Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω κατάστημα προς ρύθμιση και μια από τις παραβάσεις είναι η διαμερισμάτωση. Εντός της ιδιοκτησίας υπάρχουν κλιματιστικά που και οι 2 μονάδες είναι εντός της ιδιοκτησίας και αλλαγή συστήματος φωτισμού. Οι γενικότερες διαφοροποιήσεις των Η/Μ εγκαταστάσεων καλύπτονται με την διαμερισμάτωση ή πρέπει να μπουν σε αναλυτικό προϋπολογισμό; 
Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, diangelis said:

 

Έχω κατάστημα προς ρύθμιση και μια από τις παραβάσεις είναι η διαμερισμάτωση. Εντός της ιδιοκτησίας υπάρχουν κλιματιστικά που και οι 2 μονάδες είναι εντός της ιδιοκτησίας και αλλαγή συστήματος φωτισμού. Οι γενικότερες διαφοροποιήσεις των Η/Μ εγκαταστάσεων καλύπτονται με την διαμερισμάτωση ή πρέπει να μπουν σε αναλυτικό προϋπολογισμό; 
 

Η διαφορετική διαμερισμάτωση αποτελεί ξεχωριστή παράβαση στο πληροφοριακό σύστημα. Η λοιπή παράβαση θα αποτελέσει επιπλέον παράβαση. Αυτές ήταν και οι οδηγίες από το ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

σωστα...

και να σημειωσω οτι εμεις αποδεχομαστε την υπαρξη της "διαμερισματωσης"

απλα επειδη την  ανεφερε ο ερωτων   σαν υφισταμενη...

καιτοι δεν μας δοθηκαν λεπτομερειες...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ομως οτι νομικα αναφερεται οτι η διαφορετικη διαμερισματωση αναφερεται ως παραβαση οταν συνοδευεται με τροποποιηση μηχ. εγκαταστασεων. Αν ενας τοιχος μετακινηθει μεταξυ του κοινου τοιχου 2 ιδιοκτησιων σε εναν οροφο, δεν ειναι παραβαση οταν οι μηχ. εγκαταστασεις καμιας ιδιοκτησιας δεν τροποποιουνται.

Φυσικα μιλω για την ανταλαγη λιγων τμ ή εκατοστων του τ.μ. μεταξυ ιδιοκτησιων, δεν λεω αν πχ η μια κατοικια παρει το 40% της αλλης

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω, διαφορετική διαμερισμάτωση που προκύπτει και από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας όπου το ένα μεγάλο κατάστημα "έσπασε" σε 2(και ισχύει) και μια παράβαση κατηγορίας 4  λοιπές παραβάσεις(διαφορετική θέση κλίμακας κλπ) που κάνω αναλυτικό προϋπολογισμό.

Αν έχω διαφοροποίηση στα Η/Μ, τα βάζω στον αναλυτικό ή με καλύπτει η διαμερισμάτωση για την διαφοροποίηση των Η/Μ?

Ζητώ συγνώμη για την προγενέστερη εσφαλμένη διατύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

Σε ερώτημα που έκανα στην κεντρική πολεοδομία Θεσσαλονίκης ο αρχιτέκτονας μου είπε πως κατ' αυτούς η κατάληψη κοινοχρήστου οικοδομής που μετρούσε στη δόμηση της οικ. αδείας είναι διαμερισμάτωση.

Δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερθούν σε μια δήλωση που εκλαμβάνει τα μέτρα ως Υ.Δ. 

Link to comment
Share on other sites

τοτε, σαν υπηρεσια,

να ζητησει επισημως την καταργηση των  διαταξεων του αρθρου 98, που αναφερονται 

-στην επεκταση μιας ΟΙ σε κοινοχρηστα.

-αλλά και στην επεκταση κοινοχρηστων σε βαρος ΟΙ.

[διαμερισματωση, πες του  δεν ειναι.

Αυτο που "αμφισβητειται" -αν αμφισβητειται-  ειναι αν προκειται για  ΑΧ, ΥΔ, κλπ.

Αλλά, αν θυμαμαι καλα, περι αυτου υπαρχει αναφορα στην εγκ. 4...ας μας το θυμισει καποιος..]

]

 

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι εμείς κάνουμε δηλώσεις και αύριο θα ελεγχθούν από υπηρεσίες και ελεγχτες που σύντομα θα έχουν οδηγίες που εμείς κατά την τακτοποίηση δεν είχαμε. Και μας φαίνεται φυσιολογικό όλο αυτό και δεν μιλάει κανείς.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια ΟΙ σε πολυκατοικία του 60. Η υφισταμενη κατασταση ταιριαζει με τα σχεδια της συστασης αλλα υπαρχει η εξης διαφοροποιηση σε σχεση με την αδεια: α) η μεσοτοιχια με το διπλανο διαμερισμα εχει μετακινηθει σε βαρος της ΟΙ που με ενδιαφερει β) ο τοιχος της κυριας εισοδου του διαμερισματος εχει μετακινηθει σε βαρος τους διαμερισματος και εχει μεγαλωσει το πλατυσκαλο του οροφου. Μπορουν/πρεπει αυτα να δηλωθουν σαν διαφορετικη διαμερισματωση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.