Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

αν το κατάλαβα καλά, βάζεις την πλήρη κυριότητα , το σύνολο πρέπει να βγαίνει πάντα 100% , οπότε αν πχ έχουμε έναν ιδιοκτήτη 100% ενός διαμερίσματος με 60 χιλιοστά στην πολυκατοικία (οικόπεδο) τότε θα μπει το 100%

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν, απλά μου είπε ένας συνάδελφος ότι βάζουμε τα ποσοστά κάθε συνιδιοκτήτη, εφόσον μιλάμε για συνιδιοκτησία και όχι συγκυριότητα. Άρα σε μια πολυκατοικία θα έπρεπε να βάλουμε όλα τα χιλιοστά μεταφρασμένα σε εκατοστά κάθε ιδιοκτήτη,  και όχι τα ποσοστά κυριότητας κάθε διαμερίσματος

Link to comment
Share on other sites

αυτό ούτως ή άλλως είναι ανέφικτο , φαντάσου να πας σε μια πολυκατοικία της Αθήνας με 40+ ιδιοκτήτες και να προσπαθείς να βάλεις όλα τα ΑΦΜ και τα ποσοστά ιδιοκτησίας για να τακτοποιήσεις ένα διαμέρισμα (βλέπε αλλαγή σύστασης ΟΙ)

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2018 at 10:11 ΠΜ, Astrolavos said:

(...)  απλά μου είπε ένας συνάδελφος ότι βάζουμε τα ποσοστά κάθε συνιδιοκτήτη, εφόσον μιλάμε για συνιδιοκτησία και όχι συγκυριότητα. Άρα σε μια πολυκατοικία θα έπρεπε να βάλουμε όλα τα χιλιοστά μεταφρασμένα σε εκατοστά κάθε ιδιοκτήτη,  και όχι τα ποσοστά κυριότητας κάθε διαμερίσματος

Για να μην μπερδευτεί κάποιος συνάδελφος το διευκρινίζουμε ξανά.

Αν τακτοποιείς οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) θα βάλεις τους συνιδιοκτήτες του διαμερίσματος με τα ποσοστά τους (πχ 2 συνιδιοκτήτες με 50% και 50%) και όχι όλους τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

Αν όμως έχεις να τακτοποιήσεις αυτοτελή ιδιοκτησία (πχ μονοκατοικία σε ένα οικόπεδο χωρίς σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών) τότε θα βάλεις όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Σε πολυκατοικία οικογενειακή χωρίς σύσταση, θα μπορούσαμε να βάλουμε μόνο τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος με 100%, εφ' όσον έτσι δηλώνει στο Ε9 του και στις υπεύθυνες δηλώσεις ??? ή απλά συνεχίζουμε το δικό του λανθασμένο Ε9 με αυτό τον τρόπο ???

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Λάθος τα δηλώνουν στο Ε9. Εξ αδιαιρέτου είναι σε οικόπεδο και κτίριο. Όλοι μαζί είναι τόσο στα νόμιμα, όσο και στα αυθαίρετα.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ένα ερώτημα περισσότερο λειτουργικό.

Η ταξινόμηση των δηλώσεων εξ ορισμού γίνεται με τον μικρότερο α/α. Υπάρχει δυνατότης να γίνεται με τον μεγαλύτερο α/α /ωστε να βγαίνει η νεότερη δήλωση 1η στη λίστα;

Επίσης εξακολουθεί να χρειάζεται να ανέβει στο σύστημα η ΥΔ ανάθεσης γιατί έχω την εντύπωση ότι προχωράνε και χωρίς αυτήν πλέον οι δηλώσεις;

edit: Άκυρο το 2ο κατόπιν πληρωμής του παραβόλου μου ζητάει την εν λόγω ΥΔ, οπότε ισχύει...

Σας ευχαριστώ.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ναι αν κλικάρεις στον τίτλο της στήλης Α/Α Δήλωσης και περιμένεις λιγάκι να φορτώσει, ξεκινάει από τον μεγαλύτερο

επίσης κι άλλες στήλες κλικάρονται και μετέχουν στην ταξινόμιση π.χ. η κατάσταση ή το πρόστιμο κλπ.

 

Edited by ppanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.