Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

5 ώρες πριν, maranti said:

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον αριθμό αρχειων που ζητά το σύστημα. Για μια κλασσική περίπτωση ο νόμος 4178 παλια  μου ζητούσε 14 συνήθως αρχεία. Τώρα για την ιδια περίπτωση άλλου ιδιοκτητη που μπαίνει στον 4495, ζητάει 7 αρχεια . Ειναι τα ελάχιστα που μπορούμε να βάλουμε..?

Γενικά καλό είναι να διαβάζεις το ΦΕΚ κάθε φορά για το τι απαιτείται.

Ακόμα και το ΤΕΕ υποστηρίζει ότι είμαστε υπεύθυνοι εμείς για τα απαιτούμενα αρχεία για κάθε δήλωση!!!

*** Προσοχή: έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις με λανθασμένα διακαιολογητικά, ειδικά όταν επιλέγεις διαφορετική διαμερισμάτωση !!!

 

5 ώρες πριν, aretiemp said:

Θα ήθελα να ρωτήσω στα πρόσθετα στοιχεία στον αριθμό ορόφων κτιρίου αν έχω μια οικοδομή με υπόγειο, ισόγειο και Α' όροφο θα βάλω 2 ορόφους ή 3 ορόφους?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γενικά μετράμε τους ορόφους που έχουν κύρια χρήση....

Link to comment
Share on other sites

Ναί εδώ το σύστημα τα κάνει μούσκεμα και μας ρίχνει και την ευθύνη !!!

Μακάρι στην επόμενη αναβάθμιση να το διορθώσουν ..... πρώτα ο Θεός, που δεν το βλέπω !!!

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 99 είναι αρκετά ξεκάθαρο για τα δικαιολογητικά.

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι ότι με τα 7 διακαιολογητικά που ανέφερες μπορείς να κλείσεις τη δήλωση, όπου στον 4495/2017 δεν μπορείς μετά να ανεβάσεις τίποτα σε αντίθεση με τον 4178/2013 όπου μπορείς !!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με βεβαίωση .Στα στοιχεία ιδιοκτητών ,οταν έχω εταιρεία ΑΕ θα βάλω  τα στοιχεία της εταιρείας όπως την επιλογή 1  ή θα βάλω τον νόμιμο εκπρόσωπο  και τα στοιχεία αυτού όπως  την επιλογή 2  . Ερωτηθη συμβολαιογράφος  και είπε την επιλογή 1 , μονο που δεν θα πάει για μεταβίβαση το εν λόγω αδόμητο οικόπεδο αλλά για αλλο λόγο 

ΕΠΙΛΟΓΗ 1.png

ΕΠΙΛΟΓΗ 2.png

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, σιγα σιγα φτανουμε στα περιφημα "εξαμηνα" που θα πρεπει να εχουν ανεβει ολα τα αρχεια απο την ημερομηνια πληρωμης του παραβολου..

Γενικα σας ανησυχει το παραπανω ή περιμενουμε καποια τροποποιηση στο νομο με τις τροποποιησεις που εχει κατατεθει; 

Link to comment
Share on other sites

της εταιριας...με τελειες στο ονομα πατρος τε και μητρός...γιατι το συστημα θελει οπωσδηποτε  "κατι"  εκει...

Αρα του πετας δυο τελειες και ...καθαρισες.

υγ

εχετε "αυθαιρετουπουλη" στον Αγιο Νικολαο...???...:-D

τις καλημερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία της εταιρίας (που είναι και ο ιδιοκτήτης)

Ο νόμιμος εκπρόσωπος εμφανίζεται μόνο όπου χρειάζεται να υπογράφει/δηλώνει πρόσωπο, οπότε και αναφέρεται ρητά "ως νόμιμος εκπρόσωπος βάσει καταστατικού ...." 

... έχει μια φοβερή αυθαιρετούπολη "Ελουντα Beach" ... πεντάστερη .... και με πολλά βραβεία :mrgreen: 

τις καλημέρες μου κι από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο και γώ κατά κει πήγαινα . Οσο για τα άλλα δεν είδα δεν άκουσα :mrgreen:

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.