Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Έχω τακτοποίηση αυθαιρέτου αλλαγής χρήσης από καταστήματα (εμπορικό κέντρο) σε κατοικία.
Πέραν της αλλαγής χρήσης χρεώνω και ποσοστό υπέρβασης δόμησης ή η αλλαγή χρήσης είναι αρκετή αφού ήταν στο νόμιμο περίγραμμα αφού η μοναδική αυθαιρεσία είναι η αλλαγή χρήσης.

Επίσης μιλάμε για τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες (καταστήματα) που έγιναν ένα διαμέρισμα.
Οι ιδιοκτήτες είναι ίδιοι και στις τρεις και με τα ίδια ποσοστά.
Μπορώ να κάνω μία δήλωση αφού μιλάμε πια μόνο για ένα διαμέρισμα αναφέροντας φυσικά στην περιγραφή και τις τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες;
Ρώτησα συμβολαιογράφους και η πλειοψηφία μου είπε πως κανονικά θέλουν τρεις δηλώσεις (μία για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία) ακόμα και αν τώρα το ακίνητο είναι λειτουργικά ένα.
Υπήρξαν και μερικοί που μου είπαν να το κάνω με μία δήλωση και μετά να βγάλω τρεις βεβαιώσεις αναφέροντας στην καθεμία από αυτές την τακτοποίηση που πραγματοποιήθηκε.

Ποια η γνώμη σας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

- υπερβαση δομησης πώς "υπερεβης"

Εχεις τρεις ανεξαρτητες ΟΙ που ανηκουν στους ιδιους τρεις.

Καθε  μια ΟΙ,  δηλωθηκε στο ΕΚ σαν "μία" απο  τους τρεις συνιδιοκτητες που ανηκει καθε μια. Στον ΕΝΦΙΑ παλι δηλωνονται ξεχωριστα και στα Ε2.

Ειτε κανεις μια αιτηση αναλυοντας την καθε παραβαση

ειτε τρεις ξεχωριστες

παλι τρεις βεβαιωσεις θα δοσεις.

Αυτο που τακτοποιεις ειναι η "αυθαιρετη λειτουργικη συνενωση" με την καθαιρεση μεσοτοιχων

[συν τυχον αλλες αυθαιρεσιες που  μπορει να εχει καθε μια δικη της.]

[αποφευγουμε τις "κοινες δηλωσεις", ειδικα αν ενας απο αυτους εχει και αλλες ιδιοκτησιες στην οικοδομη... οπότε παραβαινειςτην διαταξη του αρθρου 99 παρ. α,  που οριζει.

"μια αιτηση για το συνολο των αυθαιρετων κατασκευων",

Ως προς αυτο  το "συνολο των συνιδιοκτητων της οικοδομης"

Αυτο μπορει να γινεται  μονον μεταξυ οικογενειακων οικοδομων και δεν συνιστάται μεταξυ ξενων....που μεχρι τοτε δεν ηξερε ο ενας τι εποίησε  ο αλλος...αρα για λογους "μη διαταραξης της οικιακης ειρηνης..."......

ειτε ως προς  το συνολο των όσων ΟΙ εχει καποιος ειτε μονος του ειτε με αλλους.

 [αυτη ειναι η απαντηση στο  άνω  ερωτημα]

Οχι ξεχωριστα  μονον ο ισογειος με τον 1ο οροφο και τον 5ο οροφο...

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM Στην πρώτη πρόταση ήθελες να βάλεις ερωτηματικό φαντάζομαι; Κάτι που σημαίνει πως συμφωνείς πως δεν έχω υπέρβαση δόμησης;

Για τα υπόλοιπα δεν κατάλαβα εξ ολοκλήρου το σκεπτικό σου.

Οι εν λόγω οριζόντιες ιδιοκτησίες ανήκουν σε 4 μέλη της ίδιας οικογένειας.
Οπότε συμφωνείς πως μπορώ να κάνω μία δήλωση για τις παραβάσεις και όταν έρθει η ώρα να πάει στον συμβολαιογράφο να βγάλω τρεις βεβαιώσεις αναφέροντας την δήλωση της τακτοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

-ναι,  το ερωτηματικο...απεδρασε....

- Το ερωτημα σου αφορουσε  μονον τρια καταστηματα.

και οπως ειπα

"Αυτο μπορει να γινεται  μονον μεταξυ οικογενειακων οικοδομων και δεν συνιστάται μεταξυ ξενων....που μεχρι τοτε δεν ηξερε ο ενας τι εποίησε  ο αλλος...αρα για λογους "μη διαταραξης της οικιακης ειρηνης..."...... "

 Και οπως λες στην.....  δευτερολογια σου

"ειναι οικογενειακη οικοδομη" [και αγαπημενη...η οικογενεια...οχι η οικοδομη🙃...]

 

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM Τέλεια! Μιλάς με γρίφους! Αλλά τώρα κατάλαβα πως μπορώ να προχωρήσω με το σκεπτικό που ανέλυσα παραπάνω! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τον πατέρα που έχει την επικαρπία (100%) και τα δυό του παιδία που έχουν έκαστο το 50% της ψιλής κυριότητας.

Την αίτηση την υπογράφει ο πατέρας.

Στο πεδίο ιδιοκτήτες/αιτούντες θα βάλω μόνο τον πατέρα, επιλέγω το "Ιδιοκτήτης" με ποσοστό 100 % ?

Τους ψιλούς κυρίους θα τους αναφέρω μόνο στην τεχνική έκθεση ?

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω τους ψιλούς κύριους ως Ιδιοκτήτης και τους επικαρπωτές ως Νομέας και Κάτοχος και ανάλογα ποιος μου έχει υπογράψει την ανάθεση τον βάζω ως αιτών. Κανονικά το σύστημα θα πρεπε να χει προνοήσει κατι για αυτό να είναι πιο ξεκάθαρο. Πάντως προσπαθώ να αναγράφω όλους τους ιδιοκτήτες γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα προκύψει μια μελλοντική αντιδικία μεταξύ τους και μπορεί να βρεθούμε μπλεγμένοι γιατί δεν αναφέρθηκε το ιδιοκτησιακό τους δικαίωμα στην δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, The.Engineer said:

Εγώ βάζω τους ψιλούς κύριους ως Ιδιοκτήτης και τους επικαρπωτές ως Νομέας και Κάτοχος και ανάλογα ποιος μου έχει υπογράψει την ανάθεση τον βάζω ως αιτών. Κανονικά το σύστημα θα πρεπε να χει προνοήσει κατι για αυτό να είναι πιο ξεκάθαρο. Πάντως προσπαθώ να αναγράφω όλους τους ιδιοκτήτες γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα προκύψει μια μελλοντική αντιδικία μεταξύ τους και μπορεί να βρεθούμε μπλεγμένοι γιατί δεν αναφέρθηκε το ιδιοκτησιακό τους δικαίωμα στην δήλωση.

Ευχαριστώ !

Οι δυο ψιλοί κύριοι είναι στην Αυστραλία, εδώ βρίσκεται μόνο ο πατέρας και επικαρπωτής κατά 100%. Αναγκαστικά μόνο τον επικαρπωτή έχω για να κάνει την αίτηση.

Νομίζω το Νομέας και Κάτοχος αφορά αυτούς που δεν έχουν τίτλο ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.