Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μετέφερα μια δήλωση από τον 4178 στον 4495. Δεν τσέκαρα την ταυτόχρονη υποβολή μσε διότι σε περίπτωση που δεν κατατεθεί στο 6μηνο δεν θα έχει την έκπτωση. Έχοντας υπόψη άλλη περίπτωση που ενώ δεν τσέκαρα την υπέβαλα εντός 6μηνου και με την ανάλογη αίτηση στην καρτέλα αιτήσεις μου το τσέκαραν από το σύστημα και πήρε την έκπτωση. Σε αυτή την περίπτωση όμως της μεταφοράς από 4178 σε 4495, δεν υπάρχει καν στις αιτήσεις αυτή η δυνατότητα. Γνωρίζει κάποιος τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Στο πληροφοριακό σύστημα, στις αμοιβές μηχανικών, περνάμε το σύνολό τους (αν υπάρχει τοπογράφος ή ηλεκτρολόγος) ή του "βασικού" μηχανικού που αναλαμβάνει την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί προκειμένου να μεταβιβαστεί μία δήλωση από εμένα σε κάποιον άλλο μηχανικό;
Τι πρέπει να έχω εγώ και ποια διαδικασία πρέπει να κινήσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τον νέο νόμο... 'Εχω ένα έργο στον Ν.4178, με πληρωμένο μόνο παράβολο και ποσοστό ανταποδοσης ΤΕΕ απο τον 2/2015. Δεν έχει πληρωθεί καμία δόση. 'Εχω και φύλλο καταγραφης προς έκδοση οικοδομικής αδείας.

 

1) Υπάρχει προθεσμία έως πότε πρέπει να γίνει η μεταφορά από 4178 στον Ν.4495? Πρέπει να γίνει έως 6 Νοεμβερίου (12 μηνες εφαρμογης του νέου νόμου) ή δεν έχει σημασία? Επηρεάζει κάπου το ποτε θα μεταφερθεί?

2) Ως ημερομηνία υπάγωγής στον νεό νόμο ορίζεται η ημερομηνία μεταφοράς? Μετα από αυτη την ημερομηνία, θα πρέπει να πληρωθεί όλο το παράβολο και να ανέβουν τα δικαιολογητικά μέσα σε 6 μήνες? Ποια είναι τα χρονικά περιθώρια μετά από την μεταφορα για ολοκλήρωση?

Επίσης, αν αυτό δεν είναι εφικτό (ως προς την αποπληρωμή του προστίμου κυρίως), συμφέρει να προβώ στην μεταφορά στον Ν 4495 σε χρονική περίοδο που να μπορεί να πληρωσει ο πελάτης το πρόστιμο για να αρχίσουν τότε να μετράνε οι 6 μήνες? Πως πρεπει να το χειριστώ αυτό?

3) Μετα την μεταφορά αν δεν κάνω λάθος θα γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου και θα αφαιρεθεί το παράβολο που έχει πληρώσει ήδη και θα βγουν νεες δόσεις με ημερομηνίες μετά την ημερομηνία μεταφοράς. Η δήλωση ένταξης Ν,4178 λέει ημερομηνία υπαγωγής 2/2015 (όταν εξοφλήθηκε το παράβολο δηλαδη). Δεν καταλαβαίνω πως θα υπολογιστεί το νέο προστιμο, μπορώ να ξέρω απο τώρα πως υπολογίζεται και αν θα έιναι παραπάνω από το τωρινό?

 

4) Τέλος, για την άδεια νομιμοποίησης, θα ισχυσει κανονικά φύλλο καταγραφής (θα μεταφερθεί). Ποιες είναι οι προθεσμίες για να εκδοθεί η άδεια??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια γιατι δεν έχω εμπειρία σε αυθαιρετα και δεν μπορω να πιάσω γραμμή στο ΤΕΕ για διευκρινίσεις.

 

Edited by architect83
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, 2 ερωτήσεις για τις πληρωμές:

1) Παράβολο φαίνεται πληρωμένο κανονικά πριν τις 31/10, αλλά η δήλωση θα πάει σε υπαγωγή μέτα τις 31/10. Χάνεται η έκπτωση του +20%;

2) Παράβολο έχε πληρωθεί πριν τις 31/10 αλλά η πληρωμή θα εκκαθαρίσει μετά τις 31/10. Χάνεται το +20%;

Σας ευχαριστώ.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, domerg87 said:

Καλησπέρα σας!

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί προκειμένου να μεταβιβαστεί μία δήλωση από εμένα σε κάποιον άλλο μηχανικό;
Τι πρέπει να έχω εγώ και ποια διαδικασία πρέπει να κινήσω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

και εμενα θα με ενδιεφερε αν εχετε καποια πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, akis73 said:

Παιδιά καλησπέρα, 2 ερωτήσεις για τις πληρωμές:

1) Παράβολο φαίνεται πληρωμένο κανονικά πριν τις 31/10, αλλά η δήλωση θα πάει σε υπαγωγή μέτα τις 31/10. Χάνεται η έκπτωση του +20%;

2) Παράβολο έχε πληρωθεί πριν τις 31/10 αλλά η πληρωμή θα εκκαθαρίσει μετά τις 31/10. Χάνεται το +20%;

Σας ευχαριστώ.

1. όχι

2. τι εννοείς θα εκκαθαρίσει, πότε θα φανει στο σύστημα? Κανονικά όχι, δε χάνεται η έκπτωση. Έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα για πληρωμή μέσω πιστωτικής, αλλά λογικά δε θα υπάρξει πρόβλημα.

 

7 ώρες πριν, Georgia S said:

και εμενα θα με ενδιεφερε αν εχετε καποια πληροφορια

παιδιά δείτε το Εγχειρίδιο χρήσης ηλεκτρονικών αιτημάτων

στο τέλος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ έστω ότι πληρώνει στις 31/10, η πληρωμή δεν θα εκκαθαρίσει την ίδια μέρα αλλά πχ. στις 1/11, χάνεται το +20%...;

Και εγώ δεν νομίζω...

 

Link to comment
Share on other sites

Ως υπαγωγή λαμβάνεται η ημέρα πληρωμής του παραβόλου-ανταποδοτικού. Ασχετα απο το πότε

θα γίνει η υπαγωγή της δήλωσης "χειροκίνητα" στο σύστημα.

Αυτο εχω δεί απ όσες δηλώσεις εχω κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.