Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Οδηγός Αναζήτησης θεμάτων και αρχείων για τον Ν.4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα,

προσπαθω εδω και ωρα να εκδώσω βεβαιωση μηχανικου με το 4495/2017 για νομιμο κτισμα και μου βγαζει το παρακατω μυνημα:

 

Στα φύλλα καταγραφής πρέπει να υπαρχει τιμή στα πεδία "Κατηγορία, Είδος χρήσης, Αλλαγή χρήσης, Υπέρβαση δόμησης, Υπέρβαση ύψους, Υπέρβαση κάλυψης, Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων, Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο, Παλαιότητα".

 

τι κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ΄ αρχήν έχεις και  δικές μου  ευχαριστίες για την κοινοποίηση της επαφής.

 

Στο συγκεκριμένο  για την απαλλαγή από στατική μελέτη,  το κριτήριο απαλλαγής ΔΕΝ είναι το τι αποτελεί Υ.Δ ή πολεοδομική παράβαση (κλειστοί χώροι ή στέγαστρα κ.λ.π)....

αλλά προφανώς μιλώντας για στατική επιφόρτιση το κριτήριο αφορά στο βάρος....

και τότε ΑΣΦΑΛΩΣ  και τα στέγαστρα και τα κιόσκια θα απαλλάσσουν από στατική μελέτη ως ελαφρύτερα, ....

αφού το 20% θα αφορά ακόμη και σε κλειστό χώρο ο οποίος επιφέρει την κατ΄εξοχήν υπερβάλλουσα στατική-σεισμική φόρτιση.

 

Μην ξεχνάμε το κριτήριο απαλλαγής από το παλαιό παράρτ. Ε΄ του ΝΕΑΚ  με το 10% τότε..... 

ΑΝΤΩΝΗ και λοιποί συνάδελφοι, καλησπέρα. 

Έχω Αυθαίρετο κουβούκλιο κλιμ/σίου που έγινε περί το 2004 σε Πολυκατοικία και το οποίο με βάση τον 4178 το έχω υπολογίσει με Αναλυτικό και έχει ενταχθεί σε δήλωση Κοινοχρήστων μαζί με αρκετές άλλες αυθαιρεσίες. Οι ιδιοκτήτες είναι 2 αδέλφια και θέλουν να αλλάξουν την Σύσταση για να κάνουν αποκλειστικές χρήσεις στο δώμα και στην συνέχεια να πουλήσουν όλες τις Ο.Ι. και μου ζητούν να τους μεταφέρω στον 4495 για να είναι up to date!  Χρειάζεται ΣΤΑΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ για το κουβούκλιο; Πάλι με Αναλυτικό θα πάει...Αν χρειάζεται, θα πρέπει να βρεθεί η Στατική Μελέτη του κτιρίου που άρχισε το 1975 και ολοκλήρωσε το 1981 και εκεί να μπουν τα φορτία του κουβουκλίου; Η Αναθεώρηση αφορά σε αλλαγή ιδιοκτήτη και σε επ΄ αόριστον ισχύ της Άδειας του 1981!   

Link to comment
Share on other sites

πριν αρχισετε να ασχολεισθε με "τροποποιηση της συστασης"  ως προς τις  χρησεις...

 

να δειτε εδω

την παρ. 10

 

σε καλυπτει απολυτως

κουκουτση.pdf

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας ενημέρωση για το πότε θα ενεργοποιηθεί η δυνατότητα αλλαγής από οριστική υπαγωγή σε επεξεργασία.

Έχω μια περίπτωση ενός διαμερίσματος του 1962 στο οποίο δηλώθηκε διαμερισμάτωση και το πρόστιμο φυσικά ήταν 250€+το ΤΕΕ. Αφού συνεννοηθήκαμε με συμβολαιογράφο για τις περιγραφές και την ορθότητα δήλωσα οριστική υπαγωγή τώρα θέλει στη περιγραφή να γράψω για ένα παρακολούθημα μιας αποθήκης 2τμ στο δώμα. Το θέμα είναι πως δεν προχωρά στην αγοροπωλησία η συμβολαιογράφος αν δεν αναφερθεί η αποθήκη. 

Ο πελάτης έχει πληρώσει το 250άρι και ούτως η άλλως δεν διαμορφώνεται διαφορετικά το πρόστιμο με την εισαγωγή της αποθήκης. 

Ποια είναι η γνώμη σας; Είμαι σε αναμονή εγώ, ο αγοραστής, ο πωλητής και η συμβολαιογράφος χωρίς περιγραφή με την αποθήκη δεν προχωρά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.