Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Εννοείς τη δήλωση περί ταυτόσημου σχεδίου με αυτό που έχει αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι!Εγώ έγραφα ότι είναι ταυτόσημο με αυτό που θα αναρτηθεί, αλλά μου είπε χτες ένας συνάδελφος ότι πρέπει να γράφουμε ότι είναι ταυτόσημο με αυτό που ΕΧΕΙ ΗΔΗ αναρτηθεί....γι αυτό ρωτάω αν το έχετε να το πάρω copy paste!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ορθώς σου μετέφερε ο συνάδελφος. Αυτό ισχύει στο ν. 4495. 

Αναγράφεις το εξής. Το παρόν σχέδιο συνοδεύει την με α/α .....δήλωση υπαγωγής και είναι ταυτόσημο με αυτό που έχει αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων ν. 4495/17 του ΤΕΕ σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!

Αν έχεις κάνει οριστική υπαγωγή δεν μπορείς να ακυρώσεις κάποιο αρχείο;
Δεν μου το επιτρέπει και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για bug ή αν δεν επιτρέπεται από το ίδιο το σύστημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά και σε σένα, δεν επιτρέπεται από το σύστημα. Η λύση ειναι να γυρίσεις την δήλωση σε υπαγωγή πληρώνοντας 10Ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, domerg87 said:

Αν έχεις κάνει οριστική υπαγωγή δεν μπορείς να ακυρώσεις κάποιο αρχείο;
Δεν μου το επιτρέπει και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για bug ή αν δεν επιτρέπεται από το ίδιο το σύστημα.

Δεν είναι σφάλμα συστήματος. Ισχύει ότι αναφέρει παραπάνω ο Άκης. 

Αναγράφεται και στο εγχειρίδιο χρήσης ηλεκτρονικών  αιτημάτων μεταβολών Ν. 4495 στη σελίδα 4.

•  Επαναφορά δήλωσης από "Περαιωμένη" σε "Οριστική υπαγωγή" 
Διαθέσιμο: σε «Περαιωμένη» 
Αφορά:  δηλώσεις  στις  οποίες  απαιτείται  υποβολή  αρχείων  που  εκ  παραδρομής  δεν 
επισυνάφθηκαν. 
Υ.Δ. μηχανικού: Γνωρίζω τη διαδικασία που περιγράφεται στο αρθ. 2, παρ. 2β της ΚΥΑ 
27454/2631,  ΦΕΚ  3976/14-11-17.  Αναλαμβάνω  την  ευθύνη  οποιασδήποτε 
τροποποίησης και της ενημέρωσης κάθε παραλήπτη (ιδιώτη, Δημ. Αρχή κλπ) που έχει 
λάβει στοιχεία της δήλωσης.  
Ενέργεια:  επιστροφή  της  δήλωσης  σε  «Οριστική  υπαγωγή».  Παρέχεται  ΜΟΝΟ  η 
δυνατότητα προσθήκης αρχείων.  

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ:  Η  ακύρωση  αρχείων  δεν  είναι  εφικτή  στην    «Οριστική  υπαγωγή».  Στην 
περίπτωση αυτή θα πρέπει να υποβληθεί το αίτημα «Επαναφορά δήλωσης σε Υπαγωγή». 

ΠΡΟΣΟΧΗ:  Για  τη  διεκπεραίωση  του  αιτήματος  απαιτείται  η  εξόφληση  ποσοστού 
ανταπόδοσης 10€ (αρθ. 9, παρ. 2 της ΚΥΑ) μέσω πιστωτικής κάρτας (άμεση εξόφληση) 
ή τραπεζικής εντολής. Ανεξόφλητα αιτήματα θα απορρίπτονται αυτόματα 10 ημέρες 
μετά την υποβολή τους.  

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς, όταν έχει πληρωθεί παλιότερα πρόστιμο αυθαιρέτου (που αφαιρείται απο το σημερινό)

το σύστημα υπολογίζει την έκπτωση 10%  της καταβολής του 30%, πριν ή μετά την αφαίρεση των παλιότερων προστίμων?

Και το 30% που πρέπει να καταβληθεί είναι του αρχικού ποσού ή του εναπομείναντος?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω τακτοποίηση εκ μέρους του ιδιοκτήτη ως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος. Φυσικά δεν έχω ποσοστά ιδιοκτησίας στο ακίνητο.

Πως τα καταχωρώ στο ΤΕΕ στους ιδιοκτήτες ?

Βάζω τον ιδιοκτήτη (με αιτών) και εμένα ως αιτών. Αλλά δεν μπορώ να μου βάλω "0" ποσοστό ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.