Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

ειναι τρεις ερωτησεις με ειδικα προβληματα καταπατησης η μια  καθετη εντος της αλλης ...

Απαντηση "ειδικως" ως προς καθε μια δεν εχει δοθει

 

προσωπικα θεωρω καθε καθετη "σαν ανεξαρτητο τμημα" με τις δικες της αυθαιρεσιες

που δεν επηρεαζουν σε τπτ  την διπλανη  της.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έκανα περαίωση σε μια δήλωση (δεν έχω ξανακάνει) και στα πρόστιμα έχει ένα αστερίσκο και από κάτω την εξής υποσημείωση:

(*) Εάν τα δηλωθέντα στοιχεία έχουν τροποποιηθεί μετά την
τελευταία υποβολή της δήλωσης, ενδέχεται να εκκρεμεί
επανυπολογισμός προστίμου.

Τι 'ν' τούτο;

Το έχετε ξαναδεί ή μήπως έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

ksteve έχεις ξανακάνει περαίωση ή είναι η μοναδική σου;

Ρωτάω για να καταλάβω αν εμφανίζεται σε όλες τις δηλώσεις ή μονο σε ορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

και σε δήλωση σε επεξεργασία το γράφει πλέον. Προφανώς ενημερωτικό μήνυμα είναι να μη ξεχαστεί κανένας και μείνει στο παλιό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 10:16 ΜΜ, TTFrenzy said:

Καλημέρα σε αυθαίρετο με έκδοση οικ.αδείας (το παράβολο πληρώθηκε 21-12-2015 η άδεια νομιμοποίησης εκδόθηκε μετά από πολύ ταλαιπωρία 28-6-2018 ) και αλλαγή χρήσης ΧΩΡΙΣ υπέρβαση δόμησης, μετά από αίτημά μου στο ηλ. σύστημα του ΤΕΕ μου ζητήθηκε να συμπληρώσω τα τ.μ. αλλαγής χρήσης στο πεδίο Υ.Δ. κυρίων χώρων, παρότι δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης. Προέκυψε εκ νέου καινούργιο παράβολο και ποσοστό ανταπόδοσης, Έχουν κάνει κάποιο λάθος στο ΤΕΕ η αργήσαμε υπερβολικά και πρέπει να ξαναπληρώσουμε? Ευχαριστώ

Κάνοντας αίτημα στην καρτέλα αιτήματα ελαβα την παρακάτω απάντηση 

"

20/07/2018 16:56:10 Στα φύλλα καταγραφής «προς έκδοση αδείας» οι αυθαιρεσίες (τ.μ., λοιπές παραβάσεις) καταχωρούνται κανονικά, σαν να ήταν προς «ρύθμιση», και καταβάλλεται το παράβολο που αντιστοιχεί στα συνολικά καταχωρημένα τ.μ. της δήλωσης. Παρακαλούμε να καταχωρίστε τα τμ της αλλαγής χρήσης και να επαναλάβετε το αίτημα.

 

Παραθέτω φωτό στην οποία φαίνεται το καινούργιο παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης. Σημειωτέον, πριν συμπληρώσω τα τ.μ. στο πεδίο "Υπέρβαση Δόμησης"  όλα τα πεδία στην κατηγορία "ΠΡΟΣΤΙΜΑ" ήταν μηδέν. Μου φαίνεται παράλογο/ύποπτο να μου ζητάνε να συμπληρώσω τα τ.μ. αλλαγής χρήσης όταν δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και να προκύπτει ακριβώς ίδιο  χρηματικό παράβολο με το αρχικό που πλήρωσε ο πελάτης μου. 

 

Επιπλέον όταν πήγα να κάνω καινούργιο αίτημα δεν είχα το δικαίωμα όπως βλέπετε στη 2η φωτό. Η επιλογή "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" έχει εξαφανιστεί ! Στα εμαιλς που έστειλα με παραπέμπουν στα αιτήματα του ηλεκτρονικού συστήματος. Πως μπορώ να βρω κάποιον υπεύθυνο για να καταλάβω τι στο καλό γίνεται?1008513573_.thumb.jpg.2039bda7d13c2d7ce9ca2a5f45099eb2.jpg

 

FYLLA KATAGRAFIS.jpg

 

 

Καλημέρα και με συγχωρείτε πολύ για το repost , στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης του ΤΕΕ είτε δεν το σηκώνουν είτε με παραπέμπουν σε άλλο τηλέφωνο στον τάδε υπάλληλο που πάλι δεν το σηκώνουν... Οπότε αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει η του έχει τύχει παρόμοια περίπτωση, τον ευχαριστώ προκαταβολικά !

 

Υ.Γ. Με εμαιλ δεν παίζει να βγάλω άκρη?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, TTFrenzy said:

Καλημέρα και με συγχωρείτε πολύ για το repost , στα τηλέφωνα εξυπηρέτησης του ΤΕΕ είτε δεν το σηκώνουν είτε με παραπέμπουν σε άλλο τηλέφωνο στον τάδε υπάλληλο που πάλι δεν το σηκώνουν... Οπότε αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει η του έχει τύχει παρόμοια περίπτωση, τον ευχαριστώ προκαταβολικά !

Αν καταλαβα καλά εχεις αλλαγή χρήσης δίχως ΥΔ καθώς ο χώρος είχε ήδη προσμετρήσει στη δόμηση. Απλά εκανες ενα ΦΚ χωρίς τμ.

Γιατί δεν έβαλες n λοιπές παραβάσεις ανάλογα με τον προϋπολογισμό για τη συγκεκριμένη παράβαση?

Προφανώς βάζοντας τ.μ παίζει να αλλάξει το παράβολο καθώς αυτό πάει με βάσει πόσα τ.μ βλέπει το σύστημα και τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.