Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Charlie,
Εγώ θα έκανα δήλωση ανά ιδιοκτησία, με τα ποσοστά όπως εμφανίζονται στο συμβόλαιο. Νομίζω μπερδεύει λίγο το πράγμα για τα μετέπειτα συμβόλαια.


'Οτι δεν έχω συμπληρώσει κάποια στοιχεία!! (που είναι συμπληρωμένα!) Το έχω περάσει πολλές φορές απ το πρωί...ελπίζω να στρώσει σε λίγο...


Το βρήκα τι έβγαινε ως λάθος! Πληροφοριακά: Δεν έχω άδεια, αλλά στο πεδίο "Υπέρβαση κάλυψης" στο Φ.Κ. έβγαινε ως προεπιλογή το κενό. Πήγα πέρασα ότι έχω άδεια, για να το ανοίξει, πέρασα ότι έχω υπέρβαση κάλυψης "οχι" κ ξαναπέρασα την επιλογή δεν έχω άδεια. Κάτι σαν την ****** που βγάλαν σήμερα στην ανακοίνωση τους για την έκδοση βεβαιώσεων.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Charlie,

Εγώ θα έκανα δήλωση ανα ιδιοκτησία, με τα ποσοστά όπως εμφανίζονται στο συμβόλαιο. Νομίζω μπερδεύει λίγο το πράγμα για τα μετέπειτα συμβόλαια.

Βρε καλά τα λες, αλλά θα πληρωθούν διπλά πρόστιμα.... για κατηγορία 3 και αναλυτικούς...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή είναι η αντιμετώπιση που γράφεις στο #168. Με επεξήγηση στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια αυτής...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

pipakos θεωρείς ότι θα ήταν καλύτερα να βάλω όλους τους ιδιοκτήτες (και της αέρινης στήλης), μιας και είναι οι ίδιοι, και απλά να βάλω τα ποσοστά τους όπως προκύπτουν από τη σύσταση?

Ή να το κάνω όπως είπα πριν, που ουσιαστικά απλά δεν λαμβάνω υπ' όψιν το ποσοστό της αέρινης στήλης μιας και είναι αδόμητο?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γεια σου,

 

πιστεύω πως είναι σωστότερο και δικαιότερο να κάνεις μια ρύθμιση για όλο το κτίριο και όχι ανα οριζόντια ιδιοκτησία, εφόσον όλοι οι ιδιοκτήτες αναφέρονται και υπάρχει συναίνεση τους. Αν τα πράγματα είναι έτσι τότε μπορείς να αναφέρεις τα ποσοστά τους όπως καταγράφονται στην σύσταση.

 

Θεωρώ πως είναι σωστότερο έτσι γιατί διαφορετικά - αν κάνεις ξεχωριστές δηλώσεις ανά Ο.Ι. όπως αναφέρεις - θα έχεις τα διπλάσια πρόστιμα.

 

Η ουσία σε κάθε περίπτωση είναι πως επισημαίνεις κάθε τμήμα που είναι αυθαίρετο και για το οποίο πληρωνεται πρόστιμο, και πως έχεις την συναίνεση των ιδιοκτητών.

 

Στην τεχνική σου έκθεση μπορείς να είσαι πολύ αναλυτικός ώστε να καλύπτεσαι για τη μεθοδολογία που ακολούθησες.

 

Μετά την περαίωση, - και αν υπάρχει ανάγκη συμβολαιογραφική - , έχεις τη δυνατότητα να εκδώσεις διαφορετικές βεβαιώσεις ανά Ο.Ι. καταχωρώντας εκ νέου για κάθε μια τους, και να επικαλεστείς τον ΑΑ της υπαγωγής που έκανες προκειμένου να ρυθμίσεις.

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι με τον τρόπο που περιέγραψε ο συνάδελφος απλοποιείται περισσότερο η διαδικασία μια και αναφέρεις κατευθείαν τα ποσοστά όπως καταγράφονται στη σύσταση χωρίς αναγωγές και επεξεργασία. Παρόλα αυτά και οι δύο τρόποι είναι σωστοί.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχουμε καμιά ενημέρωση για το πως και πότε θα μπορούμε να επαναφέρουμε οριστική υπαγωγή Ν.4495/17 σε υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις που μεταφέρονται απο 4014 σε 4495 μέσω 4178 και δεν έχουν αύξηση επιφανειών κύριων χώρων ή χώρων μειωτικού συντελεστή ή λοιπών παραβάσεων αραγέ διατηρούν το πρόστιμο αναλλοίωτο και στον 4495 αν αλλάξει προς τα πάνω το ποσοστό υπερβάσεων, όπως γινόταν δηλαδή και στον 4178? Μήπως το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.