Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Μπορεί να φανεί ανόητη η ερώτηση αλλά ειμαι νέα στο τομέα. Για δήλωση που υποβλήθηκε στις 29/3/2018 στον Ν.4495/2017 και πληρώθηκε όλο το πρόστιμο στις 16/4/2018,  μέχρι πότε πρέπει να υποβληθούν όλα τα δικαιολογητικά και να ολοκληρωθει η διαδικασία; 

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

σε 6 μήνες από την ημέρα πληρωμής του παραβόλου (που θεωρείται και ως ημερ ένταξης)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Georgia S said:

Μπορεί να φανεί ανόητη η ερώτηση αλλά ειμαι νέα στο τομέα. Για δήλωση που υποβλήθηκε στις 29/3/2018 στον Ν.4495/2017 και πληρώθηκε όλο το πρόστιμο στις 16/4/2018,  μέχρι πότε πρέπει να υποβληθούν όλα τα δικαιολογητικά και να ολοκληρωθει η διαδικασία; 

 

Δες και εδώ:https://www.michanikos.gr/forums/topic/51186-n-449517-πληροφοριακό-σύστημα-δηλώσεων-του-ν-449517/?do=findComment&comment=993755

 Θα έλεγα για περιπτώσεις που το πρόστιμο είναι πληρωμένο,ότι ολοκληρώνεται όλη η διαδικασία όταν θα υποβληθούν όλα τα δικαιολογητικά.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

σε 6 μήνες από την ημέρα πληρωμής του παραβόλου (που θεωρείται και ως ημερ ένταξης)

Ο μηχανικός που συνεργάζομαι μου λέει ότι εχει δοθεί παραταση χρόνου. Η ημερομηνία πληρωμής είναι 29/3/2018 και δεν έχει υποβάλει σχέδια κλπ.  τι γίνεται σε περίπτωση που δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία μέσα στο 6μηνο; Που να απευθυνθώ για επίσημη απάντηση;  

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

Tυπικά ισχύει το εξάμηνο. Πρακτικά χ@σ@ μέσα....

80% τον δηλώσεων κλείνουν μετά το εξάμηνο.

Δε νομίζω οτι υπάρχει θέμα αρκεί να κλείσει η δήλωση με την υποβολή των δικαιολογητικών.

Οσο μένει τόσο θα πηγαίνει πίσω. Εδω υπαρχουν δηλώσεις ανοικτές απο το 2012....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, architect83 said:

Καλημέρα σας!

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τον νέο νόμο... 'Εχω ένα έργο στον Ν.4178, με πληρωμένο μόνο παράβολο και ποσοστό ανταποδοσης ΤΕΕ απο τον 2/2015. Δεν έχει πληρωθεί καμία δόση. 'Εχω και φύλλο καταγραφης προς έκδοση οικοδομικής αδείας.

 

1) Υπάρχει προθεσμία έως πότε πρέπει να γίνει η μεταφορά από 4178 στον Ν.4495? Πρέπει να γίνει έως 6 Νοεμβερίου (12 μηνες εφαρμογης του νέου νόμου) ή δεν έχει σημασία? Επηρεάζει κάπου το ποτε θα μεταφερθεί?

2) Ως ημερομηνία υπάγωγής στον νεό νόμο ορίζεται η ημερομηνία μεταφοράς? Μετα από αυτη την ημερομηνία, θα πρέπει να πληρωθεί όλο το παράβολο και να ανέβουν τα δικαιολογητικά μέσα σε 6 μήνες? Ποια είναι τα χρονικά περιθώρια μετά από την μεταφορα για ολοκλήρωση?

Επίσης, αν αυτό δεν είναι εφικτό (ως προς την αποπληρωμή του προστίμου κυρίως), συμφέρει να προβώ στην μεταφορά στον Ν 4495 σε χρονική περίοδο που να μπορεί να πληρωσει ο πελάτης το πρόστιμο για να αρχίσουν τότε να μετράνε οι 6 μήνες? Πως πρεπει να το χειριστώ αυτό?

3) Μετα την μεταφορά αν δεν κάνω λάθος θα γίνει επαναυπολογισμός του προστίμου και θα αφαιρεθεί το παράβολο που έχει πληρώσει ήδη και θα βγουν νεες δόσεις με ημερομηνίες μετά την ημερομηνία μεταφοράς. Η δήλωση ένταξης Ν,4178 λέει ημερομηνία υπαγωγής 2/2015 (όταν εξοφλήθηκε το παράβολο δηλαδη). Δεν καταλαβαίνω πως θα υπολογιστεί το νέο προστιμο, μπορώ να ξέρω απο τώρα πως υπολογίζεται και αν θα έιναι παραπάνω από το τωρινό?

 

4) Τέλος, για την άδεια νομιμοποίησης, θα ισχυσει κανονικά φύλλο καταγραφής (θα μεταφερθεί). Ποιες είναι οι προθεσμίες για να εκδοθεί η άδεια??

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια γιατι δεν έχω εμπειρία σε αυθαιρετα και δεν μπορω να πιάσω γραμμή στο ΤΕΕ για διευκρινίσεις.

 

Καλησπέρα και πάλι, αν μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε γιατί με στο ΤΕΕ δεν το σηκώνει κανένας, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Συμβολαιογράφος μου λέει ότι δεν κάνει συμβόλαιο αν δεν περαιωθεί η διαδικασία που σημαίνει υποβολή όλων των σχεδίων πριν την έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση. Ισχύει?

Δεν του αρκεί η δήλωση ότι θα υποβληθουν τα σχέδια εντός της προθεσμίας. Οκ, θα τα αναιβάσω ούτως η άλλως απλά βιάζεται ο πελάτης για συμβόλαιο και υπάρχει πίεση χρόνου. Ισχύει ή κάνει λάθος..τουλάχιστον τλτ φορά που έδωσα βεβαίωση δεν μου έθεσε κανείς τέτοιο θέμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει η πράξη απαιτείται οριστική υπαγωγή ή περαιωμένη υπαγωγή. Στην πρώτη περίπτωση στη βεβαίωση αναφέρεις ότι έχει εξοφληθεί τουλάχιστον το 30% προστίμου, έχουν αναρτηθεί όλα τα απαιτούμενα εκ του νόμου δικαιολογητικά και για την μελέτη στατικής επάρκειας. Στο νόμο 4178 γράφαμε στα σχέδια ότι "θα αναρτηθούν και είναι ταυτόσημα". Στο 4495 γράφουμε ότι "έχουν αναρτηθεί". Η περαιωμένη υπαγωγή σημαίνει και προϋποθέτει ταυτόχρονα δυο πράγματα.

α) ανάρτηση του συνόλου των δικαιολογητικών

και 

β) πλήρη εξόφληση προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω κάνει αίτημα εδώ και δυο ημέρες στην πλατφόρμα για μετατροπή προστίμου από μηνιαίες δόσεις σε εφάπαξ πληρωμή ...(κατά λάθος  και λόγω κεκτημένης ταχύτητας επέλεξα τις δόσεις κατά την υπαγωγή).. έχει πληρωθεί παράβολο και ΤΕΕ κανονικά..

Ακόμα το αίτημα ειναι σε εκκρεμότητα... ειναι φυσιολογικό? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.