Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

6 ώρες πριν, domerg87 said:

@ΙΑΣΟΝΑΣΣυμφωνώ σε αυτό που λες για την μία δήλωση απλά ο μηχανικός του πωλητή έχει ετοιμάσει τρεις διαφορετικές δηλώσεις!

Δεν ξέρει τη δουλειά του.... 'Η το διορθώνει ή την κοπανάς.....

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣΣε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

Δικηγόρος μου στέλνει τακτοποίηση αυθαιρέτου για μεταβίβαση (δεν ξέρω ακριβώς αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας).
Οι ιδιοκτήτες είναι τρεις και οι δύο το δηλώνουν κανονικά στο Ε9 ενώ ο τρίτος όχι.
Λόγω οφειλών φοβάται πιθανή κατάσχεση του μεριδίου του.
Μπορώ εγώ να κάνω τακτοποίηση με τα δύο Ε9 και τους δύο αιτούντες και απλά τον τρίτο να τον αναφέρω ως ιδιοκτήτη με το ποσοστό του;

Αλλά έστω ότι μπορώ, όταν πάνε στον συμβολαιογράφο, δεν θα ζητήσει και το Ε9 του τρίτου;
Αν ναι, σκέφτομαι να το προχωρήσω όπως μου ζητάει ο δικηγόρος και αφού θα το ζητήσει ο συμβολαιογράφος, το παίρνω κι εγώ και το ανεβάζω σε καθεστώς "last minute"!

Τι προτείνετε εσείς;

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.: Όλα τα περίεργα σε εμένα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στην περίπτωση που όλοι οι συνιδιοκτήτες ενός ακινήτου εξουσιοδοτήσουν νομίμως έναν από αυτούς, για να προβεί στην ένταξη του ακινήτου στο Ν.4495/2017, ο διαχειριστής μηχανικός της δήλωσης είναι υποχρεωμένος ν' αναφέρει όλους τους συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους και να υποβάλλει όλα τα απαραίτητα εκ του νόμου έγγραφα αυτών (π.χ. Ε9 κ.λπ.). Οπότε "σαχλαμαρίτσες" λέει ο δικηγόρος, ο οποίος όφειλε να το γνωρίζει..... Επίσης "σαχλαμαρίτσες" λέει ο πονηρούλης συνιδιοκτήτης... Δεν κρύβονται τα ακίνητα!!!

Αληθώς Ανέστη!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ακόμα και στην περίπτωση που όλοι οι συνιδιοκτήτες ενός ακινήτου εξουσιοδοτήσουν νομίμως έναν από αυτούς, για να προβεί στην ένταξη του ακινήτου στο Ν.4495/2017, ο διαχειριστής μηχανικός της δήλωσης είναι υποχρεωμένος ν' αναφέρει όλους τους συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους και να υποβάλλει όλα τα απαραίτητα εκ του νόμου έγγραφα αυτών (π.χ. Ε9 κ.λπ.). Οπότε "σαχλαμαρίτσες" λέει ο δικηγόρος, ο οποίος όφειλε να το γνωρίζει..... Επίσης "σαχλαμαρίτσες" λέει ο πονηρούλης συνιδιοκτήτης... Δεν κρύβονται τα ακίνητα!!!

Αληθώς Ανέστη!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την επιβεβαίωση των όσων σκέφτομαι κι εγώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρονια πολλα Χριστος Ανεστη. Μια ερωτηση. εχω να δωσω 5 βεβαιωσεις οπου οι ιδιοκτητες ειναι 24. υπαρχει τροπος copy paste στο συστημα του τεε?  

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει-Τα επίθετα πατρώνυμα διευθύνσεις πατώντας τα αρχικά τα καταλαβαίνει ως πρόσφατα-αλλά εγώ αφού κάνω την μια μετά το ανοίγω σε chrome και με mozila μεταφέρω στοιχεία με copy στο άλλο. Φυσικά ζαλίζομαι! 

Link to comment
Share on other sites

άμα ζαλίζεσαι με τις απλές 5 βεβαιώσεις, τότε σκέψου πόσο παραπάνω θα ζαλιστείς μετά την 30-6-21 με τη συμπλήρωση 5 Ηλ. Ταυτοτήτων κτιρίου  (αν δεν κάνει το ΤΕΕ κάτι πάνω σ΄αυτό το θέμα!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη 

Έχω μία υπόθεση ενός διαμερίσματος το οποίο είναι μεζονέτα. Ο όροφος της μεζονέτας είναι όλος δηλωμένος σαν ημι-υπαίθριος και στα σχέδια της άδειας δεν φαίνεται η σύνδεση του κάτω με τον κάτω όροφο ( είναι 3ος με 4ο). Ο ημι-υπαίθριος έκλεισε από τη στιγμή κατασκευής της οικοδομής το 1995. Υπάρχει τρόπος να νομιμοποιηθεί ο ημι-υπαίθριος σαν τμήμα του διαμερίσματος του 3ου ορόφου ; Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν φαίνεται στην άδεια η πρόσβαση της σκάλας ώστε να θεωρηθεί παρακολούθημα του κάτω ορόφου. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι είναι πατέρας και γιος στον 3ο και 4ο οπότε εύκολα δίνεται συναίνεση.  

Link to comment
Share on other sites

αρχικος ορισμος στον ΓΟΚ

 32. Ημιυπαίθριος χώρος  είναι ο  στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του
    οποίου  η μία τουλάχιστον πλευρά  είναι ανοιχτή  προς τον κοινόχρηστo  
    χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου  και οι υπόλοιπες πλευρές 
    ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα στοιχεία.

τροποποιηση με τον 2831/2000

"32. Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του
οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο
ή τους ακόλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην
κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα
φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή
παραμονή ανθρώπων."

εχεις ενα οικοπεδο εμβαδου.....τμ.ανηκε στον Α.

πηρε αδεια το 1995 για να ανοικοδομήσει,  τί;

εκανε συσταση ΟΙ;

εχουν γινει μεταβιβασεις;

πώς δηλωνεται αυτος  ο ημιυπαιθριος "οροφος"  και απο ποιον;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.