Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Οδηγός Αναζήτησης θεμάτων και αρχείων για τον Ν.4495/17


Recommended Posts

καλησπέρα. υπάρχει ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου? πρόκειται για μια τυπική αυθαίρετη επέκταση δωματίου σε κατοικία,  κατασκευής μετά το 1990 κατηγορία 4 και απαιτείται τεχνική έκθεση.  

Καλημέρα. Δεν το βρίσκω. Θα μπορούσατε να το επισυνάψετε ή να μου δώσετε το Link?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο ρυμοτομειται και αφήνει 2 χωριστά οικόπεδα στα οποία υπάρχουν αυθαιρεσίες. Πρέπει να κάνω δύο ξεχωριστές δηλωσεις; 

Link to comment
Share on other sites

απο τί "ρυμοτομειται"?  Σε ποιό  στάδιο ειναι η διαδικασία?

Υπαρχει καποιο ΦΕΚ.....έχει γινει μεταγραφη της   σχετικής πράξης?

 
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιό σχέδιο πριν 1983 .Είχε ένα μεγάλο οικόπεδο και ο δρόμος που προβλέπεται το χώρισε σε δύο αλλά ο δρόμος είναι αδιανοικτος.Δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εϊχα κάνει 3 τακτοποιήσεις αυθαιρέτων μς τον πρώτο νόμο που είχε βγει. Σήμερα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα αυθαίρετα από ποιον νόμο πρέπει να ξεκινήσαει να διαβάζει τελειώνοντας στον 4495;

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2020 at 8:43 ΜΜ, papg said:

Οι δυο παλαιότεροι(4014 και 4178) έχουν καταργηθεί πλήρως;

Από την ισχύ του 4495 καταργούνται όλοι οι προηγούμενοι ( πλήρως ) . Υπάρχει μόνο δυνατότητα μεταφοράς δηλώσεων από 4178 στον 4495 .

 

On 4/6/2020 at 8:57 ΠΜ, janna said:

Οικόπεδο εντός σχεδίου το οποίο ρυμοτομείται και αφήνει 2 χωριστά οικόπεδα στα οποία υπάρχουν αυθαιρεσίες. Πρέπει να κάνω δύο ξεχωριστές δηλώσεις; 

Η ρυμοτομηση του οικοπέδου είναι προγενέστερη των οικ. αδειών ? Εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια ?

Αν οι οικοδομικές άδειες των κτιρίων εκδόθηκαν με τοπογραφικά 2 ανεξάρτητων οικοπέδων : 2 δηλώσεις

Αν οι οικοδομικές άδειες των κτιρίων εκδόθηκαν σε ενιαίο οικόπεδο πριν την ρυμοτόμηση : 1 δήλωση .

 

Edited by Pavlos33
συγχώνευση συνεχόμενων παραθέσεων-βλ. κανόνες συμμετοχής
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα παρακαλούσα για την βοήθεια σας. Θέλω να υπολογίσω το πρόστιμο και την αμοιβή μου από το ηλεκτρονικό σύστρημα του ΤΕΕ για την εξής περίπτωση: Ισόγεια αποθήκη γεωργικού συναιτερισμού με άδεια του 1980 έχει διαφορετική διαμερισματοποίηση, προσθήκη μεταλλικού παταριού, και διαφορετική διάταξη ανοιγμάτων. Ακόμα η επιφάνεια που περιβάλλεται μια όψη του κτιρίου και το πλησίον πρανές έχει κτιστεί με τσιμεντόλιθους εκατέρωθεν και στο κτίριο λειτουργούν καταστήματα.

Αν έχω καταλάβει καλά είμαι στην κατηγορία 2 αλλά δεν ξέρω πως υπολογίζεται το μεταλλικό πατάρι γιατί δεν υπάρχει στο παράρτημα και θα ήθελα μια γνώμη παρακαλώ  για το κτήσιμο του ακάλυπτου.

Το πατάρι πηγαίνει σαν υπέρβαση δόμησης;

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία". Τα μηνύματά σας συγχωνεύτηκαν. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.