Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα,

Άκη ναι να μην χαλάσει η δουλειά, αλλά θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη απόλυτα. Αν δηλαδή είχε ένα διαμέρισμα, 4 θέσεις στάθμευσης και δύο αποθήκες, για να τα τακτοποιήσει ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να κάνει 7 δηλώσεις υπαγωγής για να μην χαλάσει η δουλειά, επειδή κάποιος συνάδελφος δεν έχει αντίληψη και γνώσεις επί του θέματος??? Και το κακό είναι ότι επιμένει χωρίς να το στηρίζει κάπου, του στέλνω Εγκ.3 του Ν.4178/13, του λέω δες τι έλεγε (και με δεδομένο ότι κάποιος μπορεί να μεταφέρει και δήλωση από 4178 σε 4495, άρα σε μία δήλωση τότε όλες οι Ο.Ι. στον 4178 άρα και σε μία στον 4495) αλλά επιμένει, και εκεί είναι που κολλάει αυτό που λένε για αυτόν που επιμένει, για αυτόν που δικαιολογείται και για αυτόν που παραδέχεται τι είναι ο καθένας τους!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nyxtas ότι έχετε κάνει είναι απολύτως νόμιμο. Φυσικά υπήρχε και η επιλογή να πάνε σε χωριστές δηλώσεις, όπως ακόμα υπάρχει αυτή η επιλογή, η οποία όμως έχει ένα επιπλέον κόστος... Αν ο νέος ιδιοκτήτης επιθυμεί να χρεωθεί την αμοιβή σας και τα παράβολα/πρόστιμα, χρόνο κλπ., φαντάζομαι με μεγάλη ευχαρίστηση θα τον εξυπηρετήσετε. Επιπρόσθετα θα σας συστήσω στην περίπτωση αυτή, η αμοιβή σας να δοθεί προκαταβολικά, καθώς τίποτα δεν δένει τον αγοραστή με το ακίνητο, οπότε δεν υπάρχουν εγγυήσεις από πλευράς του. Αυτή θα είναι και η τελική σας πρόταση, βασιζόμενη μάλιστα πάνω στην πρόταση του δικού τους μηχανικού, οπότε οφείλουν να την ασπασθούν με χαρά και ευγνωμοσύνη!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένα θέμα ακόμα που αντιμετωπίζω με τις κατηγορίες είναι οι "λοιπές παραβάσεις" ξέρετε. Η λοιπή παράβαση τι κατηγορία αυθαιρεσίας πρέπει να δηλωθεί?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2022 at 11:40 ΠΜ, dimitris GM said:

ακη,

δεν θα συμφωνησω

τι σημαινει η αλλη πλευρα ειναι αμετακινητη;

 

 

On 16/4/2022 at 11:51 ΠΜ, Nyxtas said:

Καλημέρα,

Άκη ναι να μην χαλάσει η δουλειά, αλλά θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη απόλυτα. Αν δηλαδή είχε ένα διαμέρισμα, 4 θέσεις στάθμευσης και δύο αποθήκες, για να τα τακτοποιήσει ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να κάνει 7 δηλώσεις υπαγωγής για να μην χαλάσει η δουλειά, επειδή κάποιος συνάδελφος δεν έχει αντίληψη και γνώσεις επί του θέματος???

Επανέρχομαι και πάλι, @dimitris GM και @Nyxtas από την νομική πλευρά του θέματος στέκει και προσωπικά έχω κάνει και εγώ σε κοινή δήλωση 2 οριζόντιες του ίδιου ιδιοκτήτητη. Όμως, σε άλλη περίπτωση όπου είχα κάνει 2 οριζόντιες με παραβάσεις κατ.3 στον 4178 σε 2 ΦΚ και το πρόστιμο φυσικά έβγαινε με τα τότε 500Ε. Σε κάποια φάση βγήκε προς πώληση το ένα διαμέρισμα και ο μηχανικός του αγοραστή μου είπε ότι αν και βάσει νόμου είναι σωστό, το σύστημα "βλέπει" 1 παράβαση για τις 2 παραβάσεις κατ.3 που είναι τουλάχιστον περίεργο. Σε άλλη περίπτωση υπήρχε θέμα διότι άλλα πρόστιμα βγαίναν με υπολογισμό επί του συνόλου των χιλιοστών των οριζόντιων και άλλο με υπολογισμό επί των επι μέρους χιλιοστών. Εκεί πέρα δεν υπάρχει καμία διάταξη ούτε στο 4178/4495 που να εξηγεί πως πρέπει να γίνεται ο υπολογισμός.

