Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ – Διαδικασία επανόδου του μηχανικού ως μέλος του ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Αφορά δηλαδή σε   επάνοδο στο ΤΕΕ αυτοαπασχολουμένων μηχανικών μετά από κλείσιμο βιβλίων ΔΟΥ και διαγραφή τους από τον ΕΦΚΑ ; ...

 

Αυτοί τότε θα μπορούν να εργαστούν θεωρώ ΜΟΝΟ σε υπαλληλική μορφή εξαρτημένης εργασίας, να μετέχουν σε άμισθες επιτροπές, αλλά που θα είναι ασφαλισμένοι όμως ;...

τι προβλέπεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως μας ενεγραψαν ερημην στο ΤΣΜΕΔΕ, ετσι εχουμε γραφτει ερημην και στα μητρωα μηχανικων της -τεως- Νομαρχίας μας, νυν Περιφερειας.

Μα καλα μονο εγω εχω διαγραφει και ακομα παρακολουθώ το site;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

... αυτομάτως διεγράφη από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ;

χωρίς να το έχω τσεκάρει μεν.... αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτόματη διαδικασία κλείνεις βιβλία, σε διαγράφουν απο επιμελητήρια και ασφαλιστικό φορέα.... (Δηλαδή ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ) ....

 

Ειδικά για το ΤΕΕ το θεωρώ απίθανο να συμβεί αυτό, μη ξεχνάμε ότι διατηρούμε και τον τίτλο μας με βάση την Ακαδημαική μας ταυτότητα με την ειδικότητα μας. Ακόμα κι όταν σταματάμε να είμαστε ενεργοί στο ΤΕΕ παραμένουμε ως επίτιμα μέλη (ή κάτι ανάλογο δεν το ξέρω καλά)

 

Υ.Γ

Για το όταν είμαστε "συγχωρημένος" κι αυτό δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως, λόγω κατάθεσης χαρτιών συνταξιοδότησης, τίποτα δεν έγινε αυτόματα (κλείσιμο βιβλίων, δήλωση παύσης επαγγέλματος στην περιφέρεια. κλεισιμο ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ).

 

 

Και είμαι παρακαλώ ομότιμο  μέλος και όχι επίιτιμο!!! (οποία τιμή)!!!! :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Βιβλία εφορίας μπορείς να κλείσεις, αυτό δεν σε διαγράφει από το ΤΕΕ, ούτε από το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ. Απλά σε καθιστά "μη επιτηδευματία" τίποτε άλλο δεν συντρέχει με αυτό. Μπορείς να εργαστείς τότε (όπως προείπα) ως υπάλληλος με μισθοδοτική κατάσταση , όχι "μπλοκάκι".

Link to comment
Share on other sites

Τότε πιο το νόημα να κλείσεις βιβλία αν πρέπει να συνεχίζεις να πληρώνεις εισφορές;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν το επιθυμείς θα διαγράφεσαι κι από τον ΕΦΚΑ και δε θα πληρώνεις εισφορές. Μόνο συνδρομή στο ΤΕΕ θα πληρώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.