Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

οχι δεν κλειδώνει, ούτε απαιτείται για υπολογισμό δόσεων, και 3 τελείες να βάλεις το προχωράει...επίσης σου ζητάει και εξουσιοδότηση από ιδιοκτήτη για υπαγωγή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρησει ότι όταν βεβαιώνουμε την κατοχή των μελετών στα κουτακια, παράλληλα εμφανίζεται κείμενο που λέει ότι υποχρεούμαστε εντός 10 ημερών να υποβάλλουμε τα δικαιολογητικά στο σύστημα; γιατί; αφού ο νόμος γράφει σε έξι μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως έχει απαντήσει το τεε σε εμαιλ, τα δικαιολογητικά είναι ενδεικτικά και τη ευθύνη την έχει ο μηχανικός για τις απαραίτητες διαδικασίες. Οι άθλιοι ούτε να υποστηριξουν ένα νόμο δεν μπορούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα ,κάνω μια δήλωση 4495 για 3 συνιδιοκτήτες. Τί μου υπογράφει και ποιος?

Υπογράφουν όλοι από μία συναίνεση και ορίζουν σε αυτην έναν υπευθυνο και μετά αυτός τα υπογράφει όλα (ανάθεση σε μηχ, υπ.δηλωση,αμοιβές)?

Ή τα υπογράφουν όλοι όλα????

Link to comment
Share on other sites

Για πρακτικούς λόγους το πρώτο. Εξουσιοδοτηση-συνανεση και κανει ενας την αίτηση κλπ

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μετέπειτα τηλεφωνική επικοινωνία και στην επισήμανσή μου ότι δεν έχει εκδοθεί καμία οικοδομική άδεια για το εν λόγω γεωτεμάχιο άρα πως θα βάλω οτι έχει οικοδομική άδεια μου απάντησε οτι ξεχάσαν να βάλουν στο σύστημα το ΟΧΙ  μόνο του ....  Άρα τα βάζουμε ακριβώς όπως τα λες soulis13pao.

Αν έχουμε αδόμητο με άδεια που δεν έχει εφαρμοστεί; Την αγνοούμε στην πρώτη σελίδα και την αναφέρουμε στην ΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά)

 

Καλημέρα συνάδελφοι

Χριστός ανέστη. Θα ήθελα να ρωτήσω ποία είναι διαδικασία έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού για την μεταβίβαση ακινήτου; Έχω την πώληση ενός γραφείου και χρειάζεται ν βγάλω την εν λόγω βεβαίωση. Μπαίνω στο σύστημα του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό; 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Πριν ανοίξεις νέο θέμα βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει ίδιο ή παραπλήσιο. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς υποθέτω ότι έχεις ελέγξει και έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στην ιδιοκτησία που θέλεις να μεταβιβάσεις.

Μπαίνεις στο σύστημα του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα και ανοίγεις νέο έργο. Συμπληρώνεις όλα τα στοιχεία του ακινήτου στην αρχική καρτέλα και τον γεωγραφικό εντοπισμό και κάνεις αρχική υποβολή. Συμπληρώνεις και στην τεχνική έκθεση ότι θέλεις και όταν πατήσεις ξανά υπαγωγή θα σου βγάλει 3 επιλογές: α)Δεν υπάρχει κτίσμα β)δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες γ)οι αυθαιρεσίες εμπίπτουν στις εξαιρέσεις.... Επιλέγεις μάλλον το β για την περίπτωσή σου, γίνεται οριστική και εκδίδεις τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.