 

On 16/4/2022 at 12:13 ΜΜ, Arche said:

ένα θέμα ακόμα που αντιμετωπίζω με τις κατηγορίες είναι οι "λοιπές παραβάσεις" ξέρετε. Η λοιπή παράβαση τι κατηγορία αυθαιρεσίας πρέπει να δηλωθεί?

Κατηγορία 4 ή 5 ανάλογα αν είναι στο προκήπιο ή όχι αλλά τι σχέση έχει αυτό με το νήμα βρε.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2022 at 11:51 ΠΜ, Nyxtas said:

.................. επειδή κάποιος συνάδελφος δεν έχει αντίληψη και γνώσεις επί του θέματος??? 

Καλέ μου φίλε, επίτρεψέ μου να διαφωνώ, καθέτως και οριζοντίως με αυτό που γράφεις! Με την προϋπόθεση ότι, είναι ξεχωριστές ΟΙ (διαμέρισμα, αποθήκη) του πελάτη σου, συμφωνώ απολύτως με τον"συνάδελφο". Το ίδιο θα έκανα και κάνω κι εγώ στη θέση του! Προφανώς και ο νόμος δεν το ξεκαθαρίζει απόλυτα, ούτε το ένα, ούτε το άλλο!!! Έλα μου όμως που στο 99% των περιπτώσεων αυτών ανακαλύπτονται λάθη από την "ενοποίηση των αυθαιρεσιών των διαφορετικών ΟΙ"...

Το σταματάω εδώ, χωρίς να μπω στην ουσία, την οποία θεωρώ ευνόητη....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντάξει δεν ξέρω τι θέμα συζητάτε, απλά βρήκα το θέμα σχετικό με το πληροφοριακό σύστημα ΤΕΕ και είπα να πω τον πόνο μου λίγο. 
ΤΙ ΜΑΛ..............................................σύστημα είναι αυτό???
Χάλια μιλάμε, μόνο την τελευταία εβδομάδα που έχω γράψει 4 φορές τεχνική έκθεση στην σχετική περιοχή σε δηλώσεις σχετικές με ν.4495 το ...................σύστημα δεν μπορεί να συγκρατήσει δουλειά μιας ώρας σχεδόν... Να ψάχνω τις πληροφορίες, τις αυθαίρετες μικρές παραβάσεις στον όροφο, . Τα ημιυπαίθρια που έχουν κλείσει, με ποιό νόμο, τον α/α της αίτησης και τόσες πληροφορίες ακόμα και το σύστημα το αδικαιολόγητα προβληματικό να του πατάω να κάνει αποθήκευση τόση δουλειά επίπονη και δεν μπορεί να σώσει το ..............Κάνει πως προσπαθεί να σώσει τις πληροφορίες μου κάποια ώρα και ξαφνικά με πάει στην αρχική σελίδα και ότι έχω γράψει δεν κρατάει τίποτα.     :(

Link to comment
Share on other sites

Arche  Επειδή και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα στην αρχή , έγραφα τα κείμενα πρώτα σε αρχείο word και τα ανέβαζα ολοκληρωμένα με copy taste άμεσα , για να μην με πετάει έξω σε λίγα λεπτά επεξεργασίας στο σύστημα ...

Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά Venezia... εγώ σκέφτηκα την λύση που κάναμε με το archicad παλιά ... να πατάμε save κάθε 10 λεπτά, απλά με πείραξε, αυτή τη φορά έφτιαξα μια έκθεση σύνθετη και ενοχλήθηκα που την έχασα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Κτίριο 4 επιπέδων(Ά ισ, Β΄ισ, όροφος και δώμα) ανήκει σε 2 αδέρφια βάσει διαθήκης ως εξής; Το Ά και Β΄ ισόγειο στον έναν και ο όροφος με το δώμα στον άλλον. Η αποδοχή και η σύσταση των οριζοντίων θα πραγματοποιηθεί μετά την ρύθμιση. Είναι σωστό να γίνει μια ρύθμιση για όλο το κτίριο και τα ποσοστά να υπολογιστούν με τα τμ των χώρων αφού αφαιρεθεί το κλιμακοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Αν υποβάλλει την αίτηση υπαγωγής μιας οριζόντιας ο επικαρπωτής πρέπει να πάρει συναίνεση από τον ψιλό κύριο ; Από όσο καταλαβαίνω από το άρθρο 99 δεν είναι απαραίτητη η συναίνεση, Σωστά ;   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.