Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω εγώ. Βαζω μια δήλωση με πρόστιμο Α. Επιλέγω εφάπαξ με έκπτωση 20%. Παίρνω και 20% απο το εξάμηνο. Επειδη εχω συνεννοηθει

με τον πελάτη παίρνω και 10% για άμεση υποβολή της ΜΣΕ την οποία προφανώς θα πρέπει να κάνω πριν κάνω υποβολή την δήλωση (λέμε τώρα). Θέλω να κάνω και τις επισκευές

για να πάρω την περαιτέρω μείωση. Κάνω πρώτα την υποβολή, πληρώνεται το παράβολο ώστε να πάω σε υπαγωγή και μετά ανεβάζω τον αναλυτικό με τις επισκευές ώστε να αφαιρεθούν? Αν υποβληθεί

ο αναλυτικός με τις επισκευές μετά την εξόφληση επιστρέφονται λεφτά??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περιορισμος στον αριθμο των κορυφων, στον γεωγραφικο εντοπισμο?

 

Μου βγαζει αυτο το σφάλμα:

 

για το GisLocation στο AuthAppModule.Dilosi3 έχει μη αποδεκτή ακρίβεια/κλίμακα

 

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή μεταβατικών διατάξεων του ν.4495/2017

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=szTw%2bqAQxZU%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω εγώ. Βαζω μια δήλωση με πρόστιμο Α. Επιλέγω εφάπαξ με έκπτωση 20%. Παίρνω και 20% απο το εξάμηνο. Επειδη εχω συνεννοηθει

με τον πελάτη παίρνω και 10% για άμεση υποβολή της ΜΣΕ την οποία προφανώς θα πρέπει να κάνω πριν κάνω υποβολή την δήλωση (λέμε τώρα). Θέλω να κάνω και τις επισκευές

για να πάρω την περαιτέρω μείωση. Κάνω πρώτα την υποβολή, πληρώνεται το παράβολο ώστε να πάω σε υπαγωγή και μετά ανεβάζω τον αναλυτικό με τις επισκευές ώστε να αφαιρεθούν? Αν υποβληθεί

ο αναλυτικός με τις επισκευές μετά την εξόφληση επιστρέφονται λεφτά??

Το πρόστιμο Α παίρνει πρώτα το  20% από το εξάμηνο, ήτοι 0,80 Α.

Επιλέγεται καταβολή 30 %ήτοι  το πρόστιμο διαμορφώνεται σε 0,80*0,80 Α=0,64 Α

Γίνεται η υποβολή, πληρώνεται το παράβολο, γίνεται η υπαγωγή, 

πληρώνεται το 30 % του 0, 64 Α =0,192 Α και υπολείπονται δόσεις 0, 448 Α , οι οποίες μπορούν να συμψηφιστούν.

Γίνονται και οι επισκευές για την περαιτέρω μείωση (έστω 50%).

Ανεβαίνει ο αναλυτικός με τις επισκευές . Το ποσό που μπορεί να συμψηφιστεί είναι (0,80 Α-Παράβολο)/2

«Εισαγωγή εξόδων / Έξοδα εργασιών προσαρμογής»: Κατά την καταχώριση του ποσού εμφανίζεται νέο πεδίο «Σεισμική επικινδυνότητα περιοχής» με τιμές 1, 2 ή 3, ώστε να εφαρμόζεται μέγιστο όριο έκπτωσης από το σύστημα 30, 50 ή 60% επί του προστίμου, μη συμπεριλαμβανομένου του παραβόλου, ανάλογα με την επιλεγμένη τιμή (βλ. αρθ. 102, παρ. 6),έστω έκπτωση 50%

Πληρώνεται το ποσό που απαιτείται (0,448Α-0,40Α +0,5 παραβόλου=0,048Α +0,5 παραβόλου), για να μείνει υπόλοιπο δόσεων (0,80 Α-Παράβολο)/2, που πλέον συμψηφίζεται.

Τελικό ποσό προστίμου  : 0,64 Α-(0,80 Α-Παράβολο)*0,50     ή       0,192 Α+0,048 Α +0,5 Παραβόλου

                                     0,24 Α +0,50 Παράβολο

 

π.χ. Πρόστιμο 10.000 €, Παράβολο 500 €, λόγω εξαμήνου 8.000 €, λόγω 30 % & ΜΣΕ 0,80*8000=6400 €

Πληρώνεται το 30 % , ήτοι 1920 . Το υπόλοιπο ποσό των δόσεων θα μπορεί να συμψηφιστεί, ήτοι ποσό 4480 

Μέγιστο ποσό συμψηφισμού (έστω έκπτωση 50%) λόγω στατικής ενίσχυσης (8000-500)*0,50=3.750 €

Υπόλοιπο ποσό πληρωμής 4.480-3750=730 €, το οποίο και πληρώνεται.

Γίνεται συμψηφισμός του απομένοντος ποσού για πληρωμή των 3750 €.

Τελικό ποσό προστίμου : 1920 +730= 2650 €,

 

Διαφορετικά το πρόστιμο υπολογίζεται :            0,24*10.000 +0,50*500 =2.650 €

 

 

Edited by aias500
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως κακώς αφαιρείς το παράβολο από το πρίστιμο όταν κάνεις την μείωση λόγω ΜΣΕ

Μάλλον το αποτέλεσμα είναι ΠΑΡΑΒΟΛΟ+0,16Α

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ο νόμος δεν το αναφέρει, το αναφέρει όμως το portal του ΤΕΕ στο εγχειρίδιο διαφορών 4178 και 4495 :

7. Πρόσθετα Στοιχεία

«Αριθμός μετρητή ρεύματος» (νέο πεδίο): Συμπληρώνεται προαιρετικά.

..........................................................................................................................

«Εισαγωγή εξόδων / Έξοδα εργασιών προσαρμογής»: Κατά την καταχώριση του ποσού εμφανίζεται νέο πεδίο «Σεισμική επικινδυνότητα περιοχής» με τιμές 1, 2 ή 3, ώστε να εφαρμόζεται μέγιστο όριο έκπτωσης από το σύστημα 30, 50 ή 60% επί του προστίμου, μη συμπεριλαμβανομένου του παραβόλου, ανάλογα με την επιλεγμένη τιμή (βλ. αρθ. 102, παρ. 6).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.