Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,
Σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, στην ταράτσα,
-η απόληξη κλιμακοστασίου μεγάλωσε λίγο και είναι υψηλότερη από ότι προβλέπεται στην οικ.άδεια,
-κατασκευάστηκε σε επαφή βοηθητικός χώρος στεγασμένος με κεραμίδι με μηχανολογικές εγκαταστάσεις,
-κατασκευάστηκε ένας χώρος κύριας χρήσης στεγασμένος με κεραμίδι
-κατασκευάστηκε ένα στέγαστρο με κεραμίδια εντός του οποιου υπαρχουν φούρνος και ψησταριά.
Για τον υπολογισμός της Υ.Δ θα υπολογίσω και το νόμιμο τμήμα της απόληξης ή μόνο την προσαύξηση και τον χώρο κύριας χρήσης?
τον βοηθητικό χώρο των Η.Μ θα τον υπολογίσω με αναλυτικό μαζί με το στέγαστρο ? στον ίδιο αναλυτικό μπορώ να βάλω και την διαφορά ύψους της απόληξης?
ευχαριστώ

 

Από ό,τι έχω καταλάβει από την περιγραφή του/της συναδέλφου το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο. Άρα λίγο δύσκολο να έχει χιλιοστά.

Ναι το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο. Επομένως δεν χρεώνω επί πλέον αυθαιρεσία, και έχω μόνο την υποχρέωση να ενημερώσω τον φάκελλο αδείας?

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο κατασκευάστηκαν πριν το 1983 διαμερίσματα τα οποία στην συνέχεια πήραν άδεια λειτουργίας ξενοδοχείου επιπλωμένων διαμερισμάτων και με τον Ν.1337 εξαιρέθηκαν οριστικά της κατεδάφισης οι αυθαιρεσίες που είχαν γίνει. Το 1986 εκδόθηκε μια άδεια "χαριστική" για αποθήκη 60 τ.μ αλλά αντ΄αυτής κατασκευάστηκε ένα κτίριο με δυο κατοικίες (των ιδιοκτητών).Το 1997 συστάθηκε οριζόντια ιδιοκτησία στην οποία η αποθήκη είναι κοινόχρηστος χώρος (δεν αναφέρεται ότι είχε γίνει μια δυόροφη οικοδομή αλλά αποθήκη 60 τ.μ). Τα ερώτηματα είναι τα εξής: 1)Στα γενικά, επικρατούσα χρήση είναι "τουρισμός" και στο φύλλο καταγραφής "άλλη κατοικία"? ( επειδή πράγματι είναι η κατοικία των ιδιοκτητών της τουριστικής εγκατάστασης) 2) δεν ελέγχουμε την νομιμότητα των τουριστικών επιπλωμένων διαμερίσματων αφού αποτελούν διαφορετικές οριζοντιες ιδιοκτησίες αλλά όμως ελέγχουμε όλες τις εγκαταστάσεις που είναι στα κοινόχρηστα (πχ στέγαστρο, μπαρ κλπ) ? Για τον έλεγχο του ποσοστού υπέρβασης κάλυψης και δόμησης λαμβάνουμε υπόψιν την υλοποιηθείσα κάλυψη και δόμηση των τουριστικών διαμερισμάτων?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ERGINA

........Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο κατασκευάστηκαν πριν το 1983.......... 

 

Τα 60,00τμ της αποθήκης μαζί με αυτά που προστέθηκαν σαν όροφος και όλα μαζί πιά , που αποτελούν κατοικία , ανήκουν στα κοινόχρηστα της ιδιοκτησίας.

Άρα σωστά ...... 2) δεν ελέγχουμε την νομιμότητα των  τουριστικών επιπλωμένων διαμερίσματων αφού αποτελούν διαφορετικές οριζοντιες ιδιοκτησίες αλλά όμως ελέγχουμε όλες τις εγκαταστάσεις που είναι στα κοινόχρηστα (πχ στέγαστρο, μπαρ κλπ)......

 

Για τους συντελεστές υπέρβασης με τα επιτρεπόμενα ,που μάλλον στην περίπτωσή σου είναι και τα υλοποιηθέντα της ΟΑ.

Δηλ. (αυθαίρετα)/ [(αναλογία κ/χ)*(επιτρεπόμενα)

Ένα θέμα είναι στον συντελεστή κχ τι θα βάλεις.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Αφού την μεταφέρεις στον ν4495, θέλει ΜΣΕ.

Ευχαριστώ πολύ Faethon11, άρα όσες δηλώσεις κατοικιών μεταφερθούν στον νέο νόμο ανεξαρτήτως από το το τι κατηγορία βγαίνουν στο Δελτίο Δομικής Τρωτότητας χρειάζονται ΜΣΕ. Αρκεί τώρα λοιπόν να βρω συνάδελφο που μπορεί να κάνει μία τέτοια μελέτη μιας και είμαι πλέον εκτός Ελλάδας δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Faethon11, άρα όσες δηλώσεις κατοικιών μεταφερθούν στον νέο νόμο ανεξαρτήτως από το το τι κατηγορία βγαίνουν στο Δελτίο Δομικής Τρωτότητας χρειάζονται ΜΣΕ. Αρκεί τώρα λοιπόν να βρω συνάδελφο που μπορεί να κάνει μία τέτοια μελέτη μιας και είμαι πλέον εκτός Ελλάδας δυστυχώς.

Τι κατηγορίας είναι οι αυθαιρεσίες? Αν είναι 4 ή 5, θέλει ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστο. Επομένως δεν χρεώνω επί πλέον αυθαιρεσία, και έχω μόνο την υποχρέωση να ενημερώσω τον φάκελλο αδείας?

