Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα..Οι βεβαιώσεις για αδόμηυου του 4495 με ημερομηνία αυτοψίας τον Γενάρη ισχύουν μέχρι καο τον Ιούνιο...

Μπορώ όμως να εκδόσω τώρα βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας Γενάρη; Το σύστημα το επιτρέπει; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, JovannaSar said:

Μπορώ όμως να εκδόσω τώρα βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας Γενάρη; Το σύστημα το επιτρέπει; Ευχαριστώ

Βεβαίως!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει ο αριθμός των απαιτούμενων δικαιολογητικών;

Γιατί σε μια δήλωση κατηγορίας 5 μου βγάζει τικαρισμένα Απαιτείται για πληρότητα μόνο τις 2 υπ.δηλ., άδεια, τεχνική έκθεση, κάτοψη και αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

To σύστημα του ΤΕΕ στο σημείο των προαπαιτούμενων δικαιολογητικών βγάζει ...μπούρδες!!! Αυτός είναι κι ο λόγος που το ίδιο το ΤΕΕ έχει εγγράφως δηλώσει ότι, "....την ευθύνη κατάθεσης των απαραίτητων δικαιολογητικών έχει ο διαχειριστής μηχανικός κάθε δήλωσης και όχι το ίδιο κ.λπ."!!!

Οπότε συστήνω, αφού μελετήσεις προσεκτικά το Ν.4495/2017 κατόπιν μόνος σου θ' αποφασίσεις ποια είναι τα αναγκαία και απαραίτητα δικαιολογητικά για την εξειδικευμένη περίπτωση που υπαγάγεις σε αυτόν, τα οποία θα συγκεντρώσεις και θα υποβάλλεις. Με άλλα λόγια "γράψε στα παλιά σου τα παπούτσια το νουμεράκι που σου παρουσιάζεται".... και προχώρα!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή Μεγαλοβδομάδα!

Να ζητήσω συγγνώμη αν είμαι off-topic αλλά θεώρησα πιο κατάλληλο το συγκεκριμένο για την απορία μου.

Έχω οικόπεδο με δύο άδειες (μία για το κυρίως κτήριο και μία για βοηθητικό) στο οποίο δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ή καθέτου.
Το κυρίως κτήριο έχει δύο χρήσεις (καταστήματα στο ισόγειο και διαμερίσματα στον όροφο) ενώ το βοηθητικό άλλαξε χρήση σε κύρια (καταστήματα).
Μπορώ να περάσω τρεις διαφορετικές δηλώσεις για τις καθεμία από τις χρήσεις των παραπάνω κτηρίων ή επειδή δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου θα έχω αργότερα πρόβλημα στον συμβολαιογράφο;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επιτρέπεται αυτό που λες... Μόνο μια δήλωση υπαγωγής για όλες τις αυθαιρεσίες με ξεχωριστή βεβαίως κατανομή των επιμέρους χρήσεων σε δικά τους ΦΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣΣυμφωνώ σε αυτό που λες για την μία δήλωση απλά ο μηχανικός του πωλητή έχει ετοιμάσει τρεις διαφορετικές δηλώσεις!

@LargyΈνα κτήριο στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας ως βοηθητικός χώρος (αποθήκη και γκαράζ) που αργότερα έγιναν καταστήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.