Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

με διαμερισματωση

Θα συμφωνησετε να γινει για ολο το  υπογειο και θα μοιρασθουν τα εξοδα των 250 ευρω...συν τα δικα σου...

Αλλως, αν "θα το σκεφτουν" ..... "αν...αν...".

κανεις μονον του πελατη και μετα,  όπως θελουν οι υπολοιποι ας πραξουν...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

gtho

Όπως πολύ σωστά λέει ο Δημήτρης, να κάνουν την διαμερισμάτωση να τελειώνουν. Μικρό το ποσό και ειδικά αν επιμεριστεί σε όλους. Μια κάτοψη θα γίνει και κάθε ιδιοκτήτης που θα συμμετέχει στα έξοδα θα μπορεί να μεταβιβάζει μνημονεύοντας στην βεβαίωση την δήλωση υπαγωγής. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά την έννοια της διαμερισμάτωσης, έχω τακτοποίηση σε διαμέρισμα ίδιο σε τετραγωνικά με αυτό της άδειας με μικροαλλαγές στο περίγραμμα και σε παράθυρα κτλ΄που εμπίπτουν στην Κατηγορία 3. Παρόλα αυτά, το μπάνιο και η κουζίνα βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο απ'ότι δείχνει το σχέδιο της άδειας, αυτό σημαίνει ότι έχουν αλλάξει οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις και άρα έχω και διαφορετική διαμερισμάτωση ή απλά θεωρώ ότι έχω αλλαγή διαρρύθμισης που δεν αποτελεί αυθαιρεσία;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός ορισμός της διαμερισμάτωσης είναι όταν τα σχέδια της ΣΟΙ συμφωνούν με την κατάσταση της ΟΙ όπως είναι σήμερα, αλλά δεν συμφωνούν με τα σχέδια της ΟΑ. Αναφέρω και δύο συνήθη παραδείγματα.  α) Δύο ΟΙ έχουν ανταλλάξει τμ ανα μεταξύ τους , β) Δύο  ΟΙ ενωποιήθηκαν σε μία ,η μία ΟΙ  χωρίστηκε σε δύο.

Αυτό που περιγράφεις εσύ ( .......Παρόλα αυτά, το μπάνιο και η κουζίνα βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο......),   νομίζω ότι είναι αλλαγή διαρρύθμισης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, IoanSiou said:

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά την έννοια της διαμερισμάτωσης, έχω τακτοποίηση σε διαμέρισμα ίδιο σε τετραγωνικά με αυτό της άδειας με μικροαλλαγές στο περίγραμμα και σε παράθυρα κτλ΄που εμπίπτουν στην Κατηγορία 3. Παρόλα αυτά, το μπάνιο και η κουζίνα βρίσκονται σε διαφορετικό σημείο απ'ότι δείχνει το σχέδιο της άδειας, αυτό σημαίνει ότι έχουν αλλάξει οι μηχανολογικές εγκαταστάσεις και άρα έχω και διαφορετική διαμερισμάτωση ή απλά θεωρώ ότι έχω αλλαγή διαρρύθμισης που δεν αποτελεί αυθαιρεσία;;

 

Εφόσον το νόμιμο περίγραμμα του διαμερίσματος (οριζόντια ιδιοκτησία με χιλιοστά) δεν έχει αλλάξει, τότε ισχύει ότι έχεις διαφορετική διαρρύθμιση η οποία δεν αποτελεί εν γένει αυθαιρεσία πλην όμως ο νόμος αναφέρει ότι θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να ενημερώσει το φάκελο της άδειας κατά την ταυτότητα κτιρίων (όταν αυτή ενεργοποιηθεί).

Όμως επειδή συνήθως μια τακτοποίηση γίνεται συνήθως για μεταβίβαση είναι ευκαιρία να εισάγεις την επικαιροποιημένη κάτοψη αποτύπωσης στο σύστημα (στα προαιρετικά αρχεία) ώστε ο ιδιοκτήτης όταν θελήσει να μεταβιβάσει να έχει έτοιμη κάτοψη η οποία να συνοδεύει τη δήλωση υπαγωγής. Θα του βγει σε καλό. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, karanus said:

Ο βασικός ορισμός της διαμερισμάτωσης είναι όταν τα σχέδια της ΣΟΙ συμφωνούν με την κατάσταση της ΟΙ όπως είναι σήμερα, αλλά δεν συμφωνούν με τα σχέδια της ΟΑ.

θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, δε βλέπω από πού προκύπτει ως προϋπόθεση, η ύπαρξη κατ' αρχάς, και η ταύτιση με τα σχεδια της ΣΟΙ.

 

Edited by Largy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Largy said:

θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω, δε βλέπω από πού προκύπτει ως προϋπόθεση, η ύπαρξη κατ' αρχάς, και η ταύτιση με τα σχεδια της ΣΟΙ.

 

επειδη,

αν εχεις στην αδεια  δυο διαμερισματα 60/60 και στην συσταση 70/50

αυτο ειναι  διαμερισματωση και τελειωνεις οριστικα.

Αν ειναι και στην αδεια και στην συσταση 60/60

αλλά στην πραγματικοτητα ειναι 70/50

εδω  δεν βλεπω διαμερισματωση, αλλα καταληψη απο το ενα στο άλλο, δλδ ειναι καθαρα  θεμα εμπραγματου δικαιου,

[ακομα και εαν κάνεις διαμερισματωση για να γλυτωσεις τα προστιμα

πρεπει να γινει τροποποιηση της συστασης ή αγωγη χρησικτησιας  για το καταληφθεν...]

υγ

απάντηση σε ερωτημα

Το αρθρο 98 δεν κανει  καμμια αναφορα για το θεμα αυτο.

Το αρθρο 98 αναφερεται μονον στις επεκτασεις στα κοινοχρηστα και ειναι από μονο του "υπο αμφισβητηση"

ως προς τα οσα θετει, σε σχεση με τα κοινόχρηστα.

 Και,  σωστά,  δεν αναφερεται στις  διαφορές που προκυπτουν μεταξυ ΟΙ και των ιδιοκτητων τους,

ως προς τις "επεκτασεις" του ενος σε βαρος του αλλου.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω την εξής απορία:

Ένα ισόγειο διαμέρισμα εμφανίζεται στη Ο.Α. ότι επικοινωνεί με τον Α όροφο του με εσωτερική σκάλα. 

Στην πραγματικότητα η εσωτερική σκάλα δεν υλοποιήθηκε ποτέ κατά τη κατασκευή.

Είναι το καθένα μια ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, οροφοδιαμέρισμα.

Στη Σ.Ο.Ι. εμφανίζεται πάλι όπως είναι η σημερινή κατάσταση, ως οροφοδιαμέρισμα.

Κάνουμε τακτοποίηση λόγω διαφορετικής διαμερισμάτωσης ή όχι εφόσον δεν υλοποιήθηκε ποτέ η εσωτερική σκάλα;

Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εχεις δειξει στην αδεια ενα διαμερισμα,  στο ισογειο και στον οροφο, που επικοινωνει με  εσωτερικη σκαλα.

Στην συσταση εχεις δυο ανεξάρτητα διαμερισματα.

Δεν εχεις διαμερισματωση

Εχεις μιά  παραβαση μη κατασκευης σκαλας και τρυπας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.