Δεν νομίζω ότι απαιτείται ενημέρωση από τη στιγμή που δεν έχεις αλλαγή διαρρυθμίσεων αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας.

 

An_Archi ρίξε μια ματιά και στη δυνατότητα απαλλαγής απο τη ΜΣΕ που σου δίνει το άρθρο 99, μήπως και η δικιά σου περίπτωση εντάσσεται σε κάποια από αυτές.

 

Νομίζω πάντως πως οι τελευταίες δημοσιεύσεις έχουν ξεφύγει κατά πολύ από το θέμα "Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17" και ίσως θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουν στα αντίστοιχα topic για να διευκολύνουμε και την έρευνα των υπόπολοιπων συναδέλφων και να μην τους επιβαρύνουμε με θέματα που δεν τους ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα, ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

στα αρχεία ανεβάζετε το φεμ? Το έχει ως ''γενική απαίτηση'' (τίνος???) αλλά δεν ειναι τσεκαρισμένο.

Ομοίως, ως ''αμοιβή μηχανικού'' χρειάζεται η ΑΠΥ ή/και η κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα?

Γνωρίζω οτι έχει καταργηθεί αυτή η απαίτηση για τις άδειες και για ποσό <1500, ισχύει και για όλες τις εργασίες μηχανικού?

Τι ισχύει όταν ο πελάτης ειναι νομικό πρόσωπο?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

το φεμ εγω δεν το ανεβαζω αλλά το κρατάω στο αρχείο μου, για αμοιβή ανεβάζω είτε την ΑΠΥ  ή το αποδεικτικό κατάθεσης που έχει γίνει στο λογαριασμό μου (για νομικά πρόσωπα κάνω το ίδιο αλλά για >300€ θέλει και παρακράτηση)

Link to comment
Share on other sites

το φεμ εγω δεν το ανεβαζω αλλά το κρατάω στο αρχείο μου, για αμοιβή ανεβάζω είτε την ΑΠΥ  ή το αποδεικτικό κατάθεσης που έχει γίνει στο λογαριασμό μου (για νομικά πρόσωπα κάνω το ίδιο αλλά για >300€ θέλει και παρακράτηση)

 

Όχι "και" παρακράτηση. (μάλλον εκ παραδρομής το έγραψες)
Ένα από τα δύο, ή προκαταβλητέο φόρο (ΦΕΜ) θα έχει ή παρακράτηση φόρου, με προτεραιότητα στον προκαταβλητέο φόρο εφόσον οι εργασίες υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια υπηρεσία του Δημοσίου. 
 
Όχι και τα δύο. 
 
Η διαφορά είναι ότι ο προκαταβλητέος φόρος δεν έχει όριο καθαρής αξίας της συναλλαγής επί της οποίας διενεργείται, ενώ η παρακράτηση φόρου διενεργείται μόνον εφόσον η καθαρή αξία της συναλλαγής υπερβαίνει τα 300 ευρώ με την αίρεση του ότι το όριο των 300€ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφεί σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο[1] και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής.
 
[1] π.χ. Αν το συμφωνητικό προβλέπει ετήσια αμοιβή π.χ. 1000 ευρώ [σημαίνει ότι η αμοιβή είναι απαιτητή ανά έτος, δηλαδή η συναλλαγή ολοκληρώνεται στο τέλος του έτους οπότε και υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης του τιμολογίου] η οποία καταβάλλεται ανά τρίμηνο, ως συναλλαγή θεωρείται το ποσό των 1000 ευρώ, εδώ υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης του φόρου, ακόμα και αν προαιρετικά εκδοθούν περισσότερα τιμολόγια κάτω των 300 ευρώ.
Αν το συμφωνητικό ορίζει τριμηνιαία αμοιβή π.χ. 250 ευρώ, με διάρκεια ενός έτους [σημαίνει ότι η αμοιβή είναι απαιτητή ανά τρίμηνο, δηλαδή η συναλλαγή ολοκληρώνεται στο τέλος του τριμήνου οπότε και υπάρχει η υποχρέωση έκδοσης του τιμολογίου], εδώ δεν υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης του φόρου. 
 
Edited by georgegaleos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos, σωστά το επισημαίνεις διότι, δυστυχώς, υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν αποδίδουν ΦΕΜ επειδή η αμοιβή είναι κάτω από 300€.

Επίσης, αν και εκτός θέματος, θεωρώ πως και στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να γίνει παρακράτηση αφού για να υπάρχει συμφωνητικό, το έργο είναι ένα, ειδικά σε αντικείμενο μηχανικού.

Νομίζω δηλαδή πως δεν παίζει ρόλο το πότε είναι απαιτητή η αμοιβή αλλά αν το έργο που έχει αναληφθεί είναι ένα....

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ερνηνέιας.

Λάθος ο τρόπος που το έγραψα.

Οπως το έθεσα συμφωνω με αυτό που λες.

Εγώ στο μυαλό μου όταν το έγραφα είχα ότι η εργασία αφορά μεμονωμένα (διάφορα ξεχωριστά, διακριτά, ανεξάρτητα τμήματα τμήματα αν θές).

Π.χ. ένα συμφωνητικό με μία εταιρεία όπου θα αμείβεσαι με 250€/3μηνο για εκπόνηση ενεργειακών πιστοποιητικών όπου η συναλλαγή θα ολοκληρώνεται στο τέλος του τριμήνου ανεξάρτητα τα πόσα πιστoποιητικά έχουν γίνει, το σύνολο της αμοιβής των 250€ τότε θα γίνεται απαιτητό καθως και η υποχρέωση για τιμολόγηση.

 

Και για να μην βγούμε άλλο Off-topic, η όποια περαιτέρω συζήτηση ας γίνει εδώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.