Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Λοιπόν, αυτό το θέμα με είχε ταλαιπωρήσει πάααρα πολύ μια φορά επί 4178 όπου συνέβαινε ακριβώς το ίδιο.

Αν θέλετε ανοίξτε μια δήλωση οριστική με αυθαιρεσίες και μια δήλωση οριστική χωρίς αυθαιρεσίες που έγινε μόνο για την έκδοση βεβαίωσης. Θα διαπιστώσετε ότι δεν είναι ίδιες! Η δήλωση με αυθαιρεσίες στην 1η σελίδα πάνω πάνω γράφει "βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στο Ν.4178 για το παρακάτω ακίνητο" ενώ στην τελευταία σελίδα έχει σφραγγίδα και υπογραφή του Στασινού. Η 2η δεν έχει τίποτα από αυτά τα 2. Εν τέλει μου φαίνεται λογικό διότι στην πρώτη περίπτωση έγινε πράγματι μια διαδικασία (τακτοποίηση) η οποία βεβαιώνεται ότι ολοκληρώθηκε. Στη 2η περίπτωση δεν έγινε απολύτως καμια διαδικασία, απλώς καταχωρήθηκε μια δήλωση με κενά στοιχεία για καθαρά συστημικούς λόγους με σκοπό να βγεί μια βεβαίωση. Κι εγώ δεν είχα ποτέ προσέξει τη διαφορά μέχρι που μου έτυχε περίπτωση μεταβίβασης όπου η συμβολαιογράφος δε δεχόταν με τίποτα τη βεβαίωσή μου γιατί η σχετική δήλωση δεν έγραφε περαίωση! Ματαια προσπαθούσα να της εξηγήσω τη διαφορά και ότι αυτό που θα έπρεπε να τους αφορά είναι η βεβαίωση και όχι η δήλωση την οποία δεν έχουν και την ικανότητα να ελέγξουν. Μέχρι που με κατηγόρησε για παραποίηση στοιχείων και ψευδείς δηλώσεις διότι αφού το σύστημα τα βγάζει έτσι και εσύ μου τα φέρνεις αλλιώς άρα τα έχεις επεξεργαστεί με photoshop και άλλα τέτοια χαριτωμένα! Μάλιστα μου είπε ότι και άλλοι μηχανικοί με τους οποίους συνεργαζόταν τη διαβεβαίωσαν ότι η δήλωσή μου σίγουρα είναι πλαστή αφού δε γράφει πάνω περαίωση! Μετά από 3 μήνες ταλαιπωρίας αλλάξαμε συμβολαιογράφο. Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο αν τα παραπάνω επιχειρήματα δεν πιάσουν.

Edited by danaikaterina
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι "λάθη" των δημιουργών του σύστήματος, λόγω βιασύνης ή απλώς ...."φιλοσοφίας δε βαριέσαι"!

Θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, ..."σε άλλο περιβάλλον και με άλλη διαδικασία" να εκδίδονταν οι βεβαιώσεις και σε άλλο κ.λπ. οι δηλώσεις....

Αυτό όμως ήθελε .....χρόνο, χρήμα, γνώσεις!

Τις γνώσεις τις είχαν, το χρόνο και το χρήμα .....άστα καλύτερα!

Κι αφού αυτό έγινε με τον 4014, ξανάγινε με τον 4178 και ξαναμαναξανάγινε με τον 4495.....

Ίδιο θα είναι και με τον 6666... όποτε κι αν έλθει αυτός......

Θ' αλλάξει (υποθέτω) όταν καταργηθούν οι βεβαιώσεις εγγραφής εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο κι αντικατασταθούν από το "Πιστοποιητικό ηλεκτρονικής ταυτότητας" αυτού.

Δηλαδή, .....τρία πουλάκια κάθονταν!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσατε ότι το κουτάκι με την συμφωνειθήσα αμοιβή μηχανικού πλέον στην οριστική υπαγωγή κλειδώνει? Στον 4178 αυτό μπορούσε να αλλάξει και εκ των υστέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, μπορούν να κάνουν τροποποιήσεις στο σύστημα ώστε να διορθωθούν αυτά τα λάθη ή αυτό είναι και τέλος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ανακοίνωση του ΤΕΕ:

 

Η διαδικασία ηλεκτρονικής μεταφοράς δηλώσεων του ν. 4178/13 στον ν. 4495/17 και η δυνατότητα υποβολής αιτημάτων τροποποίησης δηλώσεων του ν. 4495/17 θα ξεκινήσουν εντός 30 ημερών από την 14η-11-17, ημερομηνία έναρξης ισχύος της ΚΥΑ 27454/2631.

Link to comment
Share on other sites

Πιο κατω στην ανακοινωση του ΤΕΕ λεει:

 

Δηλώσεις υπαγωγής στον ν. 4178/13 δύνανται να ολοκληρωθούν χωρίς να μεταφερθούν στον ν. 4495/17, εντός προθεσμίας δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17. Το χρονικό αυτό διάστημα, το σύστημα θα είναι σε πλήρη λειτουργία υπό τις προϋποθέσεις του ν. 4178/13, προκειμένου να υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής στον ν.4178/13.

 

Εδω τωρα εννοει οτι μπορουμε να κανουμε οριστικη υπαγωγη και εκδοση της βεβαιωσης απευθειας απο τον 4178?? η οριστικη υπαγωγη και επειτα νεα δηλωση στον 4495 αναφερομενη σ αυτη του 4178 ωστε να εκδοσουμε τη βεβαιωση απο κει??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εφόσον έχει γίνει υπαγωγή (πληρωμένο παράβολο) στο ν. 4178  μπορεί να γίνει οριστική δήλωση με έκδοση βεβαίωσης στο ν. 4495 και αναγραφή στα σχόλια του α/α και ηλεκτρονικού κωδικού δήλωσης ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως για να εκδοθεί βεβαίωση μέσα από τον Ν4495 πρέπει να έχει γίνει τουλάχιστον η καταβολή του 30% του ειδικού προστίμου. Α82§2ζ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.