Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

αρα θελουν να κανουν διανομη  στο "κοινο και εξ αδιαιρετου" [δεν λες τι πηραν] και να παρουν δυο ρολογια.

Αρα,  πριν θα κανουν συσταση και μετα διαχωρισμο,  αρα θες βεβαιωση και αδεια

αρα

να μιλησεις και με τον λογιστη

 

Link to comment
Share on other sites

Πηραν αδιαίρετα (99%) ενα διώροφο 60+60=120τ.μ. (Ισόγειο με άδεια του 78, προσθήκη ορόφου το 89)

Ο πελάτης μου πήγε στη ΔΕΗ και πλήρωσε 300€ για τον διαχωρισμό.

Η ΔΕΗ του ζήτησε άδεια. Έπειτα πήγε στην ΥΔΟΜ. Η οποία κατόπιν αυτοψίας

διαπίστωσε αυθαιρεσίες. Εγω μπαίνω στο κομμάτι ρύθμισης. Δλδ ρυθμίζω ενα εξ αδιαιρέτου

οικόπεδο και όταν πληρωθεί η δήλωση του δίνω τη βεβαίωση περαίωσης οριστικής υπαγωγής.

Που μπορεί να κολλησει το θέμα?

Απο τη μεριά μου όπως το βλέπω το θέμα ρύθμισης δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Δλδ τουλάχιστον η δική μου δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

αρα

εχουν  κληρονομησει εξ αδιαιρετου αυτα που εχουν  και δεν εχει γινει συσταση ΟΙ

Ρυθμιζεις το κτισμα ολοκληρο  με τις αυθαιρεσιες του.

δινεις βεβαιωση

κανουν συσταση ΟΙ και διανομη ανα όροφο.

Μιλας με τον συμβ/φο...θα χρειαστει καποιες βεβαιωσεις και κατοψεις και χιλιοστα για τις ΟΙ και -πιθανον και χιλιοστα- για τον  "αέρα"

υγ

δεν καταλαβα αυτο 99%  τι σημαινει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν εχω δεί τίτλο αλλά τον έχω...ακούσει..

Αν δε γίνει σύσταση και το δεχτεί η ΔΕΗ ώς είναι?

Δλδ δε γίνεται να χτίσω εγώ ενα 3 όροφο με 2 διαμερίσματα ανα όροφο, δίχως σύσταση

και να ζητήσω απο την ΔΕΗ 1 ρολόι σε κάθε διαμέρισμα?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

δεν γινονται αυτα...

πρεπει να μετρηθουν απο μηχανικο,  να γινουν οι τακτοποιησεις....να δοθει βεβαιωση

να δοθουν εμβαδα για τα ΤΑΠ, δημοτικα τελη κλπ.

 

Καιρος ειναι να νοικοκυρευτουν και να μην ειναι "στο χυμα"...

 

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο το τελευταίο μου edit στο αμεσως προηγούμενο σχολιό μου.

Αφου θα δηλωθούν κατα το διαχωρισμό τα σωστά τ.μ του καθενός ενώ επίσης η ρύθμιση θα γίνει 

έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

τί  να δω ????

αλλο αν χτιζεις σημερα  και εχεις αδειες και κατοψεις και ελεγκτη δομησης

και αλλο να μιλας για κτισματα πριν 20 χρονια.

Να τακτοποιησουν τα κληρονομικα τους

κι αμα θελουν κατοψη με εμβαδα  απο σενα θα πρεπει πρωτα να κανουν τακτοποιηση.

Ο Δημος θελει παντοτε συμβολαιο.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

laxanos

Κατά πάσα πιθανότητα η τελευταία άδεια φαινόταν να μην έχει κλείσει. Αυτοί θα είχαν πάρει ρολόι ΔΕΗ (ρευματοδότηση) για το ισόγειο και ο όροφος έχει το ίδιο ρολόι.

Αν μιλούσαμε για νέα άδεια μπορούσε να θεωρηθεί για ξεχωριστό λειτουργικά χώρο (πχ να κλείσει για τον όροφο αν είχε εξωτερική σκάλα και το ισόγειο να ήταν στους σοβάδες ημιτελές).

Εσύ θα δώσεις μια βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα και θα αναφέρεις στην τεχνική έκθεση νόμιμες και τακτοποιημένες επιφανειες ανά στάθμη, χρήση και μια μικρή περιγραφή αν ο όροφος διαχωρίζεται λειτουργικά με το ισόγειο. 

Το αν η ΔΕΗ αποδεχθεί να υπάρξουν δυο παροχές σε μια αυτοτελή οικοδομή θα πρέπει να το ρωτήσεις. Αλλιώς ισχύει ότι έγραψε ο Δημήτρης (σύσταση οριζόντιων). Από την άποψη του νοικοκυρέματος του ακινήτου θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γίνει Π.Σ.Ο.Ι, αφού θα έχεις έτοιμες κατόψεις, τοπογραφικό και το μόνο που μένει είναι να κάνεις και έναν απλό πίνακα χιλιοστών.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Oντως η τελευταία άδεια δεν έχει σφραγίδες πλην μιας 5ετής παράτασης που είχε πάρει.
Έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις όμως.
Εγώ αρχικώς θα κάνω τη ρύθμιση των όποιων αυθαιρεσιών με την ιστορία του ιδιοκτησιακού ως έχει σήμερα. Κατόπιν θα κλείσω 
τη δήλωση με τα απαιτούμενα αρχεία τα δικά μου. Στην ΥΔΟΜ άλλος μου ανέφερε ότι με την οριστική υπαγωγή και την βεβαίωση για σύνδεση 
με τα δίκτυα πάει απευθείας ΔΕΗ, ενώ άλλος ότι θα πρέπει να πάει με την οριστική υπαγωγή να πάρει από την ΥΔΟΜ σφραγισμένο έντυπο και μετά να πάει
στη ΔΕΗ. Αυτο δεν ξέρω ποιό απο τα 2 είναι το πιό ορθό. Πάντως, πρόκειται για λειτουργικά ανεξάρτητο όροφο από ισόγειο. Σίγουρα το να προηγηθεί σύσταση είναι η πιό
σωστή κίνηση αλλά δεν συννενοήσε εύκολα.....Επίσης, πιο πολύ πλέον με νοιάζει εγώ να είμαι καλυμμένος πλέον..

 

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση για σύνδεση  με τα δίκτυα εξάγεται ακόμη και με την πληρωμή της πρώτης δόσης. Εσύ είσαι καλυμμένος στο σκέλος της τακτοποίησης ενεργώντας κατά το νόμο. Το αν η ΔΕΗ χορηγήσει δεύτερη παροχή ας το ρωτήσουν από τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.