Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω να σας κάνω μια ερώτηση έχω δήλωση με τον 4178/2013 την οποία την έχω σε οριστική υπαγωγή!
Η δήλωση αυτή είχε:

1 λοιπή παράβαση λόγω συνένωσης διαμερισματων --> 500 ευρώ
2 λοιπές παραβάσεις λόγω διαμόρφωσης ακαλύπτου--> 1000 ευρώ 

1 παράβαση κατηγορίας 1 προ του 75  ---500 ευρώ

και μια παράβαση κατηγορία 4 για 3 τ.μ εξωτερικό wc -150 ευρώ.

Το συνολικό πρόστιμο είναι 2150.

Θέλει ο πελάτης μου να κάνει τώρα σύμβολαια και όπως έκανα την έκδοση της βεβαίωσης παρατήρησα ότι στο επισυναπτόμενο σχέδιο είχα κάνει λάθος στις πράξεις και νομιμοποίησα 0,15 τ.μ. λιγότερα!

Ο υπάλληλος στην εφορία το παρατήρησε στον έλεγχο με την παλιά άδεια(πάμε για σύσταση νέας οριζόντιας ). 

Το ερώτημα μου είανι το εξής:
Αν ανοίξω την αίτηση για ν βάλω νέα κατοψη και διορθώσω αυτά τα 0,15 τ.μ. ο επαναυπολογισμός του προστίμου θ α γίνει με  την λοιπή παράβαση στα 500 ευρω που ίσχυε στον 4178 ή στα 250 που ισχύει στον 4495??? Γτ αν πάει με τα δεδομένα του 4495, τότε το πρόστιμο είναι κατά 1000 ευρώ μικρότερο ήτοι >20% και περνάω από έλεγχο! Γνωρίζετε κατι συνάδελφοι γι'αυτο, σας έχει προκύψει τέτοια αλλαγή?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις την απορία προτείνω να στείλεις ένα εμαιλ στο [email protected] και να τους εξηγήσεις την κατάσταση και τι θέλεις να κάνεις ώστε να πάρεις μια επίσημη απάντηση. Γενικά αν η δήλωση ανοίξει και κλείσει στον 4178 τα πρόστιμα θα παραμείνουν αυτού του νόμου και όχι του 4495, αλλά όπως είπα επικοινώνησε με το τεε για να σε καθοδηγήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4178 έχει πλέον ολοκληρώσει τη "ζωή" του. Τίποτα από όλα αυτά δεν μπορείς και δεν είναι νόμιμο να κάνεις. Μεταφέρεται η δήλωση στον Ν.4495, αναπροσαρμόζεται στις απαιτήσεις αυτού, διορθώνεις ό,τι θέλεις, οριστικοποιείς και εκδίδεις τη βεβαίωση για τη σύσταση του εμπράγματου δικαιώματος επί του ακινήτου. Δυστυχώς είναι μονόδρομος....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ρώτησα το helpdesk και μου απάντησαν πως μπορώ να επεξεργαστώ την δήλωση και αφού δεν υπάρχει αλλαγή του προστίμου άνω ή κατω του 20% δεν θα έχω θέμα, τα δε πρόστιμα υπολογίζονται με τον 4178!

Edited by Megapad
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες σου λένε!!! Ζήτα το γραπτώς!! Νομικά δεν είσαι κατοχυρωμένος αν ενεργήσεις με τον τρόπο που σου λένε.....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον το λέει το helpdesk προχώρησε με αυτόν τον τρόπο προσεκτικά προσεκτικά μην κάνεις ενέργειες που μπορεί να σε εκθέσουν. Δοκίμασε και όπου έχεις κάποια αμφιβολία ξαναρώτησε.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι ρώτησα το helpdesk και μου απάντησαν πως μπορώ να επεξεργαστώ την δήλωση και αφού δεν υπάρχει αλλαγή του προστίμου άνω ή κατω του 20% δεν θα έχω θέμα, τα δε πρόστιμα υπολογίζονται με τον 4178!

Το χω κανει και γω προσφατα..ουδεν προβλημα..εως τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Έχω περίπτωση τακτοποίησης στο ίδιο οικόπεδο 2 αδερφών που έχουν 2 οικοδομές σε επαφή με μεσοτοιχία και έχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες.Μπορώ να κάνω κοινή δήλωση και για τους 2 και για τις 2 οικοδομές?Στο οικόπεδο είναι ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου 50%Να σημειώσω ότι δεν αλλάζει το ποσοστό υπέρβασης επιτρεπόμενης δόμησης/κάλυψης είτε πάω να συγκρίνω με τη συνολική επιτρεπόμενη είτε με το ποσοστό του καθενός.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι υπαρχει συσταση καθέτων ...

Αρα,  καθε ενας παει μονος του

Γενικα, παντως,  αποφευγουμε την "κοινη δηλωση"

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύσταση καθέτων και το θέμα είναι ότι έκανα τη βλακεία και προχώρησα σε κοινή δήλωση..Απαγορεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.