Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

22 ώρες πριν, pol_michanikos said:

Καλησπέρα,  αν εντός 18μηνου από την πληρωμή του παραβόλου δεν αναρτηθούν όλα τα δικαιολογητικά τι γίνεται?

θα αναρτηθούν μετά, αν συνεχίσει να επιτρέπεται...

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Έχω ένα ακίνητο το οποίο υπάγεται στην κατηγορία 5 ( αν έχει σημασία ) με την δήλωση να  βρίσκεται σε αρχική υπαγωγή. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι επιθυμεί να μπει στο "εξ'  οικονομώ". Πρέπει να δηλώσω κάπου στη δήλωση ότι θα μπει στο "εξ'  οικονομώ" και αν ναι, υπάρχει  κάποια επιλογή στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ;

Ακολουθώ κάποια διαφορετική διαδικασία ή ακολουθώ ακριβώς την ίδια λογική και πώς κερδίζει την έκπτωση στο πρόστιμο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
αναμόρφωση σύνταξης κειμένου για καλύτερη κατανόηση του ερωτήματος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έλενα-Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα:

Α.η ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου που υπάγεται στον Ν.4495 (άρθρο 102 παρ.7 του νόμου) στην οποία αν προβεί ο ιδιοκτήτης,μειώνεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο αυθαιρέτων και

Β.το πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης "Εξοικονομώ" το οποίο δεν δηλώνεται στην υπαγωγή και δεν έχει σχέση με αυτήν.

Εάν ο πελάτης σου εξέφρασε την επιθυμία να μπει στο Πρόγραμμα "Εξοικονομώ" ,θα κλείσεις κανονικά την ρύθμιση σου,θα την οριστικοποιήσεις και εφόσον εξοφλήσει το πρόστιμο (ή και το 30% αυτού,σύμφωνα με το περσινό Πρόγραμμα) θα έχει πλέον νομιμότητα για το ακίνητο,κάτι που αποτελεί προαπαιτούμενο για το Πρόγραμμα.Όταν βγει ο οδηγός του νέου Προγράμματος θα μάθουμε όλοι τις υπόλοιπες προυποθέσεις...☺

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Χριστίνα για την απάντηση σου. Κατάλαβα. Δεν την ήξερα αυτή τη διαφορά. Για ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου πρέπει το κτίριο να είναι ημιτελές ώστε να ολοκληρωθούν με εργασίες που αναφέρει το άρθρο, ή μπορεί να κάνει και εργασίες ανακαίνισης σε ολοκληρωμένη όμως κατασκευή, όπως μόνωση, κουφώματα και ότι άλλο μπορεί να επιλέξει;

Πρέπει οπωσδήποτε να έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών;

 

 

Edited by Pavlos33
αναμόρφωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις προθεσμίες

α)Από την πληρωμή του παραβόλου, έχουμε 18 μήνες για να ανεβάσουμε τα αρχεία και να περάσουμε σε Περαίωση

β)Από την πληρωμή του παραβόλου, έαν θέλουμε να έχουμε έκπτωση 20% εφάπαξ, πρέπει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα, i)να περάσουμε σε Υπαγωγή και ii)να πληρώσουμε το πρόστιμο

Yπάρχει κάποια άλλη προθεσμία?

πχ Εαν περάσουμε σε Υπαγωγή και πληρώσουμε με 20% έκπτωση το πρόστιμο, μετά ισχύει ακόμα το 18μηνο για την Περαίωση και το ανέβασμα των αρχείων?

ή από τη στιγμή που θα περάσουμε σε Υπαγωγή, μετά υπάρχει άλλη προθεσμία για την περαίωση? πχ 6μηνο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Από την πληρωμή του παραβόλου, έαν δεν θέλουμε να έχουμε έκπτωση αλλά δόσεις , πρέπει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα να γίνει κάτι? ή Δεν υπάρχει αυτο το χρονικό ζόρι πιά? Γιατί νομίζω ότι εντός μηνός πρέπει να βγεί το πρόστιμο είτε εφαπαξ είτε χωρίς?

Αυτό το πρόστιμο αλλάζει μετα σε κατηγορίας 5?

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Έχω δήλωση σε υπαγωγή με πληρωμένο εφάπαξ όλο το ποσό.

Έχω ανεβάσει όλα τα αρχεία και πάω να την κάνω οριστική ( χωρίς να έχω αλλάξει τα τετραγωνικά) και μου βγάζει να ξαναπληρωθεί το παράβολο και μεγαλύτερο πρόστιμο από πριν. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δες αν έχει ενημερωθεί η πληρωμή σου. Αν έχει ενημερωθεί στην περιοχη που λέει τα οικονομικά στοιχεία θα αναφέρει το παράβολο και το "ανταποδοτικό τέλος" πληρωμένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε δήλωση που είχα στο 4495 σε επεξεργασία, συμπληρώνω 1 ΛΠ και βλέπω ότι το πρόστιμο είναι 300Ε αντί 250Ε δηλ. προσαυξημένο κατά 20%. Λογικά θα διορθωθεί μετά την πληρωμή του παραβόλου και διπλό πάτημα του κουμπιού ή μου διαφεύγει κάτι; Νομίζω ότι οι οδηγίες του ΤΕΕ για δηλώσεις σε επεξεργασία με μειωμένο πρόστιμο μέχρι τις 15/10 είναι σαφείς, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.