Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Η μια παράβαση είναι κλασσική διαμερισμάτωση. Η άλλη που αφορά επέκταση διαμερίσματος προς το κοινόχρηστο πλατύσκαλο είναι ΥΔ ΚΧ. Όμως αν έχει γίνει εκ κατασκευής (υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη) ρυθμίζεται χωρίς να απαιτείται συναίνεση. Αν μιλάμε για εκ κατασκευής επέκταση τότε έχεις αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 (υπό την προϋπόθεση η αποκλειστική χρήση του κτιρίου να είναι η κατοικία) και με 250 Ευρώ παράβολο τακτοποιούνται όλες οι αυθαιρεσίες. Τη Δ.Δ θα την βάλεις ως μια λοιπή παράβαση, αλλιώς δεν μπορείς να την καταχωρήσεις ως κατηγορία 1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Η μια παράβαση είναι κλασσική διαμερισμάτωση. Η άλλη που αφορά επέκταση διαμερίσματος προς το κοινόχρηστο πλατύσκαλο είναι ΥΔ ΚΧ. Όμως αν έχει γίνει εκ κατασκευής (υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη) ρυθμίζεται χωρίς να απαιτείται συναίνεση. Αν μιλάμε για εκ κατασκευής επέκταση τότε έχεις αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 (υπό την προϋπόθεση η αποκλειστική χρήση του κτιρίου να είναι η κατοικία) και με 250 Ευρώ παράβολο τακτοποιούνται όλες οι αυθαιρεσίες. Τη Δ.Δ θα την βάλεις ως μια λοιπή παράβαση, αλλιώς δεν μπορείς να την καταχωρήσεις ως κατηγορία 1.

Pavlos ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Το διαμερισμα δεν εχει καταλαβει κοινοχρηστο, αντιθετα εχει μπει πιο μεσα σε σχεση με την αδεια και εχει μεγαλωσει το πλατυσκαλο για αυτο σκεφτηκα κ αυτο σαν διαμερισματωση. Το σκεφτομαι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το εξής εδώ. Ότι γενικά βάσει εγκ. 3 Ν. 4178 κάτι που κατασκευάστηκε μικρότερο δεν αποτελεί αυθαιρεσία, αν δεν παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις από τη μη υλοποίηση. Όμως πρέπει να συζητηθεί με συμβολαιογράφο για το πως μπορεί να μεταβιβαστεί ένα διαμέρισμα που θα είναι μικρότερο από τους τίτλους του διοτι, αύριο θα εκδόσεις μια βεβαίωση η οποία θα αναφέρει ένα διαμέρισμα τάδε οριζόντια ιδιοκτησία επιφάνειας έστω 78 τμ ενώ στη σύσταση ήταν 80 τμ. Πολεοδομικά πάντως δεν υπάρχει πλέον άλλη αυθαιρεσία πέραν της διαμερισμάτωσης μεταξύ των δυο όμορων διαμερισμάτων.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συσταση φαινονται τα τελικα τετραγωνικα κ φαινεται οτι το διαμερισμα ειναι μικροτερο σε σχεση με το σχεδιο της αδειας. Αρα σκεφτομαι να δηλωσω μονο την διαμερισματωση και απλα στην κατοψη που θα καταθεσω να το δειξω ως εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατανόησα πλήρως αυτό που γράφεις. Εννοείς ότι στην σύσταση φαίνεται η πραγματική κατάσταση; Αν ναι τότε δεν έχουμε καμία επέκταση κοινόχρηστου πλατύσκαλου εις βάρος του διαμερίσματος και ρυθμίζεις όπως λες μόνο τη διαφορετική διαμερισμάτωση. Ο συμβολαιογράφος θα κάνει συμβόλαιο με βάση την επιφάνεια της σύστασης και τη βεβαίωση νομιμότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η υφισταμενη κατασταση ταυτιζεται με το σχεδιο της συστασης. Αρα αφου κ η διαμερισματωση οπως ειναι τωρα φαινεται στην συσταση μηπως δεν χρειαζεται να δηλωθει παρα το γεγονος οτι διαφερει απο το σχεδιο της αδειας;

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα είναι αν έχεις μια επικαιροποιημένη κάτοψη της υπάρχουσας κατάστασης ενταγμένη στον 4495 για να αποκτήσει νόμιμη κάτοψη το διαμέρισμα. Αφου λοιπόν η κάτοψη της σύστασης συμφωνεί με την πραγματικότητα θα χρεώσεις μια διαμερισμάτωση ως παράβαση και θα χρησιμοποιήσεις την κάτοψη ΣΟΙ  ως αποτύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, όταν σε εναν υπόγειο όροφο , με διαφορετικές Ο.Ι αποθήκες και κοινοχρηστο λεβητοστάσιο-κλιμακοστάσιο της οικοδομή, έχουν αλλάξει σχεδόν όλα θέση, το βάζω διαμερισμάτωση και είναι όλα εκ κατασκευής.

 

Η αποθήκη μου ειναι 300τ.μ. στο συμβόλαιο , εγώ μετά την διαμερισμάτωση την βρίσκω 303τ.μ. , αυτά τα 3τ.μ. τα βάζω τίποτα υ.δ με μειωτικό ή αρκεί η διαμερισμάτωση?  Τα κοινόχρηστα έχουν μεγαλύτερο εμβαδόν απο τα προβλεπόμενα της αδείας.

Στην κάτοψη της αδείας μετά απο μετρήσεις μου ,βρίσκω οτι η αποθήκη ειναι μεγαλύτερη , δλδ γυρω στα 310τ.μ.

Η συμβολαιογράφος μου είπε οτι απλά αυτά τα 3τ.μ. δεν θα μεταγραφούν, δε θα αλλάξει η σύσταστη δλδ.

 

Σε σχέση με την κάτοψη σύστασης είναι όντως έτσι, τα κοινόχρηστα ειδικά είναι ίδια, απλά στην πραγματικότητα μπαίνω κάπου 30 πόντους εγώ σε άλλη ιδιοκτησία και αυτή σε άλλα σημεία 30 πόντους.

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ η αποθήκη ειναι όντως αποθήκη, δεν έχει αλλάξει χρήση

Edited by giannour
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, giannour said:

Σε σχέση με την κάτοψη σύστασης είναι όντως έτσι, τα κοινόχρηστα ειδικά είναι ίδια, απλά στην πραγματικότητα μπαίνω κάπου 30 πόντους εγώ σε άλλη ιδιοκτησία και αυτή σε άλλα σημεία 30 πόντους.

 

Αυτό φαίνεται στην κάτοψη της σύστασης;

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , η κάτοψη της άδεια δεν έχει καμμια σχέση με την πραγματικότητα, ειναι περίπου πάνω κάτω όπως της σύστασης, τοσο στα κοινοχρηστα οσο και στις Ο.Ι.

Με την διαφορά οτι κάπου μπαινω εγώ σε μια Ο.Ι και κάπου μπαινει αυτη η Ο.Ι σε μένα όσον αφορά την κατοψη συστασης.

 

Συζητήθηκε και μάλιστα μου ειπε οτι δε θα γίνει τροποποίηση σύσταση σε αυτά τα 3τ.μ.

 

Γενικά εγώ θέλω να ξέρω αν έχω πρόβλημα σαν μηχανικός σε αυτό το θέμα, έχω πάρει υ.δηλώσεις οτι ειναι εκ κατασκευής όλα (που είναι)  .

Ξέρω οτι εμείς συγκρίνουμε με την κάτοψη της αδείας όχι της Σύστασης, αυτό μου ειπανε και στο ΤΕΕ

Διαμερισμάτωση δεν ειναι αυτό? Θέλει τιποτα υ.δόμησης για αυτά τα 3.τ.μ. έξτρα? 

Edited by giannour
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.