Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Aν εχει πληρωθει το 30% τότε μπορεις να την πας σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής. Κατόπιν

κανονικά μπορουν να πληρωθούν οι υπόλοιπες δόσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε αυθαίρετο με έκδοση οικ.αδείας (το παράβολο πληρώθηκε 21-12-2015 η άδεια νομιμοποίησης εκδόθηκε μετά από πολύ ταλαιπωρία 28-6-2018 ) και αλλαγή χρήσης ΧΩΡΙΣ υπέρβαση δόμησης, μετά από αίτημά μου στο ηλ. σύστημα του ΤΕΕ μου ζητήθηκε να συμπληρώσω τα τ.μ. αλλαγής χρήσης στο πεδίο Υ.Δ. κυρίων χώρων, παρότι δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Προέκυψε εκ νέου καινούργιο παράβολο και ποσοστό ανταπόδοσης, Έχουν κάνει κάποιο λάθος στο ΤΕΕ η αργήσαμε υπερβολικά και πρέπει να ξαναπληρώσουμε? Ευχαριστώ

Κάνοντας αίτημα στην καρτέλα αιτήματα ελαβα την παρακάτω απάντηση 

"

20/07/2018 16:56:10 Στα φύλλα καταγραφής «προς έκδοση αδείας» οι αυθαιρεσίες (τ.μ., λοιπές παραβάσεις) καταχωρούνται κανονικά, σαν να ήταν προς «ρύθμιση», και καταβάλλεται το παράβολο που αντιστοιχεί στα συνολικά καταχωρημένα τ.μ. της δήλωσης. Παρακαλούμε να καταχωρίστε τα τμ της αλλαγής χρήσης και να επαναλάβετε το αίτημα.

 

Παραθέτω φωτό στην οποία φαίνεται το καινούργιο παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης. Σημειωτέον, πριν συμπληρώσω τα τ.μ. στο πεδίο "Υπέρβαση Δόμησης"  όλα τα πεδία στην κατηγορία "ΠΡΟΣΤΙΜΑ" ήταν μηδέν. Μου φαίνεται παράλογο/ύποπτο να μου ζητάνε να συμπληρώσω τα τ.μ. αλλαγής χρήσης όταν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και να προκύπτει ακριβώς ίδιο  χρηματικό παράβολο με το αρχικό που πλήρωσε ο πελάτης μου. 

 

Επιπλέον όταν πήγα να κάνω καινούργιο αίτημα δεν είχα το δικαίωμα όπως βλέπετε στη 2η φωτό. Η επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" έχει εξαφανιστεί ! Στα εμαιλς που έστειλα με παραπέμπουν στα αιτήματα του ηλεκτρονικού συστήματος. Πως μπορώ να βρω κάποιον υπεύθυνο για να καταλάβω τι στο καλό γίνεται?1008513573_.thumb.jpg.2039bda7d13c2d7ce9ca2a5f45099eb2.jpg

 

FYLLA KATAGRAFIS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με το πεδίο Ιδιοκτήτες που υπάρχει στη φόρμα δηλώσεων, για μια περίπτωση που έχω.

1) έχει ο πρώτος ιδιοκτήτης 50% κυριότητα, ο δεύτερος 25% κυριότητα και ο τρίτος 25% κυριότητα (είναι ανήλικος). επειδή ο δεύτερος είναι γονέας του τρίτου, μπορώ στη φόρμα να συμπληρώσω 2 φορές τα στοιχεία του δεύτερου , με την επιλογή νόμιμος εκπρόσωπος στη μία και ιδιοκτήτης στην άλλη περίπτωση;

2)επειδή θα δηλώσω 2 φορές το ίδιο άτομο, σκέφτομαι  να βάλω  ότι κάνει την αίτηση 1 φορά (επιλογή ΝΑΙ μόνο ως ιδιοκτήτης), και να περιγράφω στην εξουσιοδότηση σε εμένα ότι είναι ιδιοκτήτης και νόμιμος εκπρόσωπος.. είναι σωστή η σκέψη μου, η δεν είναι απαραίτητο να το αναφέρω.

