Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Οπότε αντί για διαμερισμάτωση δηλώνω μια λοιπή παράβαση.

Αντίστοιχα, έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου βγήκε οικοδομική άδεια για να χωριστεί ένα ενιαίο οροφοδιαμέρισμα σε ξεχωριστό μικρότερο διαμέρισμα και ξεχωριστό γραφείο στον ίδιο όροφο.

Πάλι δεν υλοποιήθηκε πότε η άδεια. Πάλι μια λοιπή παράβαση χρεώνω ?

Ευχαριστώ.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα,

Ένα ισόγειο διαμέρισμα εμφανίζεται στη Ο.Α. ότι επικοινωνεί με τον Α όροφο του με εσωτερική σκάλα. 

....................

Κάνουμε τακτοποίηση λόγω διαφορετικής διαμερισμάτωσης ή όχι εφόσον δεν υλοποιήθηκε ποτέ η εσωτερική σκάλα;

Ευχαριστώ!

Δεν διευκρινίζεις αν στην αρχική άδεια προβλεπόταν το ισόγειο και ο όροφος σαν μεζονέτα ή ανεξάρτητα διαμερίσματα .Αν ήταν μεζονέτα  τότε έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση . Αν ήταν ανεξάρτητα διαμερίσματα , λοιπή παράβαση όπως λέει και ο dimitris GM

 

14 ώρες πριν, Πάνος said:

Οπότε αντί για διαμερισμάτωση δηλώνω μια λοιπή παράβαση.

Αντίστοιχα, έχω μια παρόμοια περίπτωση όπου βγήκε οικοδομική άδεια για να χωριστεί ένα ενιαίο οροφοδιαμέρισμα σε ξεχωριστό μικρότερο διαμέρισμα και ξεχωριστό γραφείο στον ίδιο όροφο.

Πάλι δεν υλοποιήθηκε πότε η άδεια. Πάλι μια λοιπή παράβαση χρεώνω ?

Ευχαριστώ.

Τι προέβλεπε η αρχική άδεια  πριν βγει η τροποποίηση για  διαμέρισμα και γραφείο  ? 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Στη 1 περίπτωση προβλεπόταν ότι το διαμέρισμα του ισογείου θα επικοινωνεί με τον Α όροφο με εσωτερική μεταλλική σκάλα. Η σκάλα όμως δεν κατασκευάστηκε ποτέ κι έγιναν ανεξάρτητα διαμερίσματα.

Στη 2η περίπτωση η αρχική άδεια το παρουσίαζε ως ενιαίο διαμέρισμα και κατόπιν βγήκε δεύτερη άδεια με σκοπό να διαχωριστεί σε γραφείο και κατοικία η οποία όμως δεν υλοποιήθηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, venezia said:

Δεν διευκρινίζεις αν στην αρχική άδεια προβλεπόταν το ισόγειο και ο όροφος σαν μεζονέτα ή ανεξάρτητα διαμερίσματα .

Αν ήταν μεζονέτα  τότε έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση .

Αν ήταν ανεξάρτητα διαμερίσματα , λοιπή παράβαση όπως λέει και ο dimitris GM

 

μια επισημανση:

διαμερισματωση δεν εχουμε σε οροφοδιαμερισματα...

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2019 at 1:11 ΜΜ, Πάνος said:

......Στη 2η περίπτωση η αρχική άδεια το παρουσίαζε ως ενιαίο διαμέρισμα και κατόπιν βγήκε δεύτερη άδεια με σκοπό να διαχωριστεί σε γραφείο και κατοικία η οποία όμως δεν υλοποιήθηκε ποτέ.

Εγώ δεν βλέπω καμία αυθαιρεσία. Υπήρξε μια άδεια η οποία δεν υλοποιήθηκε, πράγμα πολύ συχνό. Αν δεν έγιναν συμβόλαια, συστάσεις κ.λπ. με χρήση των σχεδίων της μη υλοποιηθείσας αδείας, μην ασχολείσαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι.Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό νήμα αλλά αν όχι ζητώ συγνώμη. Μου ετυχε η εξής περίπτωση. Ερχεται πελάτης και μου λέει θέλω ΕΕΜΚ για συνένωση καταστημάτων. Μου δίνει και συμβόλαια και τακτοποιήσεις. (από τότε που το αγόρασε το 2015). Στα συμβόλαια-και ενώ το σχέδιο που προσαρτάται στο συμβόλαιο τακτοποιεί τη συνένωση και λέει "ενοποιημένο κατάστημα 1 και 2"-η συμβολαιογράφος τα αναφέρει ως δύο. 

Εγώ τί να κάνω?του είπα ότι είναι ήδη συνενωμένα και έχει γίνει η τακτοποίηση και είναι οκ . Αλλά η συμβολαιογράφος για τη μεταβίβαση του λέει πρέπει να βγάλεις άδεια, δεν τα θεωρώ εγώ συνενωμένα.

καμιά γνώμη?????

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλει άδεια αφου έχει γίνει 4495, πιθανώς θα χρειαστεί μια μονομερής τροποποίηση σύστασης για τη συνένωση όπου θα μπουν τα σχέδια 4495 και θα ενημερωθούν οι τίτλοι με το ενιαίο πλέον κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυο καταστηματα  τα αγορασε καποιος το 2015

Ειχαν συνενωθει αυθαιρετα, εκανε τακτοποιηση της καθαιρεσης της μεσοτοιχιας  και επισυναφθηκε η σχετικη βεβαιωση..

Σημερα εξακολουθει να εχει δυο ΟΙ.

Το συμβολαιο του 2015 αναφερεται  οχι σε "ενιαία ανεξαρτητη  ΟΙ"  αλλά  σε "ενοποιημενο" λογω κατεδαφισης της μεσοτοιχιας...οχι και ενοποιημενο εμπραγματως.

Δυο περιγραφονται στο συμβολαιο,  δυο εχει, δυο θα πουλησει με μνεια την τακτοποιημενη την μεσοτοιχια.

Αν θελει να κανει  μεταβιβαση  σαν "ενα",  θα  πρεπει να προηγηθει η τροποποιηση της συστασης

ή να μεταβιβασει  τωρα τα δυο και  ας κανει την σχετικη πραξη ο αγοραστης...αν θελει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μου δεν τα αναφέρει καν ενοποιημένα στο συμβόλαιο.τα λέει ως κατάστημα ένα και δύο.σαν να μην είδε ποτέ το σχέδιο της τακτοποίησης...

Link to comment
Share on other sites

Στο ερωτημα ελεγες αυτο:
"Στα συμβόλαια-και ενώ το σχέδιο που προσαρτάται στο συμβόλαιο τακτοποιεί τη συνένωση και λέει "ενοποιημένο κατάστημα 1 και 2"-η συμβολαιογράφος τα αναφέρει ως δύο." 

καλα τα λεει...

η τακτοποιηση αφορα μονον την αυθαιρετη   άτυπη συνενωση δυο ΟΙ, μετα απο την κατεδαφιση μιας μεσοτοιχιας,

που τα εκανε σαν ενοποιημενο καταστημα  1 και 2" , αλλα  εξακολουθουν να παραμενουν δυο...στα οποία λειπει ο μεσοτοιχος.

 

Επικαιροποιηση της τακτοποιησης θελει -και ελεγχο για τυχον αλλες μεταγενεστερες  αυθαιρεσιες-

και θα πουληθουν σαν δυο με τακτοποιημενη την κατεδαφιση  της μεσοτοιχιας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.