Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Ακριβώς αυτό θα ήθελα να αποσαφηνίσουμε, αν αυτό το "μέσα-έξω" φαίνεται και στην κάτοψη της σύστασης, διότι αν δεν φαίνεται τότε έχουμε ένα θέμα καταπάτησης του όμορου διαμερίσματος, οπότε πρέπει να συζητηθεί με την συμβολαιογράφο αυτό πρώτα. 

 

 

Έστω στην άδεια δυο διαμερίσματα όμορα 50 τμ και 50 τμ. Στη σύσταση 60 τμ και 40 τμ. Υφιστάμενη κατάσταση 60 τμ και 40 τμ. Αυτό είναι μια καθαρή περίπτωση διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

 

giannour:

"Στην κάτοψη της αδείας μετά απο μετρήσεις μου ,βρίσκω οτι η αποθήκη ειναι μεγαλύτερη , δλδ γυρω στα 310τ.μ.

Η συμβολαιογράφος μου είπε οτι απλά αυτά τα 3τ.μ. δεν θα μεταγραφούν, δε θα αλλάξει η σύσταση δλδ"

Πες στην συμβ/φο να μην αυτοσχεδιαζει...

[και μην μπερδευεσαι και μην ανακατευεις το "εκ κατασκευης"....διοτι εδώ  δεν εφαρμοζεις το εκ κατασκευής του αρθρου 98.

Διοτι, άλλο είναι η επεκταση σε κοινοχρηστα, οπου, ψαχνεις το "εκ κατασκευής" και  εφαρμοζεις το 98 και αλλο η επεκταση σε  βαρος διπλανης  ΟΙ.

Εσυ εχεις μια αδεια για καποιους χωρους, οι οποιοι στην κατοψη  της συστασης  εγιναν αλλοιως.

Επομενως, κατ' αρχας,  εχεις διαμερισματωση και θα τακτοποιουσες με διαμερισματωση, εφοσον ειχε εφαρμοσθει η κατοψη της συστασης.

Εάν όμως,  η πραγματικοτητα εχει αλλαξει, και άλλα ειναι μεγαλυτερα και άλλα μικροτερα λογω μετατοπισης των μεσοτοιχιων,   τοτε εχεις προβλημα στον τιτλο για τα επι πλεον τμ.που κατελαβες απο τον διπλανο.

Θα κανεις μεν διαμερισματωση, αλλά εσυ οφειλεις να περιγραψεις τις διαφορές και να πεις οτι  θα πεις οτι

η σημερινη κατασταση εχει ως εξης: "το α΄  κατελαβε 3 τμ. απο το β"...το γ"   κατελαβε 8 τμ. απο το δ' κλπ...." 
και ας κανει αυτη το συμβολαιο "οπως θελει και νομιζει"

[με διαφορά 10 τμ. δεν μπορεις να πεις  "περιπου"]

Εγω, παντως, παντως, θεωρω οτι:

 Δεν μπορεις να πουλησεις "310"  χωρις τροποποιηση της συστασης, ούτε "300" με μνεια οτι εχει και άλλα 10 τμ. που τακτοποιηθηκαν. Με ποιό αρθρο ποίου νομου τακτοποιησες αυτα τα 10 τμ.?

[συμφωνω με οσα εγραψε ο παυλος, οσο εγραφα το παρον]

με τις καλησπερες μου

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν έχω πρόβλημα ώς μηχανικός και ώς τακτοποίηση, δε με ενδιαφέρει αυτη τη στιγμή το συμβολαιο αν θα το κανουν.

 

Συναινεση απο ομορο δεν εχω παρει (δεν χρειάζεται) , για ολα ομως εχω παρει υ.δ εκ κατασκευής.

Edited by giannour
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά τα προηγούμενα ποστ και ειδικά αυτο του Δημήτρη με το οποίο συμφωνώ απολύτως. Αυτό που αναφέρεις ως εκ κατασκευής έχει να κάνει με κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο. Δεν είναι αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεσαι,

ουτε "συναινεση" ουτε  "εκ κατασκευης"

εσυ γραφεις οτι

μεταξυ αδειας/συστασης αλλά και πραγματικοτητας υπαρχει διαφορα

Εσυ μπορεις να τακτοποιησεις  την διαφορα μεταξυ αδειας/συστασης

Οχι τις καταληψεις οπου εκανε ο ενας στον αλλον.

Και θα τις γραψεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως απο τους νόμους είχα καταλάβει οτι δεν συγκρίνουμε με κάτοψη σύστασης αλλα την πραγματικότητα με της αδείας.

Στην άδεια φαίνεται απο τις μετρήσεις που έκανα στο σχέδιο μου οτι ειναι 310, στην πραγματικότητα ειναι 303 και η σύσταση γράφει 300.

 

Τι να κάνω εγώ. 

 

Πάντως την έχω κάνει ήδη την τακτοποίηση και αυτό με αγχώνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες καταλαβει "λαθος"

Επίσης, ελεγες για 300 που ηταν 303 και ηταν 310...

τωρα λες οτι εκανες τακτοποιηση ήδη, με συναινεση   ...απο ποιούς και σε ποιό και με βαση ποιές διαταξεις?

τεσπα,

η συγκριση  για την διαμερισματωση γινεται μεταξυ κατοψης αδειας και συστασης.

Για τυχον διαφορες που εγιναν απο μετατοπισεις τοιχων και επεκτασεις σε διπλανα, αυτα

 ειναι "ιδιωτικη διαφορα"...την αποτυπωνουμε  και δεν ανακατευομαστε.

Χρειαζεσαι τιτλο για τα καταληφθεντα και αυτο γινεται με τροποποιηση της συστασης

Και, δεν εχει καμμία σχεση με το 98. Καμμία.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τακτοποίηση χωρίς συναίνεση του όμορου, αλλα έχω την υ.δ εκ κατασκευής όσων αφορά τα κοινόχρηστα.

 

Στην άδεια είναι 310, στην σύσταση 300 και στην πραγματικότητα 303,  

Με βάση αυτό εδώ.

Άρθρο 100

8. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν
που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδο-
μικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχα-
νολογικών εγκαταστάσεων υπάγεται στις διατάξεις του
παρόντος και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφι-
στάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο
καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενή-
ντα (250) ευρώ ανά όροφο, ύστερα από αίτηση οποιου-
δήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχοντας διαβάσει ό,τι ειπώθηκε μετά τη δημοσίευση του 4546, είδα ότι υπήρχαν μερικές αναφορές στις παρακάτω μετατροπές:

4546 Άρθρο 34 Παρ. 28γ:
Στην παράγραφο 2 του άρθρου 82 προστίθεται εδάφιο θ΄ ως εξής:
«θ) εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81 εξαιρουμένων των περιπτώσεων β΄,γ΄, δ΄».

Συνεπώς το 4495 Άρθρο 82 Παρ. 2θ γίνεται:
Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που:
θ) εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 81 εξαιρουμένων των περιπτώσεων β΄,γ΄, δ΄

Και η Παρ. 3α του Άρθρου 81 είναι:
Κάθε κατασκευή που έχει εκτελεστεί κατά παράβαση εκδοθείσας οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, με την οποία δημιουργούνται χώροι κύριας η βοηθητικής χρήσης χωρίς να μεταβάλλονται τα στοιχεία της κάλυψης, της δόμησης, του ύψους και του όγκου του διαγράμματος κάλυψης/δόμησης, και δεν θίγονται στοιχεία του φέροντα οργανισμού

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί η κατάληξη ήταν ότι τα παραπάνω δεν καλύπτουν τη διαμερισμάτωση όσον αφορά έκδοση βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.