Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

1 ώρα πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, σε δήλωση που είχα στο 4495 σε επεξεργασία, συμπληρώνω 1 ΛΠ και βλέπω ότι το πρόστιμο είναι 300Ε αντί 250Ε δηλ. προσαυξημένο κατά 20%. Λογικά θα διορθωθεί μετά την πληρωμή του παραβόλου και διπλό πάτημα του κουμπιού ή μου διαφεύγει κάτι; Νομίζω ότι οι οδηγίες του ΤΕΕ για δηλώσεις σε επεξεργασία με μειωμένο πρόστιμο μέχρι τις 15/10 είναι σαφείς, σας ευχαριστώ.

Και εγώ σε μια Δήλωση  σε επεξεργασία έκανα κάποιες αλλαγές και το πρόστιμο λοιπές παραβάσεις το έβγαλε 300,00€ δεν την έχω προχωρήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση  κατηγορίας 5 σε επεξεργασία η οποία έχει να κινηθεί αρκετό καιρό , από τον 2/2020 , μπορεί να προωθηθεί σήμερα για ένταξη στο νόμο ; Τι σημαίνει η ιχνηλάτηση ;

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, janna said:

Και εγώ σε μια Δήλωση  σε επεξεργασία έκανα κάποιες αλλαγές και το πρόστιμο λοιπές παραβάσεις το έβγαλε 300,00€ δεν την έχω προχωρήσει. 

Θεωρητικά πάντως αν την πας σε υπαγωγή θα 'στρώσει'. Κάποιοι συν/φοι αναφέρουν ότι χρειάστηκε να πατήσουν 2 φορές το κουμπί υπαγωγή.

51 λεπτά πριν, bag said:

Δήλωση  κατηγορίας 5 σε επεξεργασία η οποία έχει να κινηθεί αρκετό καιρό , από τον 2/2020 , μπορεί να προωθηθεί σήμερα για ένταξη στο νόμο ; Τι σημαίνει η ιχνηλάτηση ;

 

Ότι μπορούνε να τα δούνε...λογικά καλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Και πως καλυπτόμαστε  από την στιγμή που δεν έγινε κάποια προσπάθεια για την εν λόγω δήλωση μέσα στον 9/20 όπως αναφέρει η οδηγία του ΤΕΕ ;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, bag said:

Και πως καλυπτόμαστε  από την στιγμή που δεν έγινε κάποια προσπάθεια για την εν λόγω δήλωση μέσα στον 9/20 όπως αναφέρει η οδηγία του ΤΕΕ ;

και που αναφερει η οδηγια για κινηση τον 09/2020?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

 bag,   

    Εαν  "προσπαθησες" πριν την 1/10  και αφησες "ιχνος" το συστημα - πρεπει να - σε δεχεται, μεχρι τις 15/10.

Αν δεν σε "απορριπτει", τοτε ισχυουν οσα λεει το Υπουργειο και το ΤΕΕ.

 Υποθετω οτι, οσα πανε να δηλωθουν  μετα την 1/10,   δεν γινονται αποδεκτα απο το συστημα.

Για αυτα θα περιμενουμε τις αλλαγες στην κατ. 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει "δεν κατέστη δυνατή η εκτύπωση του τέλους υπαγωγής μέχρι την 30/9 ." Πώς μπορώ να ισχυριστώ αυτό αν η δήλωση ήταν ανενεργή από τον Φεβρουάριο ; 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, bag said:

Και πως καλυπτόμαστε  από την στιγμή που δεν έγινε κάποια προσπάθεια για την εν λόγω δήλωση μέσα στον 9/20 όπως αναφέρει η οδηγία του ΤΕΕ ;

 

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Εαν  "προσπαθησες" πριν την 1/10  και αφησες "ιχνος" το συστημα - πρεπει να - σε δεχεται, μεχρι τις 15/10.

Η ανακοίνωση μιλάει για δηλώσεις που στις 30/9 ήταν σε επεξεργασία ή σε υπαγωγή, δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο προαπαιτούμενο...

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω σε αυτα

https://www.michanikos.gr/forums/topic/60179-διευκρινιστική-εγκύκλιος-για-την-ηλεκτρονική-ταυτότητα-κτιρίου-και-τη-μεταβίβαση-αυθαιρέτων-των-κατηγοριών-1-έως-4/page/2/?tab=comments#comment-1083388

Γι’ αυτό ανακοινώνουμε τα ακόλουθα:

1. Για όσους προσπάθησαν να υποβάλουν αίτηση τακτοποίησης τις προηγούμενες μέρες, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία, λόγω της αυξημένης κίνησης που υπήρχε στην πλατφόρμα του ΤΕΕ, θα τους δοθεί η δυνατότητα να το πράξουν τις επόμενες μέρες. Κανένας από όσους προσπάθησαν δεν θα μείνει εκτός ρύθμισης. Στην πλατφόρμα του ΤΕΕ έχουν καταγραφεί τα ίχνη αυτών των χρηστών του συστήματος και θα τους δοθεί η σχετική άδεια να ολοκληρώσουν την υπαγωγή.

2. Θα δοθεί ειδική παράταση για τους κατοίκους στις πληγείσες περιοχές από τις πρόσφατες κακοκαιρίες.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.