3) θα πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα 3 ΥΔ ιδιοκτήτη, ή μπορώ να ανεβάσω 2 και στη μια να αναφέρω ότι έχει 25% κυριότητα ως ιδιοκτήτης και 25% κυριότητα ως νόμιμος εκπρόσωπος;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@TTFrenzy

Παρε στα τηλεφωνα

Τηλ. : 210 32 91 206

: 210 32 91 548

: 210 32 91 642

: 210 32 91 647

: 210 32 91 662

: 210 32 91 664

Γενικα απαντανε

 

@ ΠΑΝΟΣ27

 

Στο σύστημα θα βάλεις τα στοιχεία του του ανήλικου ιδιοκτητη, αυτά τα στοιχεία θα βάλεις και στην ΥΔ/ανάθεση την οποια θα υπογράψουν με γνησιο της υπογραφης οι γονείς του ως κηδεμόνες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@ΠΑΝΟΣ27 Θα γράψεις του νόμιμους Ιδιοκτήτες. Και τους 3 είτε είναι ανήλικοι είτε ενήλικοι.

Κατόπιν, για πρακτικούς λόγους, οι 2 θα κάνουν  εξουσιοδότηση στον 3ο οποίος θα τρέξει και τη

διαδικασία ώς "αιτών". 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, laxanos said:

@ΠΑΝΟΣ27 Θα γράψεις του νόμιμους Ιδιοκτήτες. Και τους 3 είτε είναι ανήλικοι είτε ενήλικοι.

Κατόπιν, για πρακτικούς λόγους, οι 2 θα κάνουν  εξουσιοδότηση στον 3ο οποίος θα τρέξει και τη

διαδικασία ώς "αιτών". 

δηλαδή, θα βάλω ως αιτών μόνο τον πρώτο (πχ αυτόν με το 50%), ο οποίος θα κάνει την εξουσιοδότηση σε εμένα, και οι άλλοι 2 θα κάνουν εξουσιοδότηση σε εκείνον; επίσης στα στοιχεία εάν ο ανήλικος δεν έχει ΑΦΜ τι να βάλω;

Σημείωση: Σκέφτομαι να βάλω ως αιτών τους 2 ιδιοκτήτες , καθώς υπάρχει κάθετη συνιδιοκτησία (το οικόπεδο είναι εξ' αδιαιρέτου) . Έτσι ο 3ος θα κάνει εξουσιοδότηση στον 2ο (το γονιό του) , που έχουν το ένα τμήμα της κάθετης, και ο 1ος θα κάνει αίτηση για το δικό του τμήμα.

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Και πώς εχει ιδιοκτησία εφόσν δεν εχει ΑΦΜ? Δε την δηλώνει σε Ε9? Ειχα πελάτη που έβγαλε ΑΦΜ σε παιδί 1,5χρονών 

για να γινει η μεταβίβαση.

Αυτο που κατάλαβες εννοώ. Απο κει και περα καντο όπως σε βολεύει. 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, laxanos said:

Και πώς εχει ιδιοκτησία εφόσν δεν εχει ΑΦΜ? Δε την δηλώνει σε Ε9? Ειχα πελάτη που έβγαλε ΑΦΜ σε παιδί 1,5χρονών 

για να γινει η μεταβίβαση.

Αυτο που κατάλαβες εννοώ. Απο κει και περα καντο όπως σε βολεύει. 

θα ρωτησω πάλι, αλλά νομίζω ότι το έχει με αποδοχή κληρονομιάς που έκανε όταν πέθανε ο σύζυγος της γυναίκας (και πατέρας του παιδιού προ 2ετίας...)

σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

Ας πει και κάποιος άλλος αν κάτι μου διαφεύγει αλλά θεωρώ ότι το παιδί

θα έπρεπε να είχε κανονικά και Ε9 και ΑΦΜ. Επίσης, κανονικά πρέπει να υποβληθεί και το

Ε9 του παιδιού. Αλλα για να μη μιλάμε στο αερα, δες τα συμβόλαια γτ αν εγιναν πρόσφατα

λογικά υπάρχει ΑΦΜ.

Υ.Γ Κατι ακόμα: Εχεις συμβόλαιο>2012 ορθά? Αναγράφονται ορθά τα μεγεθη που αφορούν οικόπεδο

και κτίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.