Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Οδηγός Αναζήτησης θεμάτων και αρχείων για τον Ν.4495/17


Recommended Posts

Έγιναν και στον όροφο, η οικοδομή έχει κατασκευαστεί μικρότερη σε σχέση με την άδεια.

Είναι αποθήκη και έχει όντως δική της είδοδο. Υπάρχει όμως είσοδος και από τον χώρο που αναφέρω εγώ ως κοινόχρηστο.

Να ρωτήσω κάτι άλλο, εάν δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, και πάλι για τροποποίηση της σύστασης δεν απαιτείται συναίνεση, αφού έχει μεγαλώσει η άλλη ιδιοκτησία εις βάρος της δικής μου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αυτο ψαχνουμε,

-αν δεν ειχε προσβαση  το καταστημα, τοτε η εισοδος και η σκαλα  θα ηταν ιδιοκτησια του ανωγειου...

Αλλα, με δεδομενο οτι υπαρχει εισοδος  για το καταστημα  και απο το εσωτερικο της οικοδομης-"διαδρομο"

αρα ειναι κοινοχρηστος.

δες τα συμβολαια τι γραφουν σαν περιγραφη.

 Τελικα  εχεις ενα ολοκληρο μικροτερο κτιριο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, απλά εμένα με αφορά μόνο το ισόγειο.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν για τη μεταβίβαση απαιτείται η συναίνεση ή όχι, εάν έχει αλλάξει κάτι στον Ν4495. Το έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να υπαρχει απαντηση, μεχρι  να  δεις τα συμβολαια της συστασης

και τις κατοψεις.....τι τελος παντων ειναι αυτη η εισοδος και ο διαδρομος και σε ποιον ανηκουν και ποιος και πόσο "μπηκε" στον διπλανό.

Κατα τα λοιπα, υπαρχει

- η  εγκ. 3 παρ. 23, οταν δεν εχει κατασκευασθει "τμημα του κτιριου" που δεν επηρεαζει...κλπκλπ.

- αλλά και το Α 81 /3/δ

γι'  αυτα, θα χρειαστουμε βοηθεια.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 6 months later...

Μια ερώτηση αρχαρίου: ο Ν 4495 αντικαθιστά τον Ν 4178 ή τον συμπληρώνει; Δηλαδή αρκεί/πρέπει να δουλεύω ΜΟΝΟ βάσει του 4495 εφ' όσον είναι ο πιο επίκαιρος; Ή πρέπει να συμβουλεύομαι όλη τη νομοθεσία που έχει υπάρξει σχετικά με τα αυθαίρετα; Αυτό με απασχολεί και με άλλους νόμους πχ ΓΟΚ και ΝΟΚ, υγειονομικές διατάξεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα οι νόμοι έχουν (και οφείλουν να έχουν) μια συνέχεια. Οπότε σίγουρα για εμάς που έχουμε δουλέψει πολλούς νόμους στη σειρά έχουμε μια εμπειρία στο "πνεύμα" των νόμων. Σήμερα ισχύει ο ν. 4495/17 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οπότε δηλώσεις υπαγωγής θα κάνεις σύμφωνα με αυτό το νόμο. Θα δεις όμως στα σχετικά θέματα που έχουμε ανοίξει για να συζητάμε τα επιμέρους άρθρα και περιπτώσεις, ότι κάνουμε πολύ συχνά αναφορά στον προηγούμενο νόμο 4178 προκειμένου να καθορίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα τα "θολά" σημεία του νόμου αντιπαραβάλλοντας τις περιπτώσεις με τι όριζε και πως το όριζε ο προηγούμενος νόμος και οι εγκύκλιοι που είχαν βγει τότε. Ανάλογα μπορούμε να σκεφτούμε και για τους οικοδομικούς κανονισμούς, αλλά φυσικά σήμερα ο ΝΟΚ είναι σε ισχύ και με αυτόν πρωτίστως πρέπει να ασχοληθείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ρυθμίσεις του ν.4495/17, υπάρχει και το παρακάτω από την εγκ. 2:
<<Τέλος, πέραν των ανωτέρω κατ’ άρθρο διευκρινίσεων, σημειώνεται ότι εξακολουθούν να ισχύουν διευκρινίσεις, οδηγίες και κατευθύνσεις που έχουν δοθεί σε προγενέστερες εγκυκλίους του Υπουργείου για τις υπαγωγές με τις διατάξεις των νόμων ν.4014/11 και ν.4178/13, εφόσον δεν ορίζονται διαφορετικά στην παρούσα και δεν αντίκεινται στις διατάξεις του ν.4495/2017, όπως εκάστοτε ισχύει.>>
Υπάρχουν κάποια ζητήματα που ρυθμίζονται από τις εγκυκλίους των προηγούμενων νόμων, βασικά από αυτές που αφορούν τον ν.4178/13. Είναι λίγα αυτά δεδομένου ότι σχεδόν όλες οι "παλιές" διευκρινίσεις  εμπεριέχονται στην εγκ. 2.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα. υπάρχει ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου? πρόκειται για μια τυπική αυθαίρετη επέκταση δωματίου σε κατοικία,  κατασκευής μετά το 1990 κατηγορία 4 και απαιτείται τεχνική έκθεση.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.