Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σε θέμα που έχει συζητηθεί κατά κόρον, ήθελα επιβεβαίωση.

Πολυόροφη πολυκατοικία με Άδεια του 1964.

Στη Σύσταση υπάρχει διαφορά μεταξύ δύο Οριζόντιων Ιδιοκτησιών (για να είμαι ειλικρινής υπάρχει διαφοροποίηση σε όλες τις Ο.Ι. του Ορόφου - μικρές μετατοπίσεις εσωτερικών τοιχοποιών).

Χρησιμοποιώ το παράδειγμα του dimitris GM:

Αντί για εμβαδά 57-42 που φαίνονται στην Άδεια, στη Σύσταση και στην πραγματικότητα είναι 53-46.

Δεν είμαι γνώστης του ΓΟΚ 55' όμως ισχυρίζεται έμπειρος συνάδελφος ότι οι διαφοροποιήσεις εσωτερικά του κτιρίου (χωρίς κατάληψη κοινοχρήστου) δε συνιστούσαν τότε παράβαση και δεν απαιτούνταν η ενημέρωση του φακέλου της Αδείας.

Αν ισχύει αυτό, τότε και για εμάς δεν θα πρέπει να αποτελεί παράβαση, πόσο μάλλον όταν δεν τίθεται και νομικό ζήτημα εφόσον στη Σ.Ο.Ι. έχει ληφθεί υπόψη η πραγματική κατάσταση.

Ποια η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον στη ΣΟΙ εμφανίζεται η πραγματικότητα έχεις κλασσική περίπτωση διαμερισμάτωσης και προχωράς εύκολα σε ρύθμιση. Τώρα αν το 64 δεν ήταν παράβαση ή ξέφυγε του κτίστη ή άλλαξε γνώμη ο εργολάβος δεν μας ενδιαφέρει. Ο νόμος κάνει λόγο για διαφοροποίηση από οικοδομική άδεια και αυτό εξετάζουμε.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλημέρα σε όλους.

Πρόσφατα ήθελα να πουλήσω ένα διαμέρισμα, το οποίο ήρθε στην κατοχή μου από αποδοχή κληρονομιάς(μοναδικός κληρονόμος). Βρίσκεται στον 4ο όροφο πολυκατοικίας (Δ2). Ανακάλυψα όμως ότι αυτό το οποίο έχει κατασκευαστεί από την κατασκευή της πολυκατοικίας (1967) αποτελείται από 2 διαμερίσματα. Το Δ3, το οποίο είχε μείνει αδιάθετο από τη σύσταση και δινόταν στους οικοπεδούχους και το Δ2, το οποίο κληρονόμησα. Επίσης το Δ2 δεν είναι όπως είναι τα σχέδια της άδειας, αλλά έχει πάρει μέρος του ο διπλανός ιδιοκτήτης. Οι οικοπεδουχοι είναι η μητέρα μου, η θεία μου και η γιαγιά μου, η οποία απεβίωσε και την κληρονόμησα. Δηλαδή έχω κληρονομήσει ένα διαμέρισμα το οποίο είναι στην πραγματικότητα 55m2, ενώ κατά τη σύσταση αποτελείται από το Δ3(33m2) και το Δ2(70m2). Στη σύσταση του 1967 δεν επιτρέπεται η τροποποίησή της. Έχει όμως κατασκευαστεί έτσι από τη γέννηση της πολυκατοικίας.

Ξέρω ότι είναι πολύπλοκο το θέμα, αλλά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή, ώστε να μπορέσω να το ενοποιήσω. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

[κατ' αρχας, η αποδοχη στηριζεται σε καποιον τιτλο προηγουμενο

Με ποιον τιτλο εκανες αποδοχη.?  Τι αποδεχθηκες?

Και πότε εγινε  η αποδοχη]?

Και να τα βαλουμε με την σειρα

Ενας....4ος οροφος οικοδομης, εδειχνε  στη αδεια 2-3 διαμερισματα.

το νο 2 το πηρε ο...και εγινε συσταση ΟΙ για ....τμ

το νο 3 το πηρε ο.....και εγινε συσταση για......τμ

ισως υπαρχει και νο1  [ή και άλλα]  που ανηκει στον.....με....τμ.

Συγκρινεις την αδεια με τις συστασεις ΟΙ και βλεπεις τι διαφορες υπαρχουν

μετα

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Η διαθήκη της οποίας είμαι μοναδικός κληρονόμος και δημοσιεύθηκε το 2002, μου άφηνε 1 διαμέρισμα του 4ου ορόφου περίπου 70m2. Δυστυχώς επειδή μετά το θάνατο της γιαγιας, δεν ασχολήθηκα ποτέ και το εκμεταλλευόταν η μητέρα μου (ενοίκιο). Με τη σύσταση και εκ των υστέρων τη διανομή, δινόταν στη γιαγιά μου, ως οικοπεδούχος, εκτός κάποιων άλλων, το Δ2 70m2. Αυτό ακριβώς έκανα αποδοχή. Ποτέ δεν είχε κοιτάξει κάποιος εάν ήταν σωστά τα μέτρα και τα σχέδια.

Όντως στον 4ο όροφο, κατά τη σύσταση υπήρχαν 3 διαμερίσματα, το Δ1, Δ2, Δ3, ενώ στην πραγματικότητα μόνο 2. Το ενωμένο Δ2-3 και το Δ1 που ανήκει σε τρίτο.

Θα κάνω αποδοχή του ποσοστού της γιαγιάς μου 35% και η μητέρα και η θεία μου θα μου δώσουν τα μερίδια τους από το Δ3, αλλά και πάλι δεν γνωρίζω πως μπορώ να τα ενώσω νόμιμα αφού η σύσταση το απαγορεύει ρητά. Για το Δ3 θα μπορούσα να πάρω βεβαίωση μηχανικού, αφού δεν έχει αλλάξει κάτι από τα σχέδια της ο.α., εάν κλείσω με τοίχο τον διάδρομο που επικοινωνεί με το λειψό Δ2, αλλά μετά πιθανόν δεν θα μπορώ να το ενοποίηση. Πάντως δεν υπάρχει καταπάτηση κοινοχρήστων. Είναι μια περίπτωση μηχανικών και συμβολαιογράφων που δεν περίμεναν ποτέ ότι θα αλλάξει ο νόμος και θα χρειαζόταν μηχανικός.

Για βοήθεια παραθέτω τα μέτρα των 3 διαμερισμάτων της σύστασης :

Δ1 90m2

Δ2 70m2

Δ3 33 m2

Κι αυτό που εγώ κληρονόμησα (ενώ έγραφε στη διαθήκη 70m2), το μέτρησα και είναι με το ζόρι 56-57m2.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, δεν μπορεί υπαρξει  απαντηση σε ολα αυτα, χωρις να διαβασουμε ολα τα έγγραφα.

Θα πρεπει να διαβαστουν, να συγκριθουν με την αδεια, την συσταση, την πραγματικοτητα κλπ

Επομένως, θα πρεπει να συνεργαστει ο μηχανικος σου με τον συμβ/φο σου

για το τί χρειαζεται,  ωστε να γινουν οι απαραιτητες διορθωσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα.επανέρχομαι. Αφού λοιπόν μου είναι πλέον ξεκάθαρο (βλέπε πιο πάνω) το πως να ρυθμίσω την υπόθεση μου έρχομαι και ρωτώ.... σε υποθέσεις που "τρώνε' κοινόχρηστο  όπως η δική μου τι χρειάζεται μετά να γίνει? πρέπει να αλλαχθεί κάτι στο συμβόλαιο?? γιατί ξεπεράσαμε το εμπόδιο του 51% (φαίνεται στη σύσταση δλδ απ' αρχής η διαμερισματωση) ...μην κολλήσουμε ε τπτ συμβόλαια..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η διαμερισματωση δεν εχει σχεση με συναινεση...

ή ειναι μέσα στην κατοψη του συμβολαιου και την τακτοποιεις με 250 ευρω και δεν κανεις τπτ άλλο

ή δεν ειναι, οπότε   δεν μπορεις να κανεις τπτ χωρις τον διπλανο [και ο διπλανος χωρις εσενα]:-)

 

ουτε  εχει σχεση με  επεκταση στα κοινοχρηστα.

Αυτη η περιπτωση παει με το 98.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ασφαλώς. εγω εχω και διαμερισματωση (1 γραφειο που έγινε 2) και φαινεται στην κατοψη της συστασης αλλα και επεκταση αν μπορουμε να πουμε των 2 πλεον γραφειων  ελαχιστα προς τον κοινοχρηστο διαδρομο. καθως ολα αυτα φαινονται στην συσταση κρινω οτι δεν χρειαζομαι συναινεση. ο πελατης ομως ρωταει μηπως χρειαζετια να τροποποιηθει η συσταση (ποσοστο κοινοχρηστων ) λογω της "επεκτασης" των γραφειων προς τον κοινοχρηστο διαδρομο. Η' απλως Υ.Δ. και τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

- ναι στην διαμερισματωση

- ναι στην τακτοποιηση της επεκτασης στα κοινοχρηστα, με εναν απο τους τροπους του 98

- οχι σε κανενος ειδους τροποποιηση της συστασης...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.