Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Ξέρω ότι είχα κάνει μια δήλωση με τον 4014. Μετά την πήγα στον 4178 και μετά την μετέφερα στον 4495. Σήμερα προσπαθώ στο 4495 να φέρω την κάτοψη να δω αν έχω σχεδιάσει σωστά ότι πρέπει και μπροστά στην οθόνη μου έρχεται ένα άδειο χαρτί. Πληροφορίες, γραμμές στο σχέδιο δεν φαίνεται τίποτα, δεν εμφανίζεται ούτε μια γραμμή.

 

Μήπως φταει οτι προσπαθώ από άλλο υπολογιστή?
Αυτός ξέρω ότι έχει windows 10. Παλιά δεν θυμάμαι ούτε τι windows είχε ο υπολογιστης που σχεδίασα, κάποια σχέδια μάλλον τα είχα κάνει με μια έκδοση Archicad. Κάποια που δεν είχα να σημειώσω κάτι - πχ το τοπογραφικό - απλά τα σκάναρα έξω και εισήγαγα το pdf. Δεν ξέρω, μήπως έχει αλλάξει κάτι του συστήματος?
Μήπως τελικά φταίει αυτό το πληροφοριακό σύστημα ΤΕΕ??

Link to comment
Share on other sites

@Arche δες αν είναι ενημερωμένο το πρόγραμμα που ανοίγεις τα pdf και αν θες ανέβασε κανένα δείγμα να σου πούμε τι βλέπουμε.

edit: ή στείλε σε pm, αν δεν θες δημόσια...

Edited by ppanag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε πολυώροφο κτήριο που έχει γίνει σύσταση αλλά είναι ένας ο ιδιοκτήτης πρέπει να γίνουν δηλώσεις (κατηγορία 4) ανά οριζόντια ή μπορεί και συνολικά?

Γιατι αναφέρει ΜΟΝΟ για την κατηγορία 2: Στην κατηγορία 2, υπάγονται ολοκληρωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή εγκατεστημένες αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις πριν την 1.1.1983. Δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής ξεχωριστής δήλωσης υπαγωγής σε περίπτωση που έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Ευχαριστω

 

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by surfin
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις προ 1975 με τελικό πρόστιμο το παράβολο μόνο οπότε απαιτεί κάθε διηρημένη ξεχωριστή υπαγωγή (μη γίνει κλέφτης το κράτος δηλαδή) τότε μπορείς όλα μαζί σε μία υπαγωγή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΝΑ Ο.Ι.
Καλημέρα συνάδελφοι, έχω μία τακτοποίηση σε διαμέρισμα κ σε μια ΘΣ υπογείου σε πολυκατοικία του ίδιου ιδιοκτήτη κ όλες τις αυθαιρεσίες τις έχω υπαγάγει σε μία δήλωση του Ν.4495/17. Ο Ιδοκτήτης πουλά τις Ο.Ι. κ ο συνάδελφος που ήρθε για τον τεχνικό έλεγχο απο πλευράς του αγοραστή με ενημέρωσε ότι ο Ν.4495/17 αναφέρει στο άρθρο 99 (που έχω διαβάσει 100 φορές τις τελευταίες μέρες) ότι πρέπει να γίνουν δύο δηλώσεις υπαγωγής! Βασει λογικής, διαβάζοντας τον νόμο αλλα σύμφωνα με την Εγκ.3 του Ν.4178/13 κ μια ερωτ/ση του ΤΕΕ Πελ, προσπαθώ να του εξηγήσω ότι αυτό δεν ισχύει κ ειναι ξεκάθαρο πως όσες Ο.Ι κ να έχει ενας ιδιοκτήτης σε ένα οικόπεδο μπορεί να τις εντάξει σε μια δήλωση πλην αυτων της κατηγοριας 1 που χρειάζεται μια / Ο.Ι. Επίσης αναφέρω ότι θα εκδοθούν σαφώς 2 βεβαιώσεις αλλά για την μεταβίβαση των Ο.Ι. μία για την καθε μία εξ'αυτ'ων.
Υπάρχει κάτι αλλο που το διευκρινίζει γιατί εχω σηκώσει τα χέρια και μπαίνω σε σκέψεις
Link to comment
Share on other sites

σωστα

Μια δηλωση, αφου ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης

"Επίσης αναφέρω ότι θα εκδοθούν σαφώς 2 βεβαιώσεις αλλά για την μεταβίβαση των Ο.Ι. μία για την καθε μία εξ'αυτ'ων."

 να τον παραπεμψεις στο φορουμ, οπου το θεμα εχει συζητηθει...

  επανειλημενα.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να υποθέσω ότι η ΘΣ στο υπόγειο ειναι ξεχωριστή οριζόντια με δικά της χιλιοστά και όχι παρακολούθημα του διαμερίσματος, διαφορετικά η μία δήλωση αρκεί. Όμως όπως σωστά αναφέρεις, επιτρέπεται 1 δήλωση για παραπάνω από μία οριζόντιες του ίδιου ιδιοκτήτη αν και πάντα ένα πρόβλημα με αυτές τις δηλώσεις του τύπου "όλα σε ένα" είναι ο σωστός υπολογισμός των συντελεστών υπέρβασης.

Εν τέλει αν η πλευρά του αγοραστή είναι αμετακίνητη και δεν υπάρχει 2ος υποψήφιος αγοραστής, προκειμένου να μην χαλάσει η δουλειά κάντε 2 δηλώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακη,

δεν θα συμφωνησω

τι σημαινει η αλλη πλευρα ειναι αμετακινητη;

Να διαβασει  ο αλλος μηχανικος δυο σειρες και να το καταλαβει οτι κανει λαθος.

ακου αμετακινητη...:mrgreen:

«Δος μοι πα στω και ταν γαν κινάσω»

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.