφωνα μπας και βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση που έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία, η περαίωση γίνεται με ξαναπάτημα του πράσινου εικονιδίου στο πάνω μέρος της πλατφόρμας;

(Ξέρουμε σε τι αποσκοπεί αυτό και δεν αρκεί η "οριστική υπαγωγή" + υπολειπόμενα αρχεια =0 ??)

Link to comment
Share on other sites

Aποσκοπεί στο να πουν οι νυν οτι κανανε κατι παραπάνω απο τους πρώην για τα αυθαίρετα....

Πρακτική συστημική διαφορά είναι οτι σε "οριστική" μπορεις να ανεβάσεις αρχείο. 

Σε "περαίωση" όχι.

Δλδ πρακτικά σε οριστική πάς και την ιδια μερα με την υπαγωγή ωστε να δόσεις βεβαίωση

και στο εξάμηνο να ανεβάσεις τα αρχεία ωστε να πάς σε "περαίωση". 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Θέλει προσοχή επομένως γιατί ποτέ δε ξέρεις μη χρειαστεί να ανεβάσεις καμιά μικροδιορθωσούλα. Με το πράσινο εικονίδιο είπαμε; 

Link to comment
Share on other sites

Με το εικονίδιο της υποβολής.

Προσωπικά, αν δε χρειαστεί να δώσω βεαίωση, τα κρατώ σε υπαγωγή μέχρι το εξάμηνο

ώστε να ανεβάσω ότι χρειαστεί ή και να διορθώσω. Κατοπιν, στο εξάμηνο απο την υπαγωγή εχοντας ανεβάσει

τα αρχεία το πάω σε περαίωση. Αν χρειαστεί να δοθεί βεβαίωση σύντομα, οι συμβολαιογραφοι "τσιναν" σε αυτό γτ θέλουν

"περαίωση", το πάω σε οριστική μεχρι να ανεβάσω αρχεία στο εξάμηνο και κατόπιν περάιωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι στο 5σέλλιδο αντι για "Βεβαίωση οριστικής υπαγωγής" γράφει "Βεβαίωση περαίωσης", σωστά;

Οι συμβολαιογράφοι που συνεργάστηκα εγώ φέτος, αν και σχολαστικοί, δε μου ζήτησαν καμιά περαίωση. Αλλά ισχύει ότι ζητούν τα σχέδια να αναγράφουν ότι είναι αυτά που θα υποβάλλονται στο σύστημα, που είναι το ίδιο πράγμα σε ό,τι τους αφορά αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρει κάποιος σε περαιωμένη δήλωση του 4495 όπου έχουν ανέβει όλα τα αρχεία και έχει περάσει το 6μηνο, ο συμβολαιογράφος ζητά κάποιες διορθώσεις στα σχέδια. 

Η δήλωση μπορεί να ανοίξει ξανά και να γίνουν διορθώσεις πάλι? Η δεν μπορεί να γίνει καμιά αλλαγή πλέον?

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι κάνουμε?

 

2 ώρες πριν, albert said:

Υποθέτω ότι στο 5σέλλιδο αντι για "Βεβαίωση οριστικής υπαγωγής" γράφει "Βεβαίωση περαίωσης", σωστά;

Οι συμβολαιογράφοι που συνεργάστηκα εγώ φέτος, αν και σχολαστικοί, δε μου ζήτησαν καμιά περαίωση. Αλλά ισχύει ότι ζητούν τα σχέδια να αναγράφουν ότι είναι αυτά που θα υποβάλλονται στο σύστημα, που είναι το ίδιο πράγμα σε ό,τι τους αφορά αυτούς. 

Οι συμβολαιογράφοι μετά τον 4546 ζητούν περαιωμένη δήλωση και τα πάντα αναρτημένα εκτός της στατικής επάρκειας όσα είναι στον 4495.

Αυτά που είναι στον 4178 έχουν προθεσμία έως τις 3 Νοεμβρίου και το δέχονται μέχρι τότε.

Η δήλωση στα σχέδια για τον 4495 πρέπει να λέει οτι όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι αναρτημένα στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ.

 

Σου έχει γίνει η παρατήρηση επανειλημμένως να γράφεις με τόνους τηρώντας τους κανόνες συμμετοχής του φόρουμ.  Λαμβάνεις προειδοποιητική ποινή 2 βαθμών. Στην επόμενη υποτροπή θα υπάρξει ολιγοήμερη αποβολή από το φόρουμ.

(1) Διόρθωσε το κείμενό σου

(2) Μη κάνεις χωρίς λόγο συνεχόμενες δημοσιεύσεις

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Η δήλωση στα σχέδια για τον 4495 πρεπει να λεει οτι ολα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ειναι αναρτημένα στο πληροφοριακό συστημα του ΤΕΕ.

Edited by mkoch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε μία δήλωση του Ν.4495/17 που είχα επιλέξει εφάπαξ εξόφληση, και τελικά πληρώθηκε μόνο το παράβολο, έκανα ΑΙΤΗΜΑ για : μετατροπή σε 30% + μηνιαίες δόσεις . Σήμερα λοιπόν αντί να δω στα οικονομικά στοιχεία, την πρώτη δόση να αντιστοιχεί στο 30%, βλέπω 100 δόσεις....τι κάνω? πληρώνω τόσες όσες αντιστοιχούν στο 30% μέσα σε μία μέρα και μετά επανυπολογίζονται οι δόσεις βάσει της έκπτωσης 10%, διότι τώρα ούτε την έκπτωση έχει υπολογίσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΘΕΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται από τους κανόνες συμμετοχής. Πάτησε το κουμπί "επεξεργασία" και διόρθωσε το κείμενο.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.