Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Εσύ δεν έχεις ίδια περίπτωση. Ο συνάδελφος απ ότι κατάλαβα ήθελε να κάνει μεταφορά για να επωφεληθεί της μείωσης των προστίμων του 4495.

Εσύ εφόσον τα έχεις όλα πληρωμένα μπορείς να κάνεις οριστική στον 4178.

Μετά ανοίγεις νέο έργο στον 4495 μόνο για έκδοση βεβαίωσης συμπληρώνεις μόνο τα στοιχεία του έργου και αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ότι αφορά σε ακίνητο που τακτοποιήθηκε σύμφωνα με την ****** δήλωση του 4178. Όπως ακριβώς κάναμε δηλαδή και στον 4178 όταν είχαμε βεβαίωση που είχε λήξει.

 

*Έχει αναφερθεί στο φόρουμ από συναδέλφους και η εξής αντιμετώπιση: Να γίνει σήμερα οριστικοποίηση δήλωσης 4178 δηλώνοντας ως ημερομηνία αυτοψίας

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό σε 2 διαφορετικούς συμβολαιογράφους και το έχουν δεχτεί και οι 2!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος λογικό είναι το δεχτει γιατί θα του δώσεις μια βεβαίωση που θα είναι σε ισχυ.

Το θέμα είναι ότι στις βεβαιώσεις ουσιαστικά δεν φαίνεται η ημερομηνια έκδοσης. Φαίνεται η ημερομηνία αυτοψίας (που πρέπει να είναι πριν τις 3/11) και σου λέει ότι ισχύει για 2 μηνες.

Δεν είπα ότι διαφωνω. Ούτως ή άλλως το θέμα είναι καθαρά τυπικό αφού μιλάμε για ένα τακτοποιημένο ακίνητο, δεν υπάρχει δηλαδή ψευδής δήλωση.

Απλά προβήματίζομαι λίγο με το γεγονος ότι ουσιαστικά τη εκδίδεις μετά τη λήξη του νόμου.

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να μας το διευκρινήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του 4495 έχει πληρώθει ολόκληρο το πρόστιμο και έχουν ανέβει όλα τα αρχεία. Το έχω πάει σε οριστική υπαγωγή. Δεν μου επιτρέπει να το πάω επιπλέον και σε κατάσταση περαιωμενη δήλωση. Γνωρίζει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτό και αν είναι απαραίτητο να πάει σε αυτήν την κατάσταση η δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

8. Περαιωμένη υπαγωγή είναι δήλωση κατά την οποία έχει εξοφληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 100 και έχουν υποβληθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 99.

 

Η δήλωση είναι περαιωμένη και θα έπρεπε να την έχει στην κατηγορία των περαιωμένων.... Γιατί δεν το κάνει? Ακόμα ένα bug του συστήματος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υποτίθεται ότι μέχρι αύριο θα έχουν ενεργοποιήσει την δυνατότητα μεταφοράς δηλώσεων